Nyolcvannégy percig tartott a müncheni csoda

A magyar labdarúgó-válogatott hiába vezetett kétszer is, végül 2-2-es döntetlent játszott a német csapat vendégeként Münchenben, így negyedikként zárt a csoportjában, és kiesett.

A magyar labdarúgó-válogatott a Németország – Magyarország mérkőzésen a müncheni Allianz Arénában. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A meccs helyszínének szivárványszínű kivilágítása körül napok óta tartó vita hamar újabb fejezetéhez érkezett, amikor még el sem kezdődött a mérkőzés, ugyanis a magyar himnusz lejátszása közben egy néző a pályára rohant kezében szivárványszínű zászlót lobogtatva.

Ez azonban nem zavarta meg a koncentrációban a játékosokat, a németek azonnal magukhoz ragadták a kezdeményezést, Gulácsit pedig már a negyedik percben tesztelték, ugyanakkor azt a magyarok is jelezték, hogy labdaszerzés után azonnal támadásba lendülnek, azaz mindkét csapat azt játszotta, amit előzetesen várni lehetett. A hazai nyomás ellenére az első végigfutó magyar kontra rögtön góllal végződött Sallai precíz beadásának és a fejsérülése után visszatérő Szalai Ádám hajszálpontos, látványos fejesének köszönhetően.

11. perc: Nego iramodott meg a jobb oldalon, majd Sallainak passzolt, aki jobbról középre adott, a jö ütemben érkező Szalai Ádám (Mainz 05) pedig két német védő gyűrűjében nyolc méterről a bal alsó sarokba fejelte a labdát (0-1).

A bekapott gól nem változtatott a játék képén, a németek támadtak, a magyarok védekeztek és vártak a kínálkozó megugrási lehetőségre. A félidő derekán először szorult be igazán Marco Rossi együttese, amit Hummels keresztlécen csattanó fejese, majd Gulácsi újabb szép védése jelzett.

Ahogy a meccs előtt, úgy a 30. perc tájékán ismét „leszakadt az ég”, ömlött az eső, a német rohamok viszont abbamaradtak. Bár a hazaiak a szünetig is fölényben futballoztak, újabb helyzetet nem tudtak kialakítani az előző két meccshez hasonló precizitással és önfeláldozással védekező magyarok ellen, sőt Sallai és Schäfer távoli kísérlete szolgáltatott némi izgalmat az első félidő hajrájában.

A folytatást nagy lendülettel kezdte az esélyesebb német együttes, de a magyar védelem továbbra is állta a rohamokat.

Toni Kroos és Szalai Ádám. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A magyar futballisták jószerivel hibátlanul tették a dolgukat, mindig akadt egy játékos, aki menteni, szerelni, becsúszni, fejelni vagy blokkolni tudott, a védelem tagjai láthatóan extázisban játszottak. Ráadásul a magyarok ebben a periódusban sem mondtak le a gyors ellenakciókról, de igazi veszélyt pontrúgásból jelentettek: előbb egy rögzített szituációt követően az előző meccs hőse, Fiola nem találta el jól a labdát ígéretes helyzetből, majd Sallai szabadrúgásból a kapufára lőtt.

A németek végül egy egyéni hiba következtében – Gulácsi aláfutott egy beadásnak – egyenlítettek, azonban a magyarok első támadásukból válaszolni tudtak Schäfer első válogatottbeli góljával.

66. perc: egy jobb oldali német beadásra rosszul jött ki Gulácsi, így a mögötte érkező Hummels az égbe fejelt, a lehulló labdát pedig Kai Havertz (Chelsea) fejelte a kapuba (1-1).

68. perc: Szalai ugratta ki Schäfer Andrást (DAC 1904), aki a kapujából rossz ütemben kilépő Neuer mellett a kapuba fejelt (1-2).

Ez a találat a hazai szurkolókat teljesen elnémította, a német csapatot pedig „megfogta”, percekig nem ocsúdtak fel az újabb sokkhatásból.

A 80. perctől viszont ismét fokozódott a nyomás a magyar kapun, s végül Goretzka révén a német fölény góllá érett.

84. perc: Kroos lövését még sikerült blokkolni, de a labda Leon Goretzka (Bayern München) elé pattant, aki 13 méterről nem hibázott (2-2).

A magyaroknak a hátra lévő időben már nem volt esélyük újabb gólra, így bár sokáig továbbjutásra álltak, végül búcsúztak a csoportkört követően, hiába számít bravúrnak a döntetlen is.

Döntetlen a címvédő és a világbajnok budapesti csatáján

A franciák szövetségi kapitánya, Didier Deschamps nemcsak a kezdőcsapatán, de a felálláson is változtatott a korábbiakhoz képest: az eddigi 4-3-3-at a 2018-as világbajnokságon aranyérmet érő 4-2-3-1-re cserélte vissza. Mindez azt jelentette, hogy Griezmann jobbszélső helyett visszavont ékként szerepelt Benzema mögött.

A portugáloknál Bruno Fernandes és William Carvalho került ki a kezdő tizenegyből, helyettük Renato Sanches és Joao Moutinho játszott.

