Piros Zsombor nyert, 3-2-re győztek a németek Tatabányán

Piros Zsombor tét nélküli mérkőzésen legyőzte Kevin Krawietz-et, így a németek 3-2-re nyerték meg a Tatabányán rendezett tenisz Davis Kupa-selejtezőt a magyar válogatott ellen.

Piros Zsombor
Piros Zsombor játszik a német Kevin Krawietz ellen a Magyarország-Németország Davis-kupa selejtező mérkőzések után Tatabányán. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Valkusz Máté két szettben kikapott Jan-Lennard Strufftól

Az 1-2-re álló párharc a két első számú játékos, azaz Marozsán Fábián és Struff összecsapásával folytatódott volna – annak a tudatában, hogy német siker esetén véget ér a csata, magyar diadalnál pedig jöhet az utolsó felvonás Fucsovics Márton és Dominik Koepfer főszereplésével. Nagy Zoltán kapitány azonban változtatott a felálláson, és Marozsán helyett – aki saját bevallása szerint nincs élete formájában – Valkuszt küldte pályára.

A világranglistán 213. magyarnak viszont nagyon is jól megy mostanában, ugyanis januárban a selejtezőből indulva életében először feljutott élete első Grand Slam-főtáblájára az Australian Openen, ahol négy szettre kényszerítette a top 50-es ausztrál Max Purcellt. Tatabányán viszont még nehezebb feladat várt rá az őt 189 hellyel megelőző Struff személyében, aki ugyanakkor pénteken játszmát sem nyert Fucsovics Márton ellen.

Első találkozójukon a 25 esztendős Valkusz Máté öt gémen át állta a sarat, de ekkor nyolc évvel idősebb riválisa már kihasználta harmadik bréklabdáját, majd 5:2-re elhúzott. Struff egyre inkább „elengedte a kezét”, mindenhonnan tüzelt, és sorozatban három ásszal lezárta a 31 perces szettet.

A folytatásban a hazaiak volt junior világelsője 2:2 után került ismét brékhátrányba, majd az ellenfél tovább ütötte az ászokat, aztán 2:4-nél – Valkusz negyedik kettős hibáját követően – megint elvette az elbizonytalanodó magyar szerváját. Innentől már nem volt kétséges, ki lesz a győztes, Jan-Lennard Struff magabiztosan lezárta a találkozót, amely 59 percig tartott.

A párharc zárófelvonását némi huzavona előzte meg

Először azt jelentette be a műsorközlő, hogy vége a programnak, a már győztes vendégek ennek megfelelően boldogan fotózkodtak egy hatalmas „Qualified” (Továbbjutott) táblával, a kapitányok és a játékosok interjúkat adtak a pályán, de egyszer csak kiderült, hogy a két kapitány közös döntése alapján lejátsszák az ötödik meccset is.

Addigra a hatezres Multifunkcionális Sportcsarnok telt házas közönsége a felére fogyatkozott, ám ők hangos ovációval fogadták, hogy Piros Zsombor és a párosspecialista Kevin Krawietz vív még egy bemutató jellegű összecsapást.

A világranglistán 129. magyar fej fej mellett haladt a csak páros ranglistahelyezéssel rendelkező, ebben a műfajban kétszeres Roland Garros-bajnok ellenfelével, majd egy bréket követően, 6:5-nél a szettért adogatott. Csakhogy Krawietz visszabrékelt, a rövidítésben viszont végig Piros volt a jobb, és egy látványos átemeléssel lezárta a játszmát.

A folytatás 0:2-vel indult, de a hazai kedvenc hamarosan utolérte egyre lassabban mozgó riválisát, 5:3-nál már a mérkőzésért szervált, és egy ásszal befejezte a találkozót, amely 1 óra 19 percig tartott.

„Köszönöm mindenkinek, aki itt maradt. Kellett idő, amíg belejöttem ebbe a barátságos meccsbe, nem volt nagyon magas a színvonal, de jó volt újra pályára lépni a Davis Kupában”

– nyilatkozta boldogan.

A párharcot megnyerő, háromszoros Davis Kupa-bajnok németek tehát 3-2-es összesítéssel jutottak tovább a DK-finálé 16 csapatos csoportkörébe, a vesztes magyar együttes pedig osztályozót vív ősszel.

Nagy Zoltán: nagyon erős ellenfelünk volt

Nagy Zoltán
Nagy Zoltán, a magyar csapat kapitánya a Valkusz Máté és a német Jan-Lennard Struff közötti Magyarország-Németország Davis-kupa selejtező mérkőzésen Tatabányán. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

A magyar válogatott kapitánya azzal kezdte értékelését, biztató volt az, hogy 1-1-gyel fordult a párharc a második napra.

„A félidőben x volt, de összességében nagyon erős volt a német csapat. Ezzel együtt mindent kiadtak a fiúk magukból. Párosban ma az első játszma ráment arra, hogy Fábi és Máté (Marozsán és Valkusz) ráérezzen a tempóra, amelyet a világ egyik legjobb párosa diktált. Amikor 1-2 lett az állás, akkor egy döntést kellett hoznom, hogy kit küldjek pályára a folytatásra. Fábi nem tudta vállalni a játékot egy kisebb sérülés miatt, így (Piros) Zsombi vagy Máté jött szóba. Zsombi egy kisebb betegség után érkezett meg, és Mátét éreztem kiegyensúlyozottabbnak, de Struff ellen nem volt meg a könnyedség a játékában, és nem tudta hibára késztetni a németet.”

Az MTI érdeklődésére a szakvezető elárulta, Marozsán szerepeltetése 2-1-es állásnál sem jött volna szóba, és bízott benne, hogy Fucsovics Márton még tétmeccset vívhat a selejtező végén.

Német kollégája, Michael Kohlmann közölte, azért döntöttek mégis az ötödik meccs mellett, mert korábban volt, hogy nem vállaltak tét nélküli találkozót és az nem mindenkinek tetszett.

„Előfordult, hogy nem akartunk ötödik meccset, és negatív visszajelzés érkezett hozzánk emiatt, ezért megbeszéltük, hogy ezúttal nem így lesz. Tavaly nagy csalódás volt, hogy nem jutottunk be a döntőbe, örülök, hogy idén sikerrel vettük ezt az akadályt. Jó csapatunk van Sascha Zverev nélkül is, néha szerencsénk volt, de összességében Malaga a végcél” – mondta, hozzátéve, az eredmények alapján könnyűnek tűnhettek a tatabányai mérkőzések, de ő közben „éveket öregedett”.

Magyarország – Németország 2-3

Marozsán Fábián, Valkusz Máté-Kevin Krawietz, Tim Pütz 3:6, 6:7 (3-7)
Valkusz Máté – Jan-Lennard Struff 3:6, 2:6
Piros Zsombor-Kevin Krawietz 7:6 (7-2), 6:3