Női röplabda Eb: a nyolcaddöntőben búcsúztak a magyarok

Shares

A magyar női röplabda-válogatott 3-0-ra kikapott vasárnap a világbajnok, címvédő és társházigazda Szerbiától az Európa-bajnokság belgrádi nyolcaddöntőjében, így kiesett.

A magyar válogatott a csoportjából egy győzelemmel és négy vereséggel, öt ponttal jutott tovább: Szlovákia 3-1-es legyőzése után a svájciaktól 3-2-re, az olaszoktól 3-0-ra, a horvátoktól 3-1-re kapott ki, majd a fehéroroszok ellen ismét öt játszmában maradt alul.

Szakmáry Gréta. Fotó: Koncz Márton

Jakub Gluszak szövetségi kapitány a mérkőzés előtti utolsó edzésen annyit kért játékosaitól, élvezzék a világsztárok elleni összecsapást, mert nem biztos, hogy lesz még lehetőségük ilyen ellenféllel szemben, ekkora közönség előtt pályára lépni. A magyarok legutóbb a 2015-ös kontinenstornán tudtak továbbjutni a csoportjukból, két, illetve négy éve ez nem sikerült.

A házigazda, az előző két Európa-bajnokság, valamint a 2018-as világbajnokságon is aranyérmes szerbek veretlenül jutottak tovább csoportjukból, igaz, az oroszok ellen „csak” 3-2-re nyertek. Szövetségi kapitányuk, Zoran Terzic 2002 óta irányítja a válogatottat, amely az elmúlt közel húsz évben egy-egy olimpiai ezüst- és bronzérmet is szerezett, az Eb-ken pedig további egy aranyat (2011), valamint egy-egy ezüstöt (2007) és bronzot (2015) gyűjtött.

Legnagyobb sztárjaik szinte kivétel nélkül a világ három legerősebbnek számító bajnokságában, a török, az olasz és az orosz élvonalban röplabdáznak, de még közülük is kiemelkedik Maja Ognjenovic és Tijana Boskovic. Előbbi feladóként és csapatkapitányként 37 évesen is nagyszerűen játszik, a válogatott mellett klubcsapatainak is vezére: Bajnokok Ligája-ezüst és bronzérmes, orosz, lengyel és török bajnok, CEV Kupa-győztes, az Eb-ken négyszer választották meg a legjobb feladónak.

Boskovic 24 éves kora ellenére talán még nála is nagyobb sztár

A 193 centis, boszniai születésű feladóátló 2015 óta a török Eczacibasi légiósa és a világ egyik legjobban kereső röplabdázója. Az elmúlt két Eb-n, valamint a világbajnokságon is őt választották a legértékesebb játékosnak.

A terembe előbb érkező magyarokat visszafogott taps fogadta, a hazai csapatot ugyanakkor tapsvihar és örömujjongás várta, a himnuszokat látvány lézershow és fényjáték vezette fel.

A találkozó alaphangját Boskovic adta meg egy remek ütéssel, a magyarok hátránya pedig az első perctől fogva folyamatosan nőtt. A szerbek támadásban és blokkteljesítményben is a Gluszak-csapat fölé nőttek, ráadásul a nyitásaik is életveszélyesek voltak. A magyarok kapitánya cserékkel próbálkozott, és bár 19-6-is vezetésnél benne volt, hogy a szerbek simán kerülnek előnybe, a nemzeti csapat Németh Anett és Kiss Gréta vezérletével tudott kozmetikázni az eredményen.

A második szett elején többször is vezetett a magyar válogatott, amely egyáltalán nem vallott szégyent és sokáig méltó ellenfele tudott lenni világklasszis riválisának

A hazaiak 11-10-es vezetésük után ritmust váltottak és 17-11-re elhúztak, de a magyar válogatott bátor, harcias, olykor pedig okos játékkal ezúttal sem adta könnyen magát: Bagyinka, Németh és Kiss is remekül röplabdázott, többször meglepte a szerbeket, akiknél Terzic egy vitatott ítélet után a palackját rugdosva hosszú percekig vitatkozott a játékvezetőkkel – a több mint hatezer fős közönség hangos pfujolása közepette. A pályán ebben a játszmában is érvényesült a papírforma, a hazaiak 61 perc elteltével megduplázták előnyüket.

A harmadik felvonásban is remekül küzdött a vendégegyüttes, amelynek tagjai igyekeztek minél inkább meghosszabbítani a mérkőzés jelentette élményt. A technika többször megtréfálta a zsűriasztalnál ülőket – a hivatalos eredményjelző többször is elromlott -, így volt, hogy hosszú percekig állt a játék, a játékosok ilyenkor jobb híján egy helyben ugrálva próbálták az izmaikat melegen tartani. A hajrá hétpontos szerb előnyről kezdődött, és bár a magyarok az utolsó labdamenetig küzdöttek, a vereséget nem tudták elkerülni.

A 91 perces mérkőzés legeredményesebb játékosa Boskovic volt 19 ponttal, a magyaroktól Németh 14 pontig jutott.

A szerbek a nyolc között szerdán a – horvátok ellen nyertes – franciákkal találkoznak a szombatig tartó, 24 csapatos, bolgár, horvát, román, szerb közös rendezésű kontinensviadalon.

Jakub Gluszak, szövetségi kapitány:

„Tudtuk, kik állnak a túloldalon, talán ez is volt az oka annak, hogy idegesen kezdtünk. Amikor megnyugodtunk, cseréltem párat és elkezdtük azt játszani, amire készültünk, akkor méltó ellenfelei tudtunk lenni a világbajnoknak. Nyilván képzettebb és fizikálisan erősebb játékosok állnak a túloldalon, de jó úton járunk. Ha mindenki keményen dolgozik a következő években, akkor még közelebb kerülhetünk az európai élcsapatokhoz.”

Női Európa-bajnokság, nyolcaddöntő:

Magyarország–Szerbia 0:3 (–20, –19, –17)
Belgrád, Stark Aréna, 6350 néző. V: Puecher (olasz), Fernandes Fuentes (spanyol)
Magyarország: Pallag 2, Gyimes 2, Németh A. 14, Szakmáry 10, Pekárik 3, Király-Tálas. Csere: Tóth F., Juhár (liberók), Kiss G. 9, Bagyinka 2, Török, Vezsenyi.
Szerbia: Ognyenovics 2, Busa 10, M. Popovics 9, Boskovics 19, Milenkovics 7, Rasics 9. Csere: S. Popovics, Blagojevics (liberók), Lazovics 1, Csarics 1, Mirkovisc, Bjelica.

Negyeddöntőben a lengyel válogatott

A lengyel válogatott negyeddöntőbe jutott vasárnap a női röplabda Európa-bajnokságon.

A Plovdivban rendezett nyolcaddöntőben a lengyelek az ukrán csapatot győzték le három játszmában. A mezőny legeredményesebb játékosa a lengyel Zuzanna Efimienko-Mlotkowska volt 17 ponttal. Csapata a legjobb nyolc között Törökországgal találkozik majd.

További nyolcaddöntők:
Hollandia–Németország 3:1 (22, –23, 19, 23)
Svédország–Bulgária 3:2 (–12, 21, 22, –14, 17)
Törökország–Csehország 3:1 (13, –22, 14, 13)
Franciaország–Horvátország 3:2 (–16, 21, 22, –22, 12)
Lengyelország–Ukrajna 3:1 (–21, 21, 22, 17)

Augusztus 30.
Belgrád
17.00: 
Olaszország–Belgium
20.00: Orosz csapat–Fehéroroszország

Forrás: MRSZ/MTI