Péni István ezüstérmes és olimpiai kvótát lőtt légpuskában

Shares

Péni István a második helyen végzett a légpuska döntőjében 249.7 körrel és ezzel ötkarikás kvótát szerzett Győrben a 10 méteres sportlövő Európa-bajnokságon. Ez egyben azt is jelenti, hogy a puskás Pekler Zalán és a pisztolyos Fábián Sára Ráhel után ő jutott ki harmadik magyar sportlövőként Párizsba. 

Péni István
Az ezüstérmes Péni István, a különdíjas legjobb magyar versenyző a férfi puskások döntőjének eredményhirdetésén az olimpiai kvalifikációs légfegyveres Európa-bajnokságon Győrben, az Audi Arénában. Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Kissné Oroszi Edit tanítványa az első tíz lövés után az ötödik helyen állt. A 12. lövést követően kiesett a norvég Henrik Larsen, majd újabb két lövés után a francia Lucas Bernard Denis Kryzs is, így ekkor már biztossá vált, hogy Péni István megszerezte az olimpiai kvótát. Közben a szám kétszeres Európa-bajnoka már a harmadik helyre lépett előre, sőt, a 16. lövést követően már második volt.

A folytatásban Péni István nem is engedte ki a kezéből az ezüstérmet, a szlovák Patrik Janyt már nem tudta befogni, aki 251.2 körrel lett aranyérmes. A bronzérmet az osztrák Martin Strempfl szerezte meg 227.7 körrel.

„Az már látszott, hogy világranglistáról meglesz az olimpia, de szerettem volna ezt az élményt átélni. Már két olimpián voltam és mindkétszer fantasztikus élmény volt, amikor a kvótát megszereztem” – mondta az UTE 27 éves klasszis sportlövője.

„Az viszont biztos, hogy emlékezni fogok erre a napra, mert hazai pályán sikerült, ennyi néző előtt, ilyen fokú érdeklődés közepette. És sikerült, ráadásul egy ezüstéremmel. Ez fantasztikus, euforikus élmény. Lesz ünneplés, az biztos.”

Péni István azt is elárulta, hogy az előkelő világranglistás pozíciói ellenére is volt némi bizonytalanság benne, de azért is fontos volt, hogy sikerüljön a kvalifikáció minél hamarabb, mert így lehet teljesen nyugodtan a játékokra készülni.   

„A rangsorból csak júniusban lett volna biztos, akkor jelentették volna be hivatalosan, ami már nagyon közel van a játékok rajtjához. Ez így sokkal megnyugtatóbb”

– jegyezte meg.

A pénteki versenyére térve azt emelte ki, hogy végig összeszedett és tudatos volt

„Ma végig sikerült megtartani a fókuszomat, kontrollálni a pulzusomat és a figyelmemet. A jelenben voltam, és végig tisztában voltam azzal, mi van körülöttem, tisztában voltam azzal, hogy mit csinálok. Mindent tudatosan csináltam, a testhelyzetem is sokkal tudatosabb volt, mint korábban”

– elemezte versenyzését Péni István.

„Elég sok változtatást hajtottunk végre az ősszel és tél elején. Testhelyzetet változtattam, fegyvert cseréltem. Rengeteget dolgoztam és végig utaztam az egész világot, készültem arra, hogy ez most sikerüljön. Az alapversenyben elért 632,3 kör, meg a két hete a granadai világkupán lőtt eredményem pedig azt mutatják, hogy felfelé ívelő a formám, ami nagyon biztató, és a célom továbbra is az olimpia.”

Kissné Oroszi Edit, Péni István edzője

„Minden edző álma az, hogy jó eredménnyel a dobogóra álljon a versenyzője és az áhított olimpiai kvóta megszülessen. Előbb szerettük volna megszerezni, de nagyon sűrű a mezőny. Viszont annak nagyon örülünk, hogy itthon, Győrben sikerült az olimpiai indulási jogot kiharcolni. Az alapversenyen nagyon szépen dolgozott Istók, egyenletesen lőtt. A finálé elején egy talán picit izgult, meg volt illetődve, de aztán remekül lőtt. A végén a 10.9-es lövéssel feltette a koronát az egész napos versenyzésére. Az ezüstérem volt ma a maximum, de az érmet bárhol bármikor elfogadjuk.”

Péni István a győri kontinensviadal első és egyben egyetlen magyar kvótáját szerezte meg, egyúttal az övé a harmadik magyar sportlövő-kvalifikáció a párizsi játékokra.

Korábban a puskás Pekler Zalán és a pisztolyos Fábián Sára Ráhel szerzett indulási jogot

Férfi légpuska, Európa-bajnok:

   Patrik Jany (Szlovákia) 251,2 kör
2. PÉNI ISTVÁN 249,7
3. Martin Strempfl (Ausztria) 227,7 
…11. Hammerl Soma 629,7 (alapverseny)
…47. Somogyi Péter 624,7
…64. Hári Péter 621,6
…72. Pekler Zalán 619,2

Csapat, Európa-bajnok:

   Norvégia 1890,3 kör
2. Ukrajna 1887,6
3. Horvátország 1887
…11. Magyarország (Pekler, Péni, Somogyi) 1876,2

Hetedik lett a Major, Tátrai-Fejes pisztolyos vegyescsapat

A Major Veronika, Tátrai-Fejes Miklós kettős a hetedik, a Fábián Sára Ráhel, Polgár János duó pedig a 23. helyen végzett a pisztolyosok vegyescsapat számában.

Az olimpia műsorán is szereplő versenyben 38 páros lépett lőállásba.

A viadal első szakaszában minden pisztolyos 30 lövést adott le, ez alapján az első és a második pár az arany-, a harmadik és a negyedik pedig a bronzmérkőzésbe jutott.

A magyarok közül Major és Tátrai-Fejes párosa teljesített jobban – különösen előbbi lőtt jól (291 kör) – és végül 576 körrel fejezte be a versenyt, csupán két körrel maradt el a negyedik helyen záró német csapattól.

Fábián és Polgár 567 kört teljesített, ami a 23. helyet jelentette a számukra.

Forrás: Hunshooting.hu / MTI

Mészáros Eszter hatodik lett, az olimpiai kvótát francia és német ellenfele vitte el

Jákó Miriam ötödik, a női légpisztolycsapat Európa-bajnok