Női kézilabda-vb: sima győzelem a rajton

zacsikA tunéziai csapat elleni 39-20-as győzelemmel mutatkozott be a magyar női kézilabda-válogatott a dániai világbajnokság herningi csoportjában szombaton.

Hamar kiderült, hogy nagyon egysíkú a tunéziai válogatott játéka: szinte mindig a beállóst, Kukit vagy az átlövő Csebbah-t keresték a labdával, és próbáltak hosszan, időt nyerve támadni. A magyarok ezzel szemben gyorsan, ötletesen támadtak, és könnyedén elléptek 4-2-re. Az iramot nem bírták az észak-afrikaiak, és amikor emberhátrányba kerültek, tovább nőtt a különbség. Görbicz kihagyta első vb-hétméteresét, a rivális pedig időt kért.

A félidő derekán egy 5-0-s etappal tetemes lett az előny, pedig nem volt hibamentes a magyarok játéka sem. Kiss 11 perc után kapott gólt, majd a ferencvárosi sort a győri váltotta. Abdallah kapus védései miatt 9-4-nél Németh időt kért, és elmondta a játékosainak, hogy „serdülőszinten” lövik a ziccereket, és több összpontosítást kért. Még a szünet előtt – újabb létszámfölényben – kétszámjegyű lett az előny (28. perc: 15-5).

A második félidőre Kiss helyett Bíró állt a kapuba, és a több európai klubban is megfordult Csebbah többször is kihasználta, hogy kevésbé figyel rá a védőfal. Igaz, a magyar támadásokkal szemben pedig a tunéziai védelem volt tehetetlen. A 39. percben, 23-10-nél Bírónak kibicsaklott a jobb bokája, Kisst vissza kellett cserélni.

A biztos vezetés, a sérülés és a tunéziaiak kétbeállós játéka megzavarta a magyar csapatot, így nem sikerült még nagyobb előnyre szert tenni. Az utolsó negyedóra 27-14-ről indult, Csebbah pedig külön lövőversenyt vívott Tomorival. A tunéziaiak 32-17-es hátrányuknál időt kértek, de a hajrában sem tudtak közelebb férkőzni a magyarokhoz.

Németh András szövetségi kapitány: – Örülök az eredménynek, a csapat megcsinálta, amire készültünk. Az első félidőben a védekezésünk jól működött, szünet után pedig egyre jobb támadásokat is vezettünk, akkor már kicsit felpuhult a védelmünk. Az első meccs feladata volt, hogy játékba lendüljünk, ezt sikerrel teljesítettük. Bíró Blanka bokasérülése kapcsán az egészségügyi stáb arról tájékoztatott, hogy van remény a holnapi pályára lépésére. A szerbeket láttuk Montenegró ellen, jó eredményt értek el, de az eddigi elemzésekhez képest nem okoztak meglepetést.

Tomori Zsuzsanna, a mezőny legjobbja: – Két hete arra készültünk, hogy az első meccs jól sikerüljön. A fegyelmezett védekezésünk és a támadójátékunk alapján azt mondhatom, hogy végrehajtottuk, amit elterveztünk és megmutattuk az erőnket. Sok variációban tudunk játszani, ezt szeretnénk igazolni a továbbiakban.

Zácsik Szandra: – Az eredményt tekintve ez nem tipikus első mérkőzés volt, hanem sokkal simább annál, de azért érződött, hogy most játszunk először a vb-n. Kezdetnek mindenképpen biztató, és egyre jobbak leszünk.

Bulath Anita: – Nem mondtuk ki, de abban bíztunk, hogy ilyen nagy különbséggel győzünk majd. Már most meg akartuk mutatni, hogy komolyan számolni kell velünk, erősek vagyunk, ez sikerült is. Emellett mindenki játéklehetőséget kapott, belerázódhatott a vb-be, ez is nagyon hasznos volt.

Bíró Blanka, akit bokasérülés miatt le kellett cserélni: – Szerencsére nem komoly a baj, a bokámat húztam meg, de rendben lesz. Úgy érzem, a csapat is jól kezdett, és mi is rendben leszünk.

Az elsősorban az olimpiai kvóta megszerzése miatt fontos vb-n a magyarok vasárnap 18.30-kor a két évvel ezelőtti ezüstérmes szerbekkel találkoznak.

A csoport (Herning), 1. forduló:

Magyarország-Tunézia 39-20 (16-5)
Gól: Tomori 6, Görbicz 5/1, Zácsik 4, Erdősi 4, Bódi 3, Mayer 3, Kovacsicz 3, Szucsánszki 3, Triscsuk 3, Kovacsics 2, Szamoránsky 2, Bulath 1, illetve Csebbah 10/2, Dzselezi 5, Kuki 2, Dzsuini 1, Szfar Ben Csker 1, Rezgui 1.

Montenegró-Szerbia 28-28 (16-14)