Ötjátszmás magyar győzelem a franciák ellen

A magyar válogatott nagy csatában, 3-2-re legyőzte a házigazda francia csapatot a női röplabda Európa-bajnoki selejtezősorozat második fordulójában szombaton, az E csoportnak otthont adó Belfortban. A férfi válogatott 3-0-ra kikapott Fehéroroszországtól.

Pallag Ágnes 19, Szakmáry Gréta 18, Török Kata 17 pontig jutott a franciák elleni rangadón

A magyar csapat pénteken Izrael háromszettes legyőzésével melegített, míg a házigazda franciák Dániát múlták felül ugyanilyen arányban. Előzetesen ez a találkozó ígérkezett a legnehezebbnek, Jakub Gluszak, a magyarok lengyel szövetségi kapitánya így nem is változtatott előző napi felállásán.

Sok hibával kezdett a magyar válogatott, de mivel a franciák is sokat rontottak, Szakmáry Grétáéknál volt az előny. Király-Tálas Zsuzsanna feltűnően sokszor foglalkoztatta a centereket, majd a hajrára fordulva az ütő Török Kata szerzett egymás után több pontot. A magyarok 21-19-es vezetése után sorozatban négy pontot szerzett a házigazda, de ezt követően előbb Gyimes Zsófia jó nyitásai után Pallag Ágnes pontjai az egyenlítést jelentették, majd Szakmáry Gréta támadásaival a fordítás is összejött a magyar válogatottnak.

A második felvonás elején is koncentráltan játszott a Gluszak-csapat

10-9-es vezetése után a franciák – az olasz Coneglianóval múlt szombaton Bajnokok Ligája-győztes – Lucille Gicquel pontjainak köszönhetően 16-11-re fordítottak. A magyarok szövetségi kapitánya kettőt is cserélt, de a hazaiak nagyszerűen játszottak és szinte pillanatok alatt egyenlítettek.

A harmadik szettben is a francia együttes irányított, a magyarok közül többen is adósak maradtak a jó teljesítménnyel. Gluszak ezúttal is többet cserélt, de Pallag Ágnes mellett nem akadt kimagasló teljesítmény, ez, valamint a sok rontás pedig francia fordítást eredményezett.

A negyedik etapban feladóposzton az újpesti Bagyinka Fanni kezdett, centerként pedig az előző szezonban Kaposváron játszó Bodovics Hanna szerepelt. A változtatásoknak köszönhetően megélénkült a magyar válogatott játéka, 12-7-re, majd 17-13-ra is vezetett az együttes. A hajrában is megmaradt a nemzeti csapat jó mezőnymunkája és blokkteljesítménye, így bár a házigazda 23-22-re felzárkózott, Pallagék döntő szettre mentették az összecsapást.

A rövidített játékrészt a vendéglátók kezdték jobban, a térfélcserénél két ponttal vezettek

A fordulás után Török Kata ászaival 9-9-nél egyenlítettek a magyarok, majd Szakmáry támadása után 13-12-re már vezettek, és végül megnyerték a 128 perces mérkőzést, ezzel vezetik a selejtezőcsoportot.

A találkozó legeredményesebb játékosa a francia Héléna Cazaute volt 22 ponttal, a magyaroktól Pallag 19-ig jutott.

Török Kata így nyilatkozott a franciák elleni győzelem után:

„Tudtuk, hogy ez nehezebb meccs lesz, mint a pénteki Izrael elleni volt, az első perctől kezdve minden pont számított. Az első szettben 23:21-es hátránynál is higgadtak maradtunk, ennek köszönhetően sikerült fordítani. A folytatásban többet hibáztunk, de a negyedik játszmában a cserék új lendületet hoztak és igazi csapatként, hatalmasat küzdve nyertük meg ezt a mérkőzést, amely talán jobb is, hogy a második napon volt és nem az elsőn. Nagyon boldogok vagyunk, de ezzel még nem ért véget a selejtező, a folytatásban is hideg fejjel és maximális koncentrációval kell játszanunk! A dánok következnek vasárnap, küzdős csapat, minden erőnkre szükség lesz, a cél természetesen a győzelem ellenük is!”

Jakub Gluszak, szövetségi kapitány:

„Nagyon értékes győzelmet arattunk, amelyért sokat dolgoztunk. Különösen azért örülök annak, hogy az ötödik játszmát is megnyertük, mert így jön vissza csak igazán az sok befektetett munka, amit az elmúlt három hétben elvégeztek a lányok. Bizonyította a csapat, hogy nem hét játékosból áll, hanem tizennégyből, a teljes keretből, mert a cserék is sokat hozzátettek a sikerhez, ez egy igazi csapatmunka volt. Jó visszajelzést kaptunk, hogy senki sem pusztán a véletlen miatt van a válogatottban, mindenki egyformán értékes tagja az együttesnek, legyen kezdő- vagy cserejátékos.”

Női röplabda Európa-bajnoki selejtező, nők

E csoport, 2. forduló:

Magyarország – Franciaország 3-2 (24, -14, -19, 23, 12)
Magyarország: Török 17, Gyimes 10, Tálas 1, Szakmáry 18, Kump 3, Pallag 19. Csere: Tóth F. (liberó), Kiss G. 1, Bagyinka 2, Szűcs K., Bodovics 2.
Franciaország: Cazaute 22, Sager Weider 11, Gicquel 16, Fidon Lebleu 12, Sylves 13, Stojilkovic. Csere:Giardino (liberó), Martin 1, Arbos 2, Respaut.

Sima magyar vereség Fehéroroszországtól

Az első mérkőzéshez képest fontos változás volt, hogy a kisebb sérüléssel bajlódó Baróti Árpád ezúttal vállalni tudta a játékot. Az ő pályára lépésével az előző napon remeklő Pádár Krisztián új poszton, szélső ütőként játszott, párja a norvégok ellen szintén jól teljesítő Horváth Kristóf volt. Koch Róbert szövetségi kapitány feladóposzton is változtatott, ahol ezúttal Keen Cameron kezdett.

Az első szett elején a fehéroroszok energikus, agresszív játékára nem találta az ellenszert a hazai csapat, amely aztán Baróti, Pádár és Horváth pontos támadásaival, illetve jó blokkjaival magára talált és 18-18-nál utolérte riválisát. A fehéroroszok a hajrára még egy sebességi fokozattal feljebb kapcsoltak, amire már nem volt válaszuk a hazaiaknak, így a vendégek kerültek előnybe.

A második játszma derekáig jól tartotta magát a házigazda, de ekkor a rivális több szervával is „megtalálta” az alapesetben nyitást nem fogadó Pádárt, valamint alkalmi poszttársát, Horváthot is. Sok volt a hiba mindkét oldalon, de 16-13 után a fehéroroszok szinte teljesen eltűntették ezeket a játékukból, így 20 perc alatt besöpörték a játékrészt.

A harmadik felvonásra Koch több poszton változtatott: Gergye Roland, Kiss Máté és Blázsovics Péter is beállt, a felforgatott felállásban megilletődötten röplabdáztak a magyarok, a fehéroroszok pedig remek nyitásokkal megalapozott erőteljes támadójátékukkal felőrölték a házigazdát, és 70 perc alatt biztos győzelmet arattak.

Baróti Árpád

A mérkőzés legeredményesebb játékosa Baróti Árpád volt 15 ponttal

„Az eredmény várható volt, a játékban ugyanakkor egy picivel ennél több volt, szorosabb meccsre is késztethettük volna a fehéroroszokat” – értékelt a találkozó után az MTI-nek Koch Róbert szövetségi kapitány. A szakember elmondta, a gyorsaság, az erő, a fizikális fölény is a magyar csapat ellen szólt, játékosai azonban másfél szetten át – amíg ütőerővel bírták – így is fel tudták venni a harcot a riválissal.

„Próbálgatunk olyan felállásokat, ahol a támadóerő mellett a nyitóerő is megvan, mégha kívülről úgy tűnik, a nyitásfogadásunk gyengébb is, pedig nem az. A harmadik szett bizonyította, hogy mindegy, milyen erős fogadósort teszünk fel a pályára, az önmagában nem változtat a játék képén. Nem kudarcként éljük meg ezt a vereséget, dolgozunk tovább” – zárta Koch.

Férfi röplabda Európa-bajnoki selejtező

G csoport, forduló:

Fehéroroszország-Magyarország 3-0 (21, 15, 12)
Fehéroroszország: Panaszenko 10, Kuras 5, Daviszkiba 11, Burau 8, Miszkevics 1, Maszko 6. Csere: Budzjuhin, Lazuka (liberók), Babkevics 10, Bahatka 1, Pranko, Cjuskevics.
Magyarország: Keen, Horváth K. 5, Szabó A. 4, Baróti 15, Pádár 4, Gacs 3. Csere: Bozóki (liberó), Gergye 3, Blázsovics, Magyar.

Portugália-Norvégia 3-0 (18, 21, 19)

Az állás: 1. Portugália 5 pont, 2. Fehéroroszország 4, 3. Magyarország 3, 4. Norvégia 0

A magyarok pénteken Norvégiát 3-1-re győzték le, vasárnap pedig a csoportot vezető portugálokkal találkoznak. A négy válogatott jövő péntektől vasárnapig Portugáliában játszik egymással.

A szeptember 1. és 19. közötti, lengyel, cseh, észt és finn közös rendezésű kontinenstornára a csoportgyőztesek mellett a hét csoport öt legjobb másodikja jut ki.

Forrás: hunvolley.hu/MTI