A mérkőzés első negyedórája szinte eseménytelenül telt, igazán nagy helyzet egyik oldalon sem adódott, az viszont óriási üdvrivalgást váltott ki a Puskás Arénában, hogy Szalai Ádám góljával a magyarok megszerezték a vezetést Münchenben, a németek vendégeként.

A játék azután pörgött fel, hogy csaknem félórányi mezőnyfutball után a portugáloknak megítélt tizenegyest Ronaldo nagy erővel a kapuba lőtte.

27-31. perc: A portugálok végezhettek el szabadrúgást a jobb oldalról, a beívelt labdára pedig jól érkezett Danilo, aki elfejelte a labdát a kifutó kapus elől, Lloris viszont ököllel letaglózta ellenfelét, ezért a játékvezető tizenegyest adott. A vitatkozó francia játékosok megnyugtatása, valamint Danilo ápolása után, négy perccel az esetet követően Cristiano Ronaldo (Juventus) értékesítette magabiztosan a büntetőt (1-0)

A franciák ugyanis a hátrány tudatában megpróbáltak magasabb fokozatra kapcsolni, ellenfelük pedig a gyors ellentámadások vezetésére rendezkedett be. A félidő végéhez érve Mbappét Semedo tartotta fel a tizenhatoson belül, a franciák is büntetőt rúghattak, Benzema pedig nem pazarolta el a lehetőséget. A Real Madrid támadója 2015 októbere óta először szerzett gólt a nemzeti csapatban.

45+2. perc: Az Mbappé fellökéséért megítélt tizenegyest – néhány perc videobírós ellenőrzés után – Karim Benzema értékesítette. A Real Madrid csatárának ez volt az első gólja a francia válogatottban 2015 októbere óta (1-1).

Fordulás után két percet sem játszottak még le a felek, amikor Benzema újfent eredményes volt, bár a találatát először les miatt érvényteleníteni akarták, de a videobírós ellenőrzés eredményeként végül megadták.

47. perc: Pogba ugratta ki a jobb oldalon remek ütemben Benzemát, aki tanári módon gurított Rui Patricio mellett a jobb sarokba. A találatot videobírós ellenőrzés után adták meg, az asszisztens ugyanis először beintette a lest (1-2).

Nem tartott azonban sokáig a francia öröm, Cristiano Ronaldo ugyanis 13 perccel később újabb büntetőt harcolt ki, és eredményes is volt.

60. perc: Ronaldo próbált beadni a francia kaputól jobbra, szinte az alapvonaltól, a labdába azonban kézzel ütött bele Koundé, így a portugálok ötszörös aranylabdása újfent tizenegyest rúghatott, és ezúttal sem hibázott (2-2).

Ezt követően újra magukhoz ragadták a kezdeményezést a franciák, Pogba lövését Patricio tornázta a kapufára, majd a védelemnek kellett többször is figyelnie és tisztáznia. Időközben a németek egyenlítését követő újabb müncheni magyar gólnál hangorkán tört ki a Puskás Arénában, és percekig zúgott a „ria, ria, Hungária” rigmus.

A budapesti játék a hajrában a müncheni meccs állásához igazodott, és amikor a németek kiegyenlítettek, akkor már sem a franciák, sem a portugálok nem erőltették meg magukat, az utolsó percek békésen teltek el, ezzel az eredménnyel ugyanis mindkét együttes továbbjutott.

A franciákra Svájc, a németekre Anglia, a portugálokra pedig Belgium vár a nyolcaddöntőben.

Labdarúgó Európa-bajnokság,

F csoport, 3. forduló:

Németország-Magyarország 2-2 (0-1)
München, 12 413 néző, v.: Szergej Karaszjov (orosz)
Gól: Havertz (66.), Goretzka (84.), illetve Szalai Á. (11.), Schäfer (68.)
Németország: Neuer – Ginter (Volland, 82.), Hummels, Rüdiger – Kimmich, Gündogan (Goretzka, 59.), Kroos, Gosens (Musiala, 82.) – Havertz (Werner, 67.), Sané – Gnabry (Müller, 67.)
Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Nego, Kleinheisler (Lovrencsics, 88.), Nagy, Schäfer, Fiola (Nikolics, 88.) – Szalai Á. (Varga K., 82.), Sallai (Schön, 75.)

Portugália-Franciaország 2-2 (1-1)
Puskás Aréna, 54 886 néző, v.: Antonio Mateu Lahoz (spanyol)
Gól: C. Ronaldo (31., 60., mindkettőt 11-esből), illetve Benzema (45+2., 47., az elsőt 11-esből)
Portugália: Rui Patricio – Semedo (Dalot, 79.), Dias, Pepe, Guerreiro – Moutinho (Neves, 72.), Danilo (Joao Palhinha, 46.), Sanches (S. Oliveira, 88.)- B. Silva (Bruno Fernandes, 72.), Jota, Ronaldo
Franciaország: Lloris – Koundé, Varane, Kimpembe, Hernandez (Digne, 46., Rabiot, 52.) – Pogba, Kanté – Mbappé, Griezmann (Sissoko, 87.), Tolisso (Coman, 66.) – Benzema.