Ruidíaz az új Maradona?

A brazil kapus Alisson és a kézzel gólt szerző Raúl Ruidíaz. Fotó: AP

A labdarúgó Európa-bajnoksággal egyidőben az Egyesült Államokban rendezik meg a rendhagyó centenáriumi Copa Americát. A dél-amerikai országok első seregszemléjét 1916-ban rendezték meg, az utolsó győztes Chile volt.

A 45. Copa Americán már a csoportmérkőzések zárása van soron. A C csoportban már az első két forduló után eldőlt, hogy a 2-2 győzelemmel rendelkző Mexikó és Venezuela jutott tovább. A két gárda a harmadik körben már amolyan barátságos mérkőzést játszhat egymás ellen.

Az A csoport záró fordulójában az Egyesült Államok Clint Dempsey egyetlen góljával nyert Paraguay ellen, míg Costa Rica 3-2-re nyert Kolumbia ellen. A „Gazdag Part” ennek ellenére kiesett.

Az igazi nagy meglepetés a B csoportban született, ahol Brazília egy 0-0-ás döntetlen és Haiti 7-1-es legyőzését követően kikapott Perutól. A brazilok végigtámadták az első félidőt, majd a második játékrész elején is aktívabbak voltak, de nem tudták bevenni Pedro Gallese kapuját. A 64. percben Edison Flores  helyére érkezett Raúl Ruidíaz.

A 75. percben Andy Polo az alapvonalról adta vissza a labdát, a kapu elé berobbanó Raúl Ruidíaz pedig jobb kézzel segítette be a hálóba a labdát. Óriási volt a tanácstalanság, ám a játékvezetők megadták a gólt, hiába tiltakoztak a brazilok.

Az uruguay-i játékvezető trió nem tudott másként dönteni, ők szemben a sok milió TV-nézővel nem nézhették vissza a felvételt, így csupán a saját szemükre voltak „ítélve.” Ez az eset azonban világosan mutatja, hogy szükség lenne a videóbíró alkalmazására, mert így egy valóban szabálytalan gólt adtak meg Peru számára.

Persze ez nem menti Brazíliát, hiszen Dunga csapata 90 percen keresztül egyetlen gólt sem tudott berúgni Peru ellen. Mindenkinek eszébe juto az „Isteni” Diego, azaz Maradona, aki az 1986-os labdarúgó-világbajnokságon az Angolok ellen fejelés helyett kézzel ütötte be a labdát Peter Shilton kapujába. A technikai különbség azonban óriási, akkor még csak gyenge minőségű TV-felvételeken lehetett kibogarászni mi történt, míg harminc évvel később óriási felbontású kamerák, szinte tökéletes lassítása áll rendelkezésre.

A negyeddöntőben az Egyesült Államok Ecuador ellen játszik, míg Peru ellenfele Kolumbia lesz. A már említett Mexikó és Venezuela mellett továbbjutott Argentína is. Szerdán a címvédő Chile és Panama játszik majd egymás ellen éles, ki-ki mérkőzést.

Copa America

A csoport:

Egyesült Államok – Paraguay 1-0 (0-0)
Gól: C. Dempsey (27.)
Kiállítva: D. Yedlin (48., USA)

Kolumbia – Costa Rica 2-3 (1-2)
Gól: F: Fabra (6.), M. Moreno (73.), ill. J. Venegas (2.), F. Fabra (34., öngól), C. Borges (58.)