Nyíradonyban őrzik az olimpiai hagyományokat

MOA_Nyíradony, koszorúzás, 440x

Koszorúzás Harangi Imre emlékfalánál

A Harangi Imre Olimpiai Baráti Kör április 14-én „Egy kis sporttörténelem” címmel szervezett összejövetelt a nyíradonyi Kölcsey Ferenc Általános Iskolában.

A meghívott vendégek némi kerülővel, öt nyírségi települést érintve (Nyírgyulaj, Nyírbátor, Nyírbogát, Nyírgelse, Nyírmihálydi) érkeztek a helyszínre. Csiszár Antal testnevelő tanár, a Baráti Kör elnöke ismertette a tavalyi év programjait, majd bemutatta a vendégeket: dr. Jakabházyné Mező Máriát, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkárát, Mohácsi Ferencet, az 1956-os melbourne-i olimpia bronzérmes kenusát és dr. Hencsei Pál olimpiakutatót. A népes hallgatóságot az iskola tanulói, pedagógusai, a fenntartó KLIK vezetői és a Tiszavasvári Olimpiai Baráti Kör képviselői alkották.

MOA_Nyíradony 2, 440x

Először Jakabházyné ismertette a 30 éve megalakult Magyar Olimpiai Akadémia tevékenységét, majd sokrétű munkájukból az olimpiai iskolák területét emelte ki. A 26, olimpiai bajnokról vagy sportvezetőről elnevezett iskola tantervében szerepel az olimpiai nevelés, az olimpiák története és az olimpiai eszme terjesztése, népszerűsítése. Minden iskola sportnappal emlékezik névadójára, részt vesz diákolimpiai versenyeken különböző sportágakban, többek között atlétikai, úszó, szivacskézilabda és labdarúgó sportágakban, és jelen vannak a MOA által szervezett eseményeken, megemlékezéseken. A MOA szellemi olimpiai vetélkedőt szervez az iskolák tanulói számára és a legjobbakat meghívja a nyári olimpiai táborba.

Hencsei Pál előadásában Énekes István olimpiai bajnok sportpályafutását és élettörténetét ismertette. A témaválasztást az indokolta, hogy Énekes ökölvívásban nyert olimpiai aranyérmet, hasonlóan a nyíradonyi születésű Harangi Imréhez, a baráti kör névadójához. Énekes a magyar ökölvívók második olimpiai bajnoka, az 1932-es Los Angelesi olimpián nyert, őt követte az 1936-ban Berlinben győztes Harangi Imre.

Mohácsi Ferenc_Wieland Károly, 440xMohácsi Ferenc (balról) Wieland Károllyal párban lett olimpiai bronzérmes Melbourne-ben (Fotó: JochaPress.hu)

Mohácsi Ferenc sokoldalú sportolói pályafutását foglalta össze röviden, majd az 1956-os olimpia érdekességeit elevenítette fel. Igazi all-round sportoló volt, számos sportágban szerepelt és mindegyikben a legjobbak közé került. Fiatalon futballozott, megismerkedett az ökölvívással, majd síelésben, téli háromtusában és öttusában szerzett bajnoki érmeket, végül kajakozóként volt a válogatott tagja.

Ezek után 1956-ban kenusként került ki az olimpiára, ahol a kenu kettes 1000 méteres távon, a Németországban élő Wieland Károllyal párban szerzett bronzérmet. Mindezeken kívül nyert bajnokságot motorcsónakázásban, megszervezte a hazai könnyűbúvársportot, a nemzetközi szövetségben éveken át képviselte hazánkat, és 87 évesen is rendszeresen sportol, kajakozik és teniszezik.

MOA_Nyíradony, vendégek és vezetők, 440xA vendégek a baráti kör vezetőivel

Hosszú és változatos sportpályafutása alatt 265 alkalommal állt a dobogón! Beszámolója második felében a melbourne-i olimpiára történő kalandos utazásukra emlékezett, a helyszíni tapasztalatokra és az olimpiai eseményekre. Nagy sikert aratott azzal is, hogy körbeadta a tanulóknak az olimpiai bronzérmét és az olimpiai jelvényt.

A nagy sikert aratott rendezvény végén a vendégek koszorút helyeztek el az iskolában a Harangi Imre emlékfalnál, a Fő téren a berlini tölgyfánál, valamint a Harangi Imre Sport- és Rendezvénycsarnoknál.