Spanyolország kiütéses győzelem után nyolcaddöntős

Spanyolország nyolcaddöntőbe jutott a labdarúgó Európa-bajnokságon, miután Sevillában 5-0-ra kiütötte szerdán a búcsúzó Szlovákiát a csoportkör utolsó fordulójában.

Milan Skriniar, Pablo Sarabia és Lubomir Satka. Fotó: RFEF

Intenzívebben kezdtek a spanyolok, helyzeteket is kidolgoztak, de vezetést még büntetőből sem sikerült szerezniük, Morata tizenegyesét ugyanis a 12. percben hárította Dubravka. A spanyolok előző meccsén, a lengyelek ellen Gerard Moreno vétett büntetőt. A mezőnyben továbbra is jól teljesítő, de kapu előtt határozatlan spanyolok segítségére a szlovák kapus sietett, aki előbb öngólt vétett, majd az első félidő hajrájában fölöslegesen mozdult ki a kapujából, ami újabb gólt eredményezett az ellenfélnek.

30. perc: Sarabia csípett el egy rossz szlovák átadást, majd középről, 16 méterről lőtt, labdája a felső lécről perdült az égbe. A lehulló labdát Dubravka kapu fölé akarta tessékelni, ehelyett suta mozdulattal a saját kapujába ütötte azt (1-0).

45+3. perc: spanyol akciónál nem tudtak felszabadítani a szlovákok, Dubravka rosszul mozdult ki a kapujából, Gerard Moreno középre emelését pedig a jó ütemben emelkedő Aymeric Laporte (Manchester City) nagy ívben a bal felső sarokba fejelte (2-0).

A szünetben kettőt cseréltek a szlovákok, de a játék képe nem változott, a spanyolok pedig növelték a különbséget. A folytatásban sorra jöttek a spanyol támadások, és ezúttal már a gólokkal sem maradt adós Luis Enrique lendületbe jött és felszabadult csapata a szétesett Szlovákiával szemben, s végül ötgólos különbségnél állt meg.

56. perc: Jordi Alba bal oldali centerezését Pablo Sarabia (Paris Saint-Germain) a védők között, a 11-es pont környékéről egyből a bal alsó sarokba lőtte (3-0).

67. perc: újabb formás spanyol támadás végén az egy perce pályán lévő cserejátékos, Ferran Torres (Manchester City) pazar mozdulattal, sarokkal volt eredményes Sarabia passzából (4-0).

71. perc: egy spanyol szabadrúgás után röviden szabadítottak fel a szlovákok, a kapu elé visszakerült labdát Laporte lefejelte, Pau Torres közeli lövését pedig a gólvonal előtt álló Kucka már csak a saját kapujába tudta továbbítani (5-0).

A spanyolok csoportmásodikként lépnek tovább – és hétfőn Koppenhágában majd Horvátországgal találkoznak a nyolcaddöntőben -, míg a szlovákok számára véget ért a torna.

Svédország csoportelső, sereghajtóként búcsúztak a lengyelek

A svédek négy ponttal biztos nyolcaddöntősnek számítottak, így számukra már csak a csoportelsőség volt a tét. Az egy ponttal sereghajtó Lengyelország abban a tudatban lépett pályára a Kresztovszkij Stadionban, hogy – ellentétben a spanyolokkal és a szlovákokkal – kizárólag győzelemmel lehet esélye továbbjutni, viszont siker esetén akár még meg is nyerheti az E jelű négyest.

Forsberg révén a skandinávok 81 másodperc elteltével villámrajtot vettek, ez volt minden idők második leggyorsabb Eb-gólja (a rekordot az orosz Dmitrij Kiricsenko tartja 2004 óta 65 másodperccel).

2. perc: Emil Forsberg (RB Leipzig) tört be a bal oldalon a 16-oson belülre, majd ballal kilőtte a hosszú alsó sarkot (1-0).

A tavaly a FIFA által az év legjobbjává választott Lewandowski három másodpercen belül két kapufát fejelt, majd a lengyelek a folytatásban is a Bayern München-sztárt keresték a beadásokkal. A szünet előtt Zielinski remek lövését hárította a svéd kapus.

A második félidő is Zielinski-bombával indult, majd a szórványos svéd kontrák egyikéből Forsberg ismét betalált. Két perccel később Lewandowski gyönyörű lövéssel szépített, majd jobbára a mezőnyben zajlott a játék.

59. perc: egy gyors kontratámadás végén Forsberg a 16-osról a bal alsó sarokba lőtt (2-0).

61. perc: Robert Lewandowski (Bayern München) indult meg a bal oldalon, majd egy csel után a bal felