Sepsiszentgyörgy labdarúgása rohamosan fejlődik

Shares

Székelyföldi riportutunk második állomása Sepsiszentgyörgyre vezetett. A város csapata hat év alatt az ötödosztályból az elsőbe emelkedett, s szédületes tempóban fejlődik tovább.

Diószegi László (j) és Eugen Neagoe (fotó: Ch. Gáll András)

A város csapata – írtuk az imént, miközben Háromszék központjában járva még egyértelműbbé vált: ami történt, az valójában egyetlen ember, Diószegi László beteljesült álma.

Székelyföldi riportutunk második állomása Sepsiszentgyörgyre vezet. A város csapata hat év alatt az ötödosztályból az elsőbe emelkedett, s szédületes tempóban fejlődik tovább. A város csapata – írtuk az imént, miközben Háromszék központjában járva még egyértelműbbé vált: ami történt, az valójában egyetlen ember, Diószegi László beteljesült álma.

gy kezdődött hét évvel ezelőtt az európai labdarúgás egyik sikertörténete, a Sepsi OSK. Eleinte az is gondot jelentett, hogy a megye kettőbe, a román ötödosztályba benevezzék a klubot, mert nem volt elég összeszedni a csapatot korábbi idős játékosokból, utánpótláscsapatot is kellett indítani, de kis szerencsével – egy lelkes testnevelő tanár, futballedző, Siklódi Ferenc éppen egy U17-es csapat indításán fáradozott – az is sikerült.

A Sepsiszentgyörgy rögtön feljutott a negyedosztályba, majd onnan mindjárt felkerülhetett volna a harmadosztályba – mégis maradt eggyel lejjebb.

– Az első helyezett nem akart feljebb lépni, ezért mehettünk volna mi, de én azt mondtam: nem. Majd akkor, ha saját erőből kivívjuk. A következő idényben az utolsó forduló előtt az ellenfelünk megüzente, mozduljunk, mert nekik úgysem kell a pont, mi meg fel akarunk jutni, de akkor is nemet mondtam, s igazam lett. A nyakasságom a klub filozófiája lett. Jól emlékszem a gyerekkoromra, amikor törzsszurkolókként kiakasztottuk a bundát a lelátóra, mert tudtuk, hogy úgymond oda kellett adni a meccset az Udvarhelynek. Itt soha nem lehet, nem lesz megvesztegetés, csalás, vagy ha mégis, másnap én már nem leszek elnök és tulajdonos.

Ekkor már az a Valentin Suciu volt a vezetőedző, akit Csíkszeredában megismertünk. A Sepsi OSK a harmadik ligában az első évben harmadik lett, a következőben első, és feljutott. Diószegi László nem is tagadja, ez némi elégtételt jelentett neki, mert az az elnök, aki 2008-ban elment, s hagyta megszűnni a klubot, azt jósolta, itt soha többé nem lesz másodosztályú gárda.

A „román NB II” már új kihívásokat támasztott. Fel kellett újítani a ­stadiont. Amikor értesült róla, hogy bontják az Albert-stadiont, Diószegi László kért onnan ezer széket. Majd másik ezret a Puskás-stadionból. Úgy tűnt, egyszerűen nincs legyőzhetetlen akadály a Sepsi OSK előtt. A csapat rögtön feljutott, s az első osztályt brassói és ploies­ti-i albérletben kezdte meg. De aztán Székesfehérvárról került beléptetőrendszer, Dunaszerdahelyről Világi Oszkár jóvoltából kandeláber, s tavaly tavasszal már a saját pályáján harcolta ki a bennmaradást az együttes.

Hova tovább? – tehetjük fel a kérdést. Diószegi László a múltból meríti a választ.

– Gyerekként a zsebpénzemet az utolsó lejig arra költöttem, hogy elkísérjem a csapatot a vidéki kiszállásokra. 2002-ben vettem át a pékséget anyáméktól, akkor hat alkalmazottból, egy kemencéből és egy szállítóautóból állt a cég. Ma kétszázhúsz alkalmazottam van, harminc autóval az ország tizenkét megyéjébe szállítunk pékárut, Londonban is nyitottunk üzletet, a Lipóti pékség, amellyel testvéri a kapcsolatunk, az én receptem alapján süti egyik kedvelt termékét, az erdélyi pityókás kenyeret. Én már túljutottam az álmomon. Már nem akarok egyetlen új pékséget sem nyitni, el is hanyagoltam a céget, igazából a feleségem viszi. Biztos van, akinek nem tetszik, amit elértem. Néhány éve olyan ellenőrzést kaptam, hogy még a padlólapokat is megszámlálták a kenyérgyárban. A másfél éves vizsgálat alatt a

Azt gondoltam, ha ennek vége lesz, vagy elhagyom Romániát, vagy úgy megerősödöm, hogy más területen is bizonyítok. Ez lett a Sepsi OSK. Az időm kilencven százalékát a futballklubra szánom, de az első osztállyal itt is elértem azt, amit akartam. Talán még az megadathatna, ha majd áll az új stadion, ott játsszunk az Európa-liga selejtezőjében csak egy, egyetlenegy meccset. Amit tettem, azért nem kérek elismerést, mert már azt is megkaptam. Tavaly az év határon túli vállalkozójának választottak, most ősszel vettem át a díjat Budapesten. A beszédemben Kányádi Sándort idéztem: én nem a határon túl, hanem határtalanul vagyok magyar. Két nap múlva a felcsúti sport- és konferencia-központ átadóján a miniszterelnök úr személyesen mondta, hogy tanult tőlem. A gyökereket öntözni kell, mert különben kiszáradnak. Ilyen egyszerű ez.

Nehéz ezután megszólalni. A stadion­ban edzéshez készülődik a csapat, miközben a helyi sportkedvelők körbe-körbe kocognak a rekortánon. A futballklub a város szerves része.

Sándor Istvánt, aki szakmai igazgatóként dolgozik Szentgyörgyön, régi ismerősként köszöntjük. Először is azt tisztázzuk, hogy Blohin játszott-e a mexikói világbajnokságon.

Mindkettőnknek igaza van, Az aranylabdás kiválóság nem játszott ellenünk, de még nyolcvanhatban is tagja volt a szovjet keretnek. Persze nem is ez az érdekes, hanem az, hogy Sándor István is tagja volt az irapuatói szovjet stábnak. Nehéz lenne azzal vádolni, hogy nem ért a futballhoz.