Papírforma svéd siker Kamerun ellen, Japán legyőzte Dániát!

A svéd válogatott az előzetes várakozásoknak megfelelően könnyedén, 37-13-ra nyert Kamerun ellen a dán-norvég-svéd közös rendezésű olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének első fordulójában, Göteborgban.

Mathilda Lundström
A svéd Mathilda Lundström (j) és a kameruni Laeticia Petronie Ateba Engadi az olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság középdöntőjének első fordulójában játszott Svédország – Kamerun mérkőzésen a svédországi Göteborgban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A társházigazda magabiztosan, négygólos sorozattal kezdte a találkozót, az afrikaiak a nyolcadik percben voltak először eredményesek. A skandinávok domináltak, a kameruniak lelkesen, ám sok hibával játszottak és kevés, noha köztük néhány igen látványos gólt szereztek.

Az első játékrész miatt piros lappal kiállították a kameruniak balátlövőjét, Vanessa Nchouapouognignit, ez pedig támadásban és védekezésben is visszavetette az afrikaiak teljesítményét, a 28. percben tízgólosra növelte előnyét a svéd válogatott (15-5), ezt a szünetig eggyel toldotta meg.

A fordulás után a remek (akkor 65 százalékos) hatékonysággal védő svéd kapus, Irma Schjött kétszer is betalált, kihasználva, hogy Kamerun kapuslehozatallal teremtett létszámfölényes helyzetet a különbség csökkentése reményében. Az afrikaiak lelkes hozzáállása az idő előrehaladtával egyre több hibával járt, a svédek pedig bizonyították nagyobb játékerejüket.

A második félidő derekán újabb kameruni, a jobbátlövő Chantal Voulania kapott piros lapot, a házigazda pedig egyre könnyebben teremtett helyzeteket a fáradó vendégek ellen, az 50. percben már húsz találat volt közte (30-10) az 5187 fős nézősereg nagy örömére, ezt az utolsó tíz percben még néggyel sikerült megtoldani. Schjött 18 védéssel és 58 százalékos hatékonysággal zárt.

A horvát válogatott 26-25-re legyőzte a montenegrói csapatot

A horvátok egy pontot hoztak a középdöntőbe, miután a csoportkörben meglepetésre csupán döntetlent játszottak Szenegállal, majd kikaptak a társházigazda svédektől. A montenegrói együttes négy ponttal kezdte a középdöntőt, mivel a csoportkör utolsó fordulójában 24-18-ra legyőzte a magyar válogatottat, ezt megelőzően Kamerunt a papírformának megfelelően könnyedén múlta felül.

A horvát és a montenegrói együttes múlt hétfőn, közvetlenül a vb rajtja előtt játszott felkészülési találkozót egymással, akkor is 26-25-ös horvát siker született.

Ezúttal háromperces gólcsend után a horvátok alakítottak ki korai előnyt (4-1), a montenegróiak azonban visszazárkóztak. Az első játékrész derekán a csoportkörben 55 százalékos teljesítménnyel védő, a magyar válogatott ellen is remeklő Marta Batinovic térde egy rossz kitámasztásnál megsérült, ölben kellett levinni a pályáról a montenegrói hálóőrt. Ezután még egyszer háromgólos előnyre tettek szert a horvátok, Montenegró a szünetre újra egyenlíteni tudott.

Dejana Milosavljević

Tíz perc telt el a pihenő után, amikor 18-14-es horvát vezetést mutatott a Scandinavium hatalmas kijelzője, és bár Bojana Popovic, a montenegrói szövetségi kapitány időt kért, együttese csak lassan tudott felzárkózni. A záró öt percnek 24-23-ról vágtak neki a felek, a kiélezett hajrában pedig a különbség megmaradt: a horvátok ugyanúgy 26-25-re nyertek, mint tíz nappal korábban.

A találkozót követő sajtótájékoztatón Popovic megerősítette: Batinovic térdsérülése komoly, és bár pontos információja nem volt a kórházba szállított kapus állapotáról, várhatóan véget ért számára a világbajnokság. Mivel a montenegróiak két hálóőrrel utaztak Svédországba, így a bő keretből kell majd új kapust behívnia, erre sérülés esetén lehetőséget ad a szabályzat.

A svédek a magyar válogatott ellen szombaton lépnek pályára 20.30-tól

A két éve vb-bronzérmes, a tavalyi Európa-bajnokságon második Dánia meglepetésre kikapott Japán legjobbjaitól Herningben. A kiélezett találkozó utolsó percében vezettek a szigetországiak, és bár egyenlítettek a skandinávok, Japán három másodperccel a dudaszó előtt megszerezte a győztes találatot, így először kapott ki házigazda együttes a vb-n. A dánoknál a Győr jobbátlövője, Line Haugsted egy gólt szerzett.

A szerb együttes 22-21-re kikapott Lengyelország legjobbjaitól. A Békéscsaba jobbátlövője, Marija Lanistanin ötször volt eredményes a szerbeknél.

Női kézilabda-világbajnokság

Középdöntő, 1. forduló

I. csoport:

Svédország-Kamerun 37-13 (16-5)
Magyarország-Szenegál 30-20 (14-8)
Horvátország-Montenegró 26-25 (13-13)

Az állás: 1. Svédország 6 pont, 2. Montenegró 4, 3. Magyarország 4, 4. Horvátország 3, 5. Szenegál 1, 6. Kamerun 0
    Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény rangsorol. Az első két együttes jut a negyeddöntőbe.

III. csoport (Herning):

Japán-Dánia 27-26 (12-12)
Németország-Románia 24-22 (9-12)
Lengyelország-Szerbia 22-21 (10-13)

Az állás: 1. Németország 6 pont, 2. Dánia 4 (90-71), 3. Lengyelország 4 (71-84), 4. Japán 2 (87-89), 5. Románia 2 (82-91), 6. Szerbia 0