Nze Minko döntött, francia győzelem a norvégok elleni rangadón

Az olimpiai bajnok, két éve ezüstérmes francia válogatott megnyerte középdöntős csoportját a dán-norvég-svéd közös rendezésű olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokságon, mivel vasárnap az utolsó fordulóban 24-23-ra legyőzte a világ- és Európa-bajnok Norvégiát.

Nze Minko és Oftedal
Estelle Nze Minko és Stine Oftedal ezúttal egymás ellen játszott

A már egyaránt biztos továbbjutó, a torna legnagyobb favoritjai közé tartozó felek összecsapását kiválóan kezdték a norvégok, a harmadik perc végén 3-0-ra vezettek. A francia válogatott azonban a címvédő skandinávoktól szokatlan hibákat kihasználva belelendült és a vezetést is átvette (11-9).

Az első félidő hajráját technikai hibák nyújtották el, előbb az időmérő rendszer meghibásodása miatt állt hosszú percekig a játék, majd az eredmény nem stimmelt a trondheimi csarnok kivetítőjén. Pihenőre a játék képének megfelelő döntetlennel vonultak a játékosok.

A második játékrész elején az ötkarikás aranyérmes tudott ellépni három találattal, ám a társházigazda felzárkózott, az utolsó negyedórában pedig egyik csapat sem tudott kétgólos előnyre szert tenni. Az utolsó perc 23-23-ról indult, Estelle Nze Minko a franciáknak szerzett vezetést, a norvégoknak pedig erre már nem volt válaszuk.

A Győr francia balátlövője hat találattal fejezte be a rangadót, norvég klubtársai közül a jobbszélső Emilie Hovden egy, az irányító Stine Oftedal három gólt szerzett, a kapus Silje Solberg hét lövést hárított, egyet a testi épsége árán, vérző orra miatt hosszasan ücsörgött a kispadon.

A csoportelső franciák a csehekkel, a másodikként záró norvégok a hollandokkal mérkőznek kedden Trondheimben.

A szlovén válogatott csoportja harmadik helyén zárt

A Győr jobbátlövője, Ana Gros három góllal járult hozzá a sikerhez. Az osztrákoknál Kovács Patrícia négyszer, a Mosonmagyaróvár balátlövője, Ines Ivancok háromszor talált be.

A találkozó magyar szempontból azért volt fontos, ugyanis az olimpiai selejtezőtornán szereplésre jogosító kilencedik hely megszerzéséhez – hétfőn a horvátok elleni magyar siker mellett – elengedhetetlen, hogy egyik csoportharmadiknak se legyen több pontja hatnál, amennyivel győzelme esetén Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese zárná a göteborgi hatos küzdelmeit.

Ebben az esetben pontazonosságnál ugyanis a gólkülönbség dönt, amelyben jelen pillanatban jól áll (+19) a magyar válogatott. A szlovénok hat ponttal, ám csupán 141-143-as gólkülönbséggel fejezték be a középdöntőt. Mivel a IV. csoport harmadik pozícióját a Pánamerikai Játékok győzteseként már ötkarikás kvótával rendelkező brazilok szerezték meg, az ő a kilencedik helyük esetén a vb-tizedik is érdekelt lesz az olimpiai selejtezőtornák valamelyikén, így már csak a III. csoport harmadikja végezhetne a magyarokénál jobb gólkülönbséggel, ezért a helyezésért az egyformán négypontos lengyelek (93-116) és a románok (114-119) játszanak hétfőn 18 órától. Nem reális, hogy akkora különbség születne, amivel gólkülönbséggel megelőzné a találkozó győztese a magyar válogatottat, amelynek a horvátok legyőzése így nagy valószínűséggel szereplést érne a kvalifikációs viadalok valamelyikén.

A hollandok magukkal vitték a nyolc közé a cseheket

A csehek, a brazilok és a spanyolok azonos pontszámmal zártak, így minitabella határozott a második hely sorsáról. Az egymás elleni eredmények miatt – Spanyolország-Brazília 27-25, Csehország-Spanyolország 30-22, Brazília-Csehország 30-27 – a csehek végeztek a legjobb gólkülönbséggel.

A jobbszélső Angela Malestein (Ferencváros) öt góllal, a kapus Rinka Duijndam (Győr) két védéssel vette ki a részét a magabiztos holland sikerből.

Női kézilabda-világbajnokság

Középdöntő, 3. forduló

II. csoport (Trondheim):

Franciaország-Norvégia 24-23 (12-12)
Szlovénia-Ausztria 32-27 (19-14)
Angola-Koreai Köztársaság 33-31 (20-15)

A csoport végeredménye: 1. Franciaország 10 pont, 2. Norvégia 8, 3. Szlovénia 6, 4. Angola 4, 5. Ausztria 2, 6. Koreai Köztársaság 0

IV. csoport (Frederikshavn):

Hollandia-Spanyolország 29-21 (13-9)
Brazília-Csehország 30-27 (16-17)
Argentína-Ukrajna 25-20 (13-11)

A csoport végeredménye: 1. Hollandia 10 pont, 2. Csehország 6, 3. Brazília 6, 4. Spanyolország 6, 5. Argentína 2, 6. Ukrajna 0
    A hatosok első két helyezettje jut a negyeddöntőbe. Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény rangsorol.