Soproni diadal, tisztes szekszárdi vereség

A Sopron Basket hazai pályán legyőzte a favoritok között számon tartott Dinamo Kurszkot kedden a női kosárlabda Euroliga ötödik fordulójában, míg a nyeretlen Szekszárd ugyancsak odahaza sima vereséget szenvedett a szintén orosz, címvédő Jekatyerinburgtól.

Fegyvernek Zsófia remek tempója. Fotó: FIBA

Az elmúlt három idényben rendre négyes döntőbe jutott Sopronra az eddigi legnehezebb feladat várt a válogatott szünet miatt előrehozott játéknapon a Novomatic Arénában. A magyar bajnokhoz hasonlóan 3/1-es győzelmi mérlegnél tartó Kurszk ugyanis a teljes mezőny legtöbb pontot dobó csapata 82,8 pontos átlaggal.

Ami a két gárda egymás elleni mérlegét illeti, az eddigi nyolc találkozóból csak egyet tudott megnyerni a Sopron. A kilencedik csata 19-0-ás hazai sorozattal indult, a szenzációs rajtból a nyáron a franciákkal Tokióban olimpiai bronzérmes Gabby Williams 9 ponttal vette ki a részét.

Vaszilij Karaszev vezetőedző 23-2-nél újra időt kért, de így is 30-9-cel zárult a nyitónegyed. A folytatásban az Euroliga 2017-es bajnoka egy 14-3-as rohammal feljebb zárkózott, így Gáspár Dávidnak is rendeznie kellett a sorokat a házigazdáknál. A 24 pontos előny ezzel együtt a nagyszünetig 7-re olvadt, az oroszok 14 ponttal hozták a második szakaszt.

Sheylani Peddy mind a négy triplakísérlete kosárral zárult, 19 pont mellett leszedett 6 lepattanót is. Fotó: FIBA

Térfélcsere után tovább csökkent a különbség (48-45), ráadásul a válogatott Határ Bernadett négy személyi hibával a kispadra kényszerült. A gödörből a nemrég érkezett Shey Peddy húzta ki a magyar együttest, aki bedobta negyedik tripláját is, így az utolsó negyednek 62-51-ről vágtak neki a felek. Ebben a zöld-sárgák magabiztosan tartották a különbséget, így remek győzelemmel javították 4/1-re a mérlegüket, és a B csoport élére ugrottak.

Gáspár Dávid, a Sopron Basket vezetőedzője

„Nagyon örülök a gyõzelemnek! Két arcunkat mutattuk az elsõ félidõben, még akkor is, ha tudtuk, hogy az elsõ negyed után jóval nehezebb dolgunk lesz. Viszont a második negyedben egy jobb fókusszal, jobb döntésekkel nagyobb elõnyrõl is fordulhattunk volna. Így azonban egy nyílt mérkõzés következett, mely egy ilyen remek edzõi stábbal és játékosokkal rendelkezõ Kurszk ellen nagy kihívás volt. Büszke vagyok a lányokra, különösen arra, ahogy az õsz folyamán dolgozat! Nem foglalkoztak a problémákkal, profin tették a dolgukat, élmény volt õket edzeni! Folytatjuk a munkát a céljaink elérése érdekében. A Kurszknak sok sikert kívánok a folytatáshoz!

Gabby Williams 23 pontja mellett leszedett 9 lepattanót és kiosztott két gólpasszt is. Fotó: FIBA

„Nagyon jól kezdtünk, ültek a dobásaink is, de utána nem járattuk jól a labdát a második negyedben, kijött, hogy miken kell még sokat dolgoznunk. Büszke vagyok a gyõzelmünkre!”

Gabby Williams

Vaszilij Karaszev, a Dinamo Kurszk vezetőedzője

„Az elsõ negyedben nagy hátrányba kerültünk, talán az üres lelátók elõtt pályára lépõ játékosaink nem voltak felkészülve erre a hangulatra. Utána jobban játszottunk, de 24 pont hátrányról visszajönni sok energiát emésztett fel. Így egyszerûen nem lehet kezdeni egy mérkõzést, ezen dolgoznunk kell!”

A soproniak meccsével párhuzamosan a másik euroligás magyar alakulat, a selejtezőből főtáblára jutott Szekszárd – amely elvesztette eddigi négy meccsét – az esélytelenek nyugalmával fogadta a toronymagas favorit, címvédő Jekatyerinburgot. A veretlen uráliak igazolták félelmetes hírnevüket, a magyar csapat 9-8-nál vezetett utoljára, az ellenfél a nagyszünetig 13 ponttal elhúzott.

Djokics Zseljko vezetőedző tanítványai remekül tartották magukat a „döntetlenre” kihozott harmadik negyedben, s végül tisztes vereséget szenvedtek, így az újonc tolnaiaknak továbbra is várniuk kell első sikerükre.

Női kosárlabda Euroliga, 5. forduló

A csoport:

Atomerőmű KSC Szekszárd-UMMC Jekatyerinburg (orosz) 67-82 (20-27, 12-18, 20-20, 15-17)
Szekszárd:
 Studer 12/9, Gereben 2, Mányoky 2, Goree 16/6, Milic 21. Csere: Vorpahl -, Miklós 3/3, Friskovec 5/3, Bálint 6/3, Krnjic -.
Jekatyerinburg: Torrens 8, Shilova 12/12, Quigley 16/12, Meesseman 9, Jones 17/3. Csere: Zavialova 5/3, Bentley 11/3, Sidorova -, Vadeeva 4.

B csoport:

Sopron Basket-Dinamo Kurszk (orosz) 79-72 (30-9, 11-25, 21-17, 17-21)
Sopron Basket:
 Williams 23/9, Fegyverneky 6, Jovanovic 4, Határ 10, Brooks 13/3. Csere: Peddy 19/12, Varga A., Gaye 4.
Dinamo Kurszk: O. Frolkina 14/12, Ogunbowale 18/3, Lisec, Baric, Shabanova 7. Csere: Howard 21/3, Kozik 6/6, Prince 6, E. Frolkina.

Az Európa-bajnoki selejtezők miatti szünetet követően a hónap végén a Sopron a török Galatasaray csarnokában, míg a Szekszárd a spanyol Salamanca vendégeként folytatja szereplését.

A kontinentális elitsorozat főtábláján két nyolcas csoportban zajlanak a küzdelmek. Az első négy helyezett a negyeddöntőben folytatja, az 5-6. helyezettek pedig az Európa Kupa negyeddöntőjébe kerülnek.

Forrás: kosársport.hu/MTI/wb-sopron.com