Sainz nyert Melbourne-ben, Verstappen kiesett

A vakbélműtétje után lábadozó Carlos Sainz Jr., a Ferrari spanyol versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Ausztrál Nagydíjat, melyet a címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland pilótája műszaki hiba miatt feladott.

A rajtnál jelentős változás nem történt az élmezőnyben, Max Verstappen (Red Bull) simán az élen maradt, de a második körben megelőzte őt Carlos Sainz (Ferrari). Egy perccel később kiderült az is, hogy a holland címvédő versenyautójának jobb hátsó fékjével probléma van, ennek következményeként Verstappen kiállt a negyedik körben. Ezzel hosszú sorozat szakadt meg, a 26 éves versenyző ugyanis a 2022-es melbourne-i viadal óta egymás után 43 futamon végzett pontszerző helyen megszakítás nélkül. A legutóbbi kilenc F1-es nagydíjat ráadásul kivétel nélkül Verstappen nyerte, így két győzelemre volt saját rekordjának megdöntésétől, de most ez a széria is megszakadt.

A címvédő kiállása után a két Ferrari és a két McLaren kezdett csatába a futamgyőzelemért: Sainz remekül tartotta a vezető pozíciót, mely az első kerékcseréket követően is az övé maradt, a másik Ferrarival Leclerc zárkózott fel a második helyre, őt a helyi szurkolók kedvence, Oscar Piastri (McLaren) követte, akit márkatársa, Lando Norris (McLaren) szorongatott.

A háromhelyes rajtbüntetés miatt hatodikként startoló Sergio Pérez, a Red Bull mexikói versenyzője sokáig George Russell (Mercedes) mögött volt beragadva a hetedik pozícióban, de a versenytáv felénél az ötödik helyen száguldott. Közben a hétszeres vb-győztes Lewis Hamilton a Mercedes motorhibája miatt feladta a küzdelmet.

Féltávnál a McLaren helycserével próbálkozott, Piastri átadta a harmadik pozíciót Norrisnak, aki igyekezett megtámadni Leclerc-t a második helyért, miközben Sainz nagyon magabiztosan építette az előnyét az élen.

A Ferrari a 35. körben kerékcserére hívta Leclerc-t, aki a bal első gumijának teljes elkopására panaszkodott a rádión. A monacói új gumikkal a negyedik helyen állt vissza a mezőnybe, de hamarosan újra második volt, miután a két McLaren is friss abroncsokat kapott a boxban. Mindezek után az élről Sainz is kiállt a második kerékcserére és nagyságrendileg öt másodperces előnnyel tért vissza elsőként a pályára.

Közvetlenül a leintés előtt Russell balesete borzolta a kedélyeket, de a brit versenyző nem sérült meg, a Mercedes viszont így egyetlen pontot sem szerzett Ausztráliában.

Verstappen sorozatban kilenc futamgyőzelem és zsinórban 43 pontszerző helyezés után esett ki Forma-1-es viadalról, legutóbb, 2022-ben éppen Melbourne-ben kényszerült kiállni.

A televíziós közvetítésből kiderült, hogy a melbourne-i F1-es hétvége során több mint 452 ezer néző volt kint az Albert Parkban, ez rekordot jelent az Ausztrál Nagydíj történetében.

Hosszú tárgyalás és vizsgálódás után nem hagyta futni Fernando Alonsót (Aston Martin) az FIA. 20 másodperces időbüntetésével elvesztette a hatodik helyét az Ausztrál Nagydíjon!

Csak a falakkal ütközött George Russell az Ausztrál Nagydíj utolsó körében, az FIA mégis az előtte haladó Fernando Alonso ellen indított vizsgálatot a leintés után. Az ok: a spanyol versenyző látványosan fékezett a mercedeses előtt a 6-os kanyarban, mielőtt Russell elvesztette volna az irányítást az autója felett.

A futamot követő vizsgálat több mint 45 percig tartott, ami jelezte, komoly ügyről van szó. Végül a következmény is komoly lett: Alonsót egy utólagos boxutcaáthajtásos büntetéssel sújtotta a bíróság, ami a gyakorlatban egy 20 másodperces időbüntetést jelent. A kétszeres világbajnok ezzel elvesztette a 6. helyét és 8. helyre esett vissza.

Az Aston Martin csak 2 pontot bukott a büntetéssel, hiszen Alonso 6. helyét Lance Stroll örökölte meg, aki 2 ponttal gazdagodott így.

Alonso emellett 3 büntetőpontot is kapott a szuperlicencére veszélyes vezetésért. Ennél több pontot egy vétségért nem szokott kiosztani az FIA.

Carlos Sainz: Nagyon jó futamot zártunk, jól éreztem magam

„Az izmaim merevek voltak, és nem ez volt a legkönnyebb verseny, de szerencsém volt, hogy végig nagyjából egyedül autóztam és tudtam menedzselni a gumikat, a futamot. Boldog vagyok és büszke a csapatra. Örülök, hogy kettős győzelmet arattunk Charles-lal, ami azt mutatja, hogy a kemény munka kifizetődő, az élet pedig őrületes fordulatokat tartogat. Mi is történt az év elején? Bahreinben dobogó, aztán jött a műtét, visszatértem és győztem. Igazi hullámvasút, de élveztem! Minden versenyzőnek ajánlom, hogy távolítsa el a vakbelét! Az első körben éreztem, tudom tartani Max (Verstappen) tempóját, DRS-en belül tudok lenni. A hármas kanyarnál elveszítette egy kicsit az autót, esély nyílt az előzésre. Ezután lett gond a fékekkel és ért véget a futama. Kár érte, mert jó csatát vívtunk volna. De neki már volt sok győzelme, örülök, hogy most itt lehetek. A második körben éreztem, hogy jó a tempó, hogy meglehet. A biztonsági autó vagy egy piros zászló keresztülhúzhatta volna a számításainkat, de tiszta futam volt. George-ot (Russell) sajnálom, elég nagy balesetnek tűnt. Remélem, rendben van. De én be tudtam fejezni a futamot, megnyertem, és ez remek érzés.”

Charles Leclerc: Jó érzés, főleg a csapat miatt

„Első és második helyen zártunk, ilyen legutóbb Bahreinben volt 2022-ben, ami nagyon szép emlék. Carlos fantasztikus hétvégét zárt, hogy így tért vissza a műtét után. Remek futamot teljesített. Én egy kicsit szenvedtem a második etapon, nem tudtam jól kezelni a gumikat. De az utolsó már jól sikerült. Ennél jobb eredményt nem érhettünk volna el. Nem igazán gondoltam, hogy meg tudom majd támadni Carlost, mert a futam elején hátra kellett figyelni, ezért korán álltunk ki. Carlos gyors volt én pedig szenvedtem a gumikkal. De a hétvégén jobb munkát végzett, legalábbis az időmérőtől. Megérdemli, örülök neki és a csapatnak is. Sok fontos pontot szereztünk. A maximumot akartuk kihozni a hétvégéből és ez sikerült is.”

Lando Norris: Nagyon jó napot zártunk és nagyon büszke vagyok a csapatra

„Ez a harmadik-negyedik hely sokat jelent a bajnokságban. Charles-ról lemaradtunk. Az első szakaszban elénk vágott. Talán akkor meg lehetett volna a második hely, de a Ferrari tempója azért jobb volt. A csapat és Carlos is remek munkát végzett, gratulálok nekik! Jól éreztem magam az autóban, tudtam figyelni a gumikra. Ez mindenképpen egy jó lépés volt. Örülök a dobogónak. A pálya jobban feküdt az autónak, de még kell egy lépés, hogy a Ferrarit és a Red Bullt utolérjük. De közeledünk, amit például a mai nap is bizonyít. Köszönöm a munkát mindenkinek a csapatnál, közeledünk a célhoz, jó érzés újra dobogón állni. Remélem, még sok vár ránk!”