Risztov két órán belül teljesítette a 10 km-t

Shares

risztov_abu_dhabiLegjobb magyarként Risztov Éva a hetedik helyen végzett a nyíltvízi úszók Abu-Dzabiban rendezett világkupaversenyén.

A 2012-es londoni olimpia aranyérmese – aki a kazanyi világbajnokságon már megszerezte a riói kvótát – 1:58:22.6 órás eredménnyel zárt 10 kilométeren. A számot a világbajnoki címvédő francia Aurelie Muller nyerte két brazil versenyző, Poliana Cintra és Ana Marcela Cunha előtt. Kiss Nikoletta 29. lett 1:59:50.4 órás idővel.

„Nagyon jól sikerült ahhoz képest, hogy az elején még azon izgultam, le tudom-e úszni egyáltalán a távot. Nem azért, mert nem edzettem rendesen, hanem mert februárban még sohasem úsztam 10 kilométeres versenyen” – idézte a szövetség közleménye Risztovot, aki hozzátette, teljes mértékben elégedett a felkészüléssel. Kifejtette, alapozás közben van, s azért utazott el a versenyre, hogy kiderüljenek a hiányosságok, amiken Rióig még javítania kell. „Nincs még meg az hajrá, ami nyáron kell majd, amikor bekapcsolom a lábam a végén és beindulok. Fél év van az olimpiáig, de úgy gondolom, nagyon jó úton haladunk.”

[Customads id=646335]

A férfiak versenyében – amelyet Gyárfás Tamás, a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) alelnöke indított el – magyar szempontból az volt a tét, hogy az öt úszó közül melyik kettő vehet majd részt a június 11-12-én Setúbalban sorra kerülő olimpiai pótkvalifikációs viadalon.

A magyarok különversenyét végül Papp Márk nyerte, aki 10-edikként, 1:47:50.1 órás idővel csapott a célba. Bő másfél másodperccel lemaradva, a 14. helyen 1:47:51.7 órás idővel követte Gyurta Gergely, így ők ketten szállhatnak majd harcba Portugáliában az olimpiai kvótáért.
 „Sikerült bekerülni a legjobb két magyar közé, úgyhogy most nagyon boldog vagyok” – nyilatkozta Papp. „Nem készültem taktikával, mert egy ilyen viadalon, ahol nyolcvanegyen indulnak, és a világ legjobb húsz versenyzője is rajthoz áll, nagyon nem lehet tervezni. Ott akartam maradni az elején, és össze is jött ebben a viszonylag könnyű iramban.”

A setúbali versenyen a tíz legjobb úszó jut indulási joghoz, de országonként csak egy. Gyurta Gergely az ötvenméteres medencében 400 méter vegyesen és 1500 méter gyorson is teljesítette már az olimpiai szintet.

„Ez a tíz kilométer összességében életem egyik legkönnyebb versenye volt, már ami az iramot illeti – merthogy az utolsó két bójánál iszonyatos nagy verekedés zajlott” – értékelt Gyurta. Kifejtette, a verseny közben sikerült kikerülnie szinte mindent, a végén viszont kapott egy óriási rúgást. „Végig figyeltem a többi magyar srácot, úgy gondolom, az egész versenyt kontrollálni tudtam, vagyis amiért kijöttem, azt sikerült megvalósítanom. Most már egyértelműen Setúbal és az olimpiai kvalifikáció a legfontosabb.”

A 10 kilométeres viadalon Rákos Patrik (1:48:15.9 óra) a 23., Székelyi Dániel (1:48:34.6 óra) a 30., Kiss Attila (1:49:15.5 óra) pedig a 44. helyen zárt.

Gellért Gábor szövetségi kapitány: „A fiúk remek teljesítményt nyújtottak, Papp Márktól vártam a kiemelkedő eredményt, de arra nem gondoltam, hogy Gyurta Gegét is meg tudja előzni. Márk nagyon bírja ezt a tömegben való úszást, vagy nevezzük nevén, a tömegverekedést, Gegét sajnos a végén rettenetesen megrugdosták, ám így is kiváló előversenye volt ez a setubali olimpiai selejtezőnek. Biztos vagyok abban, hogy a két fiú közül az egyik, ha nem mind a kettő az első tízben lesz Setubalban, azaz lesz férfiversenyzőnk is Rióban. Azt gondolom, az év legkeményebb versenyén vannak túl, sem a kvalifikáció, sem az olimpia nem lesz ennyire brutális, mint ez volt, nyolcvanegy indulóval – azok taktikai csaták lesznek, ez élet-halál harc volt. Éva és Niki nagyon jó állapotban van, Éva nagyon jól úszott, nagyon reményt keltő, ahogy helytállt, Niki sajnos az utolsó körben beleveszett a verekedésbe, de el kell fogadni, hogy ma már ez a kőkemény valóság. A bíróknak szinte esélyük sincs arra, hogy valakit jogosan kizárjanak, mert harminc-negyven ember úszik egymás hátán, nem lehet megkülönböztetni, ki mit csinál. A nyíltvízi szakág rendkívül megerősödött, ami korábban nem volt jellemző, az ma már a valóság: egyre nagyobb tömegben jelennek meg a tehetséges és gátlástalan tizennyolc-húszévesek, a kiváló medencés úszók, azaz ebben a tömegben tényleg bármi előfordulhat, de ez is adja a sportág szépségét.”

Forrás: MÚSZ/MTI