Rövidpályás gyorskorcsolya Eb: Ezüstérmes a magyar női váltó

A magyar női váltó ezüstérmet nyert a gdanski rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon.

női váltó
Kónya Zsófia és Sziliczei-Német Rebeka (középen, b-j), a második helyezett magyar csapat tagjai a rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság női váltó versenyének döntőjében a lengyelországi Gdanskban, a Hala Olivia sportcsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A Kónya Zsófia, Bácskai Sára Luca, Sziliczei-Német Rebeka, Jászapáti Petra összeállítású négyes a 3000 méteres távon végig a második helyen haladt a favorit és végül győztes hollandok mögött.

A magyar női staféta 2019 óta először végzett dobogós helyen, akkor harmadik lett. A mostani négyesből Sziliczei-Német Rebeka pályafutása során először nyert érmet kontinensviadalon.

„Ma reggel olvastam Benedek Tibor idézetét, hogy azzal emelkedett ki a többiek közül, hogy mindig ő akarta jobban a győzelmet. Ma biztosan én akartam a legjobban. Minden egyes váltásnál csak erre gondoltam, Négy éve vártam erre a pillanatra”

– mondta az MTI-nek könnyeivel küzdve Sziliczei-Német, aki hozzátette, még bírta volna akkor is, ha tovább tart a verseny.

Jászapáti Petra a finálé után az M4 Sportnak elmondta, úgy mentek fel a jégre, hogy a rajtnál mindenképpen megszerezzék a második helyet, utána pedig védjék le a lengyeleket és az olaszokat és tartsák meg a pozíciójukat. A második hely szerinte „az akaratnak és az egész éves motivációnak” köszönhető.

A vegyesváltóval olimpiai bronzérmes Kónya Zsófia azért elismerte, nagyon elfáradt a végére, egy ízben kicsit le is maradt az olimpiai bajnok Xandra Velzeboerről.

„Nekem volt is egy előzési lehetőségem, de annyira rázósnak ítéltem meg, hogy végül nem vállaltam be”

– mesélte Bácskai, aki a négy évvel ezelőtti, legutóbb Eb-érmes női stafétának is tagja volt Jászapátival együtt.

Kónya Zsófia úgy véli, hatalmas dolog, hogy a favorit hollandok mögött nem sokkal lemaradva sikerült célba érni. Hozzátette, hogy a szombaton nyaksérülést szenvedett, mindössze 18 éves Somodi Maja is részese az éremnek.

női váltó
Kónya Zsófia, Sziliczei-Német Rebeka, Jászapáti Petra és Bácskai Sára Luca, a második helyezett magyar csapat tagjai a rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság női váltó versenyének döntőjében a lengyelországi Gdanskban, a Hala Olivia sportcsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Ötödik a magyar vegyes váltó

A Kónya Zsófia, Jászapáti Petra, Talabos Attila, Nógrádi Bence összeállítású négyes az elődöntőben eleinte a papírformának megfelelően a belgák mögött korcsolyázott. Ezt a pozíciót a staféta férfi tagjai is tartották, azonban Kónya visszesett a negyedik helyre. Jászapátinak és Talabosnak nem sikerült javítania, de utolsó emberként Nógrádi a német riválisát még megelőzte, viszont a belgák és franciák mögötti harmadik hely csak a kisdöntőre volt elég.

A B döntőben Jászapátit vélhetően a női váltó fináléjára pihentette a szakmai stáb, ezért helyette Bácskai Sára Luca kapott lehetőséget, míg Talabos Attilát Tiborcz Dániel váltotta. A magyar négyesnek ilyen összeállításban sem okozhatott gondot a német és a horvát staféta megelőzése, és – elsősorban erősebb férfi korcsolyázóinak köszönhetően – érvényesítette is a papírformát, így a kisdöntő megnyerésével ötödikként zárt.

A fináléban drámai körülmények között a holland kvartett diadalmaskodott, miután az olaszok befejező embere a célegyenesben az első helyen elesett.

A magyar küldöttség egy-egy ezüst- és bronzéremmel zárt a lengyelországi városban, mivel Jászapáti 1000 méteren harmadik lett.

Rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság

3000 méteres női váltó:

1. Hollandia (Selma Poutsma, Suzanne Schulting, Yara van Kerkhof, Xandra Velzeboer) 4:13.118 perc
2. MAGYARORSZÁG (Kónya Zsófia, Bácskai Sára Luca, Sziliczei-Német Rebeka, Jászapáti Petra) 4:13.355
3. Olaszország (Elisa Confortola, Gloria Ioriatti, Arianna Sighel, Arianna Valcepina) 4:13.407

5000 méteres férfi váltó:

1. Hollandia (Itzhak de Laat, Friso Emons, Jens van ‘T Wout, Melle van ‘T Wout) 7:19.783 perc
2. Olaszország (Mattia Antonioli, Tommaso Dotti, Thomas Nadalini, Pietro Sighel)
3. Lengyelország (Pawel Adamski, Lukasz Kuczynski, Michal Niewinski, Diane Sellier)
…6. Magyarország

2000 méteres vegyes váltó:

1. Hollandia (Itzhak de Laat, Suzanne Schulting, Jens van ‘T Wout, Xandra Velzeboer) 2:43.870 perc