Norvégia hatgólos hátrányból fordított Dánia ellen

A címvédő norvég válogatott hosszabbításban 29-28-ra legyőzte a dán csapatot a társházigazdák elődöntőjében, Herningben a svédekkel közös rendezésű olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokságon.

Reistad
Henny Ella Reistad 17 lövésből 15 gólt szerzett Dánia ellen

Az elmúlt évi Európa-bajnokság fináléjának pénteki „visszavágóján” az akkori ezüstérmes dánok kezdtek jobban, hét perc után 5-1-re vezettek úgy, hogy a beálló Kathrine Heindahl négyszer is betalált. Időkéréssel rendezték soraikat védekezésben a címvédő norvégok, 5-4-re zárkóztak, ezt követően viszont a dán válogatott egy 5-1-es szériával ismét elhúzott.

Pihenőre ötgólos különbséggel vonultak a felek, a fordulás után azonban a norvégok egy kapott találat nélkül lejátszott emberhátrányra alapozva újra látótávolságon belülre kerültek (12-14), ráadásul a dán együttes térdsérülés miatt elvesztette egyik legjobbját, Heindahlt.

A záró tíz percben többször is támadhatott az egyenlítésért a címvédő, mely két és fél perccel a vége előtt járt sikerrel (22-22), sőt, az utolsó percben először a vezetést is megszerezte, így a dánoknak kellett hosszabbításra menteniük az összecsapást, amit négy másodperccel a vége előtt hetesből sikerült megtenniük.

A ráadás első öt percében két-két találatot szereztek az együttesek, a második ötből az utolsóban pedig 28-27-es norvég vezetésnél – a tornán már nem először – az időmérő rendszer hibája miatt állt a játék. A dánok hétméteresből egalizáltak még, ám mérkőzés legeredményesebbje, Henny Reistad 15. (!) góljával az utolsó másodpercben döntőbe lőtte a norvég válogatottat.

A Győr kézilabdázói közül a dánoknál a balátlövő Line Haugsted egyszer volt eredményes, a csereként pályára lépő kapus, Sandra Toft pedig egy lövést hárított. A norvégok sikeréhez az irányító Stine Oftedal öt találattal, míg a kapus Silje Solberg tíz védéssel járult hozzá.

A jobbszélső Emilie Hovden és a beálló Kari Brattset nem volt eredményes.

A svédek lesznek a magyarok ellenfelei az olimpiai selejtezőtornán

A francia válogatott 37-28-ra legyőzte a társházigazda svéd csapatot, ezzel egyben eldőlt, hogy a magyar válogatott a svédekkel találkozik a jövő tavaszi ötkarikás selejtezőtornán.

A magyar csapatot a göteborgi középdöntőben 26-22-re felülmúló svédek és a tornán eddig hozzájuk hasonlóan veretlen olimpiai bajnok, Franciaország péntek esti elődöntőjét utóbbi háromgólos sorozattal és a korábbi győri kapus, Laura Glauser remeklésével kezdte.

A franciák gyors gólokat szereztek, kihasználva a skandinávok lassú visszarendeződését. A 13. percben, 10-2-es francia előnynél már második idejét kérte ki a társházigazda, amely közel hét percig volt gólképtelen. A találkozó egyoldalúságát jelezte, hogy már a 18. percben tízgólos különbség alakult ki (13-3). A félidőig a franciák 19-szer vették be az eddig a vb-n meccsenként átlagban kevesebb mint 20 gólt kapó svédek kapuját.

Bár néhány perces időszakokra fel-fellángoltak a svédek, ez arra volt elég, hogy a szünet után 20-15-re felzárkózzanak, az olimpiai bajnok azonban könnyedén megrázta magát és ritmust váltott. A záró negyedórában a svédek hét a hat elleni támadással próbáltak faragni a különbségen, ezzel lehetővé téve a franciáknak az üres kapu kihasználását, akik éltek is ezzel, valamint egy kettős emberelőnnyel, így az utolsó kilenc percen belül ismét tíz találat volt a különbség (33-23), s a franciák könnyedén kerültek a döntőbe.

A Győr kézilabdázói közül a franciák balátlövője, Estelle Nze Minko és a svédek beállója, Linn Blohm egyaránt négyszer talált be.

A francia döntőbe jutással eldőlt, hogy Japán és Kamerun mellett a magyar válogatott a svéd együttessel találkozik áprilisban az olimpiai selejtezőtornán.