Özbas Szofi ötödik, Szegedi és Ungvári hetedik

A 63 kilogrammos Özbas Szofi ötödik lett szombaton a Montpellier-ben zajló olimpiai kvalifikációs cselgáncs Európa-bajnokságon.

A 11 fős magyar Eb-küldöttségből a második napon négyen voltak érdekeltek Özbas Szofi (63 kg), Gercsák Szabina (70), Szegedi Dániel (73) és Ungvári Attila (81) személyében. Elsőként Szegedit szólították tatamira, a junior Eb-bronzérmes dzsúdós a 64 között az első komolyabb nemzetközi eredményére váró izlandi Kjartan Hreidarssonnal akaszkodott össze.

A 21 éves magyar két és fél perc után lábkulcsba fogta ellenfele nyakát, aki hamarosan lekopogta a kőkemény fojtást, jelezve, hogy feladja a küzdelmet. A Budaörsi JC sportolója számára a német Igor Wandtke következett, aki két és fél percig bírta, ekkor Szegedi Dániel egy látványos csípődobásra kapott ipponnal véget vetett a küzdelemnek.

Szegedi
Szegedi Dániel (kékben) dobása alighanem a nap egyik legszebb akciója volt. Fotó: Carlos Ferieira / eju.net

Szegedire a legjobb 16 között a 2018-ban Európa-bajnok örmény Ferdinand Karapetian várt. A junior Eb-bronzérmes magyar remekül állta a sarat esélyesebb riválisa ellen, és másfél perc elteltével alábújt az örménynek, majd a földre csavarta őt, és máris vazaarival vezetett. Előnyét aztán már nem adta le, így kellemes meglepetésre a Budaörsi JC 21 éves sportolója jutott be a negyeddöntőbe.

Szegedi első felnőtt Eb-negyeddöntőjében a sportág egyik sztárjával, az azeri Hidayet Heydarovval került szembe. A háromszoros vb-harmadik és kétszeres Európa-bajnok rivális igazolta félelmetes hírnevét, másfél perc után egy villámgyors vállmozdulattal lecsavarta a földre a junior Eb-bronzérmes magyart, és ipponnal nyert. Szegedinek megsérült a bokája az akció közben, és csak az egészségügyi személyzet támogatásával, bicegve tudta elhagyni a tatamit.

Szegedi Dániel a vigaszágra kissé nehezen mozogva, bekötözött lábbal állt ki. Ennek megfelelően nem tudott komoly ellenállást kifejteni a 2021-ben Eb-aranyérmes koszovói Akil Gjakova ellen, aki egy belső comb- és egy válldobást is végrehajtott rajta, és a második vazaarija már ippont ért. A Budaörsi JC 21 éves sportolója így hetedik lett.

A magyar Eb-válogatott korelnöke, a 35 éves Ungvári Attila a 32 között kezdett 81 kilóban, ellenfele a 24 évesen még World Tour-érem nélkül álló moldovai Catalin Marian volt, akit legyőzött eddigi egyetlen találkozójukon. A második csata nem hozott értékelt akciót, a bíró folyamatosan osztotta ki az intéseket passzivitásért, így négy perc elteltével mindkettejük neve mellett két-két figyelmeztetés állt. Fél perccel az alapidő vége előtt a mérkőzésvezető és a zsűri úgy döntött, hogy Marian rászolgált a harmadik intésre is, így a háromszoros Eb-bronzérmes magyar jutott tovább.

A 35 éves Ungvári harmadik mérkőzésén, a negyeddöntőben a hazai közönség előtt szereplő Alpha Oumar Djalóval akaszkodott össze 81 kilóban, aki két-két intés után, másfél perccel a vége előtt egy nagy csípődobással vetett véget a küzdelemnek.

Második meccsén Lachlan Moorheaddel nézett farkasszemet, és bő három percnél vazaarit érően csavarta le riválisát. A brit nagy hajrát indított, de utolsó indításába Ungvári belekontrázott, és egy válldobásra megkapta második vazaariját, ami már ippont ért.

Ungvári nem sokat pihenhetett negyeddöntős veresége után, mivel alig tíz perccel később már a 81 kiló vigaszágán szólították tatamira az olimpiai harmadik német Dominic Ressel ellen, akivel 3/3-ra állt a mérlege. A hetedik csata három percnél dőlt el, amikor az ellenfél egy hátsó gáncsra vazaarit kapott, és előnyét rutinosan megőrizte a hátralévő időben. A háromszoros Eb-bronzérmes magyar így hetedikként zárt.

Ungvári Attila
Ungvári Attila (fehérben) hetedik lett a nyolcadik Európa-bajnokságán. Fotó: Carlos Ferreira / eju.net

A 2016-ban Eb-bronzérmes Gercsák Szabina a 32 között az eddig szerény nemzetközi eredményeket elért georgiai Mariam Csanturjával csapott össze. A 27 éves magyar – aki korosztályos szinten mindent megnyert – 1:43 percet töltött a szőnyegen, ezalatt egyszer passzivitásért, kétszer pedig kilépésért intették, a harmadik figyelmeztetés pedig már a leléptetését jelentette. Így Gercsák helyezetlenül zárt.

A magyar dzsúdósport egyik nagy reménysége, a májusban Dohában világbajnoki bronzérmes Özbas Szofi (63 kg) a szerb Anja Obradoviccsal szállt szembe a 16 között. Az Atomerőmű SE 22 éves sportolója végig kézben tartotta a meccset, amely három és fél percig tartott, akkor az ellenfél úgy indított dobást, hogy a feje a földön volt, ami sérülésveszély miatt tilos, ezért a bíró leléptette őt.

Özbas a negyeddöntőben a kétszeres vb-ezüstérmes szlovén Andreja Leskivel csapott össze, akivel 1/1-re állt a mérlege. Az Atomerőmű SE 22 éves sportolója 1:13 perccel a vége előtt egy külső horogdobással a földre került, majd a vazaaris előnyben lévő ellenfél rögtön leszorítást kezdeményezett, amelyből nem volt menekvés Özbas számára.

Özbas
Özbas Szofi (fehérben) az aranyéremig menetelő szlovén Leski ellen. Fotó: Emanuele Di Feliciantonio / eju.net

Özbas Szofi a 63 kilogrammos vigaszágon az egyik legnehezebb ellenfelet kapta a kétszeres olimpiai, hatszoros világ- és ötszörös Európa-bajnok Clarisse Agnegnenou személyében. A hazai közönség előtt szereplő klasszis augusztusban megverte Özbast a budapesti Mesterek Kupáján.

Második csatájuk teljesen kiegyenlített meccset hozott, de hiába rángatták egymást, értékelt akció nyolc és fél (!) percig nem született. Ekkor az Atomerőmű SE 22 éves sportolója – aki frissebbnek tűnt a súlycsoport sztárjánál – egy horogdobással földre vitte ellenfelét, és ipponnal nyert.

A harmadik helyért kiírt mérkőzésen a hét World Tour-éremnél tartó lengyel Angelika Szymanskával csapott össze, akitől kikapott eddigi két találkozójukon.

A harmadik csata 3 perc 40 másodpercig tartott, amikor az ellenfélnek sokadszorra sikerült földharcot kezdeményeznie, Braun Ákos szövetségi kapitány – aki versenyzőként világ- és Európa-bajnok volt – hiába kiabálta be, hogy „ne hagyd, hogy a hátadra fordítson”. Szymanska kedvenc technikájához, a karfeszítéshez folyamodott, amelyből már nem volt menekvés Özbas számára.

Az Atomerőmű SE 22 éves sportolója így ötödik lett.

Az Eb vasárnapi zárónapján magyar részről a 90 kilós Tóth Krisztián (MTK Budapest), a 100 kg-os Vég Zsombor (Ceglédi VSE) és +100 kg-ban Sipőcz Richárd (Széchenyi Egyetem SE) lép tatamira Montpellier-ben.