Ötödik a 4×100 méteres férfi gyorsváltó, világcsúcs a kínaiaknál

A Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Mészáros Dániel, Jászó Ádám összeállítású magyar férfi 4×100 méteres gyorsváltó az ötödik helyen végzett a dohai világbajnokság vasárnapi nyitónapján.

férfi gyorsváltó
Szabó Szebasztián, Mészáros Dániel, Jászó Ádám és Németh Nándor (b-j) a férfi 4×100 méteres gyorsúszás döntője előtt a dohai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A nap egyetlen magyar érdekeltségű fináléját a nyolcadik idővel (3:14.73 perc) várta a staféta, amelynek sorrendjén változtatott Sós Csaba szövetségi kapitány, így elsőként a korábbi országos csúcstartó Németh állt rajtkőre.

A BVSC olimpiai döntőse a 8-as pályán egész kiváló, 47.89 másodperces idővel (47.47 Milák Kristóf országos csúcsa) a második helyen váltott Szabóval, aki egy helyet csúszott csak hátra. Mészáros ötödikként adta át a terepet a fantasztikus reakcióval váltó Jászónak, aki végül kiváló sprinttel megtartotta ezt a pozíciót.

A számot a kínaiak nyerték úgy, hogy az első úszó, Pan Csan-Le 46.80 másodperces idővel megdöntötte a román David Popovicinek a 2022-es római Európa-bajnokságon úszott 46.86-os világcsúcst.

„Az elején azt a 46.8-at nem igazán sikerült elkapni, de szerintem ez volt a lehető legjobb felállás. Egy kicsit el tudtam menni a szerbtől, ezáltal nyílt vizet tudtam adni a többieknek, és így még az is jó volt, hogy a szélén úsztunk, kimaradhatunk a középen zajló harcból. Összességében elégedettek lehetünk ezzel az ötödik hellyel”

– nyilatkozta a futamot követően a jókedvű Németh Nándor.

Jászó Ádám egészen szenzációs, 10 századmásodperces idővel váltott, mint megjegyezte, a csapatban egyáltalán nem érezte a terhet:

„Próbáltam csakis magamra figyelni, nagyon fájt már a vége, de végig az volt a szemem előtt, hogy minél előrébb tudjunk végezni.”

Doha, 2024. február 11. Mészáros Dániel (k), Németh Nándor (a vízben), Szabó Szebasztián (b) és Jászó Ádám (j) a férfi 4×100 méteres gyorsúszás döntője után. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Szabó Szebasztián és Sebestyén Dalma sem jutott döntőbe

A két elődöntős magyar közül elsőként Szabó ugrott medencébe 50 méter pillangón, a szám 2021-es Európa-bajnoka a délelőtti előfutamban 23.35 másodperces idővel a kilencedik helyen került fináléba.

A 27 esztendős versenyző a 2-es pályán úszva 23.32-es idővel csapott célba, amivel a futamban hetedik, összességében pedig a 11. helyen végzett.

„Belülről ugyan jónak éreztem, de nem erre számítottam, amikor ránéztem a táblára. Nemrég kezdtük el az edzéseket, ami nem kifogás, de erre a számra most nem készültünk sokat, hiszen a nyáron sokkal fontosabb az ötven gyors. Fukuokában sem sikerült ez a szám, aztán az ötven gyors egészen a középdöntőig rendben volt”

– nyilatkozta az MTI-nek Szabó Szebasztián.

Női 200 méter vegyesen Sebestyén délelőtt 2:14.27 perces idővel a 14. helyen jutott tovább, így a második középfutamban, az 1-es pályán kellett úsznia. A magyar versenyző szinten pontosan egy másodpercet javult (2:13.25), ez végül a 11. helyhez volt elég.

„Csalódott vagyok azért, hogy nem lett meg a döntő, de nagyon kiúsztam magam. Azt gondolom, február elején ez nem annyira rossz idő, van mire építkezni a nyárra, az olimpiára. A kezdés alapvetően rendben volt, a mell nem volt annyira acélos, mint kellett volna. Össze kell kicsit jobban rakni a második százat”

– mondta Sebestyén Dalma.

Sporttörténeti arany Új-Zélandnak, Peaty remekül kezdett

Férfi 400 méter gyorson a dél-koreai Kim Vu Min 300 méterig elképesztő tempót diktált, Paul Biedermann 2009-es rekordjánál közel 2 másodperccel gyorsabb volt a táv háromnegyedénél, a végén majdnem elfogyott, de kitartott az előnye, 15 századmásodperccel nyúlt be hamarabb, mint a második ausztrál, 2022-ben Budapesten világbajnok Elijah Winnington, a bronzérmes német Lukas Martens pedig 25 századra volt. Ebben a számban legutóbb 2011-ben avattak dél-koreai győztest Park Te Hvan személyében.

Ugyanebben a számban a nőknél az új-zélandi Erika Fairweather magabiztos győzelmet aratott, ezzel hazája történetének első világbajnoki aranyát szerezte.

A 2019-es kvangdzsui vb óta első világbajnokságán vesz részt a britek mellúszó szupersztárja, a 100 méteren 2016-ban és 2021-ben is olimpiai bajnok Adam Peaty, aki az első helyen jutott a szám hétfői döntőjébe.

Férfiak

400 m gyors, világbajnok:

Kim Vu Min (Koreai Köztársaság) 3:42.71 perc
2. Elijah Winnington (Ausztrália) 3:42.86
3. Lukas Martens (Németország) 3:42.96

4×100 m gyorsváltó, világbajnok:

Kína (Pan Csan-Le – 46.80 világcsúcs, Ji Hszin-csie, Csang Csan-sou, Vang Hao-jü) 3:11.08 perc
2. Olaszország (Alessandro Miressi, Lorenzo Zazzeri, Paolo Conte Bonin, Manuel Frigo) 3:12.08
3. Egyesült Államok (Matt King, Shaine Casas, Luke Hobson, Carson Foster) 3:12.29
….5. NÉMETH NÁNDOR, SZABÓ SZEBASZTIÁN, MÉSZÁROS DÁNIEL, JÁSZÓ ÁDÁM 3:13.66

Nők

Erika Fairweather (Új-Zéland) 3:59.44 perc
2. Li Ping-csie (Kína) 4:01.62
3. Isabel Gose (Németország) 4:02.39

Hollandia (Kim Busch, Janna van Kooten, Kira Toussaint, Marrit Steenbergen) 3:36.61 perc
2. Ausztrália (Brianna Throssell, Alxandria Perking, Abbey Harkin, Shayna Jack) 3:36.93