Plagányi Zsolt szerint Németh Nándornak még vannak tartalékai

Shares

A dohai vizes világbajnokságon történelmi bronzérmet szerzett Németh Nándor, aki első magyarként lett vb-dobogós 100 méter gyorson. Eddig hatszor döntötte meg az országos csúcsot edzője, Plagányi Zsolt irányításával, aki szerint reális elvárás, hogy tanítványa Párizsban is bejusson az olimpiai döntőbe.

Németh Nándor (fotó: MÚSZ)

Sokakat talán meglepetésként ért Németh Nándor bronzérme száz méter gyorson a dohai vizes világbajnokságon. Önt is?

Nem igazán, nagyjából egy hónappal korábban megmondtam neki, hogy előtte van a lehetőség megszerezni az első világbajnoki érmét száz gyorson. 2018 óta sorozatban ez volt a tizedik döntője nagy világversenyen, és sokszor állt már a dobogó kapujában. Mivel a felkészülése jól sikerült, úgy éreztem, minden együtt állt, hogy ezúttal sikerüljön.

Ez volt sorozatban a tizedik döntője. Milyen nehéz volt a motivációt folyamatosan fenntartani?

Nem könnyű, hiszen sokszor állt közel az éremhez. Száz méter gyorson magyar férfi úszó még sosem volt dobogós világbajnokságon, ezért a mostani bronz különösen értékes. Az elmúlt két év nem volt egyszerű, a 2021-es tokiói olimpia után egészségügyi probléma akadályozott bennünket, a koronavírus miatt hat hetet ki kellett hagynia, emiatt a 2022-as hazai világbajnoki felkészülése sem sikerült tökéletesen. Nándi azonban így is helytállt, hatodik lett, az Európa-bajnokságon pedig ötödik, és közben hasznos tagja volt két váltónak is. Az Eb után kellett műteni, az őszi felkészülése így kiesett, és Fukuokában sem tudta azt nyújtani, ami benne van. De bejutott a döntőbe és javított az egyéni csúcsán, igaz, nem tudta a legjobbkor a legjobb időt úszni. Dohában végre ez is sikerült neki, de biztos vagyok benne, hogy még nem jött ki belőle, amire képes, remélem, a párizsi olimpián ki fog.

A tokiói olimpiai döntőben nyolcadik lett. Ezt hogyan élték meg?

Egy olimpiai döntőbe már bekerülni is óriási dolog. Kiválóan sikerült a felkészülése, kétszázon bejutott a középdöntőbe, másik egyéni számában, százon országos csúcsot úszott az elődöntőben, óriási sikerként éltük meg a döntőbe jutást, és közben tagja volt a 4×100-as gyorsváltónak is, amellyel ötödik lett. Ez összesítésben szép eredmény.

Kik a legnagyobb ellenfelei, és mennyire gyakran változik a mezőny száz gyorson?

A legnagyobb ellenfelei azok, akik tartósan ott tudnak maradni a legjobbak között. Ott van az ausztrál Kyle Chalmers, Rió olimpiai bajnoka, aki Tokióban ezüstérmet, Fukuokában pedig világbajnoki címet szerzett. Ilyen az amerikai Caeleb Dressel is, akiről még nem tudjuk, a mentális problémái után visszatér-e vagy sem. Feltűnt egy fiatal kínai versenyző, a 19 éves Pan Csan-lo, aki most Dohában világcsúcsot úszott, illetve a román David Popovici, aki korábban volt a világcsúcstartó. De a franciáknak és az olaszoknak is vannak jó képességű fiatal versenyzői, akiket tizedek, századok választanak el egymástól. Rendkívül szoros a mezőny, nyolc-tíz versenyző is képes 47.5–47.6-os időre, Párizsban szerintem most jobb idő kell majd az olimpia döntőhöz, mint legutóbb Tokióban.

Hatszor döntötték meg eddig a magyar csúcsot száz gyorson. Mi az a képessége Németh Nándornak, ami itthon a többiek fölé emeli?

Már tizenegyedik éve, 2013 óta dolgozunk együtt. Kiváló testalkattal rendelkezik, hosszúak a karjai, remek a siklóképessége, és a gyors izomzata mellett nagyszerű a koordinációs képessége is. Ezek azért fontosak, mert magas szinten tudja végigúszni a száz métert, ami egyébként energetikai szempontból a négyszáz méteres síkfutásnak felel meg az atlétikában. Az úszóedzéseken el kell viselni a monotóniát, és a megfelelő időpontban van szükség a maximális fókuszáltságra. Nándi képes erre, de ehhez az szükséges, hogy a felkészülése megfelelően fel legyen építve, akkor ott lesz a világ élvonalában Párizsban is, és reális lesz újra bejutnia az olimpiai döntőbe, ahol bármire képes lehet.

Az, hogy a váltó tagja is, változtat az edzésmunkán?

Semmit, mert a váltó nem készül külön. Nándi szereti, és sikeres is benne, a különbség annyi, hogy ott nem egyedül úszik, hanem csapatban, és magát a versenyt annyiban befolyásolja, hogy többször kell rajthoz állnia.

ilyen reális célokat tűztek ki időben és eredményben?

Ilyenkor Cseh Laci eredményes és hosszú pályafutására gondolok, aki harmincévesen is világbajnok lett, mellette ezüst- és bronzérmes is, aztán 31 évesen olimpiai ezüstérmet szerzett. Nándi pedig későn érő típus, az izomzatát nem olyan könnyű felépíteni, így még most sem jött ki az az időeredmény belőle, amire képes, szóval én látok benne távlatot, remélem ő is magában.

(Magyar Edzők Társasága / Vincze Szabolcs)