Németország kikapott, Lewandowski duplázott a skótok ellen

Shane Long és Jerome Boateng a dublini mérkőzésen. Fotó: Kicker

Az Európa-bajnoki selejtező sorozatban csütörtökön a D és az I csoportban is rendeztek mérkőzéseket. A világbajnoki német labdarúgó-válogatott egy évvel a Lengyelországban elszenvedett vereség után egy góllal kapott ki Írországban.

Az Európa-bajnokságra már kijutott Nationalelf számára nem volt tétje a dublini kirándulásnak, ám arra kevesen fogadtak volna, hogy a németek nem rúgnak gólt Írországban. Pedig Joachim Löw egy igazán támadó szellemű csapatot küldött pályára, hiszen a Thomas Müller, Mesut Özil és Marco Reus alkotta trió előtt Mario Götze volt az előretolt csatár.

A mérkőzés elején Marco Reus sarkazása után Gündogan lőtt kapu fölé, a 19. percben Mesut Özil a bal alsó sarokba pörgette a labdát, ám a német játékos már lesen volt. A 35. percben a megsérült Götze helyrée Andre Schürrle állt be.

A 40. percben Özil „ajtó-ablak” helyzetben lőtt kapu mellé, az 55. percben Schürrle kapásból lőtt kapu fölé. A 70. percben két ír cserejátékos hozta össze a győztes gólt, Darren Randolph labdájával robogott el Shane Long, aki végül jobb lábbal a kapu jobb oldalába lőtt (1-0). Jonas Hector csak „bottal ütötte” Long nyomát.

Az íreknek az ősi rivális skótok segíthettek volna be, ám a Glasgow Parkban már a 3. percben vezetést szerzett Lengyelország. A forduló előtt az íreknek 15, míg a lengyeleknek 17 pontjuk volt. Skócia legutóbb két gólt lőtt a németek ellen, ám végül Gündogan találata döntött a vendégek javára.

Csütörtök este a 3. percben az Ajax csatára Arkadiusz Milik ugratta ki Robert Lewandowskit, aki lopta a távolságot, majd Marshall kapus mellett a jobb alsó, rövid sarokba helyezett (0-1). A 45. percben Matt Ritchie 26 méterről bombázott a jobb felső sarokba, Lukasz Fabianskinak esélye sem volt a bal lábas lövést kivédeni (1-1).

A 62. percben Steven Fletcher 15 méterről tekert a jobb felsőbe (2-1). A Sunderland csatára tavasszal Gibraltár ellen triplázott a válogatottban. A skótok már a győzelmet ünnepelték amikor a 94. percben egy lengyel szabadrúgás után Kamil Glik sarkazott kapura. A Hanley-n megpattanó labda a bal kapufán csattant, majd a skót kapus mögött a kapu előtt vágódott keresztbe, amikor a bevetődő Lewandowski besodorta a hálóba (2-2). Maloney már hiába vetődőtt a lengyel csatár után.

Lewandowski az elmúlt öt tétmérkőzésén 14 gólt szerzett, a Bayern München csatára ősszel 12 gólt jegyzett a Bundesligában, egyszer betalált a Német Kupában, háromszor volt eredményes a Bajnokok Ligájában és öt gólt lőtt az Eb-selejtezőkön (13 mérkőzés/20 gól).

A D csoportban egyaránt 18-18 pontja van Írországnak és Lengyelországnak. A két csapat vasárnap este Varsóban csap össze. Tavasszal Dublinban 1-1 volt a végeredmény, akkor Shane Long a 91. percben egyenlített ki. Írországnak győzni kell a biztos Eb részvételhez, ám amilyen formában van Lewandowski szinte kizárt, hogy a Bayern-csatára ne vegye be Shay Given kapuját is. Amúgy Lengyelországban egyszer, még egy 1976-os barátságos mérkőzésen nyert Írország. Legutóbb az 1992-es Eb-selejtezőn Poznanban 3-3 volt a végeredmény. 1991. október 16-án az írek a második félidő derekán már 3-1-re vezettek, ám Jan Furtok szépítése után a 86. percben Jan Urban kiegyenlített.

Az I csoportban Joao Moutinho góljával nyertek a portugálok a dánok ellen, míg a szerbek a hajrában vágtak két gólt Albániában. Bragában Nani beadása után a dánok Joao Moutinho elé fejelték ki a labdát, aki két remek csel után 15 méterről lőtte ki a bal felső sarkot (1-0). A szerbek 90 percen keresztül nem bírtak az albánokkal. A 22. percben egy szerb szöglet után Braniszlav Ivanovics tíz méterről lőtt kapu fölé. A 36. perben Ljajics a kapuba pattintotta a labdát, ám Zoran Toszics közben „földre vitte” az albán kapust, így Nicola Rizzoli játékvezető érvénytelenítette a találatot.

Radovan Csurcsics beserélte Miralem Sulejmanit (Young Boys), Dusko Toszicsot (Besiktas) és Ljubomir Fejsát (Benfica) is, ám még mindig nem tudtak gólt szerezni a szerbek.

A 76. percben a csereként beállt Sokol Cikalleshi bal lábas lövését öklözte félkézzel oldalra Vladimir Sztojkovics.

A 91. percben Ljajics adott gólpasszt Alekszandr Kolarovnak (Manchester City), aki éles szögből lőtt a bal alsó sarokba (0-1). A 94. percben Dusko Toszics ugratta ki Adem Ljajicsot (Internazionale), aki végül átemelte a labdát Etrit Berishán (Lazio) (0-2).

Ebben az öt tagú csoportban a 12 pontos, 2. helyen álló Dánia már nem lép pályára, Albániának 11 pontja van a 3. helyen, ők vasárnap Örményországba látogatnak. Mivel mindkét albán-dán összecsapás döntetlennel végződött (0-0 és 1-1), így a két csapat összevetésében a dánok idegenben szerzett gólja sorsdöntő lehet. Albániának nyernie kell Jerevánban!

D csoport:

Írország-Németország 1-0 (0-0)
Gól: Shane Long (70.)

Skócia-Lengyelország 2-2 (1-1)
Gól: Matt Ritchie (45.), Steven Fletcher (62.), ill. Robert Lewandowski (3., 90+4.)

Georgia-Gibraltár 4-0 (3-0)
Gól: Mate Vatsadze (30., 45.), Tornike Okriashvili (35.), Valeri Qazaishvili (87.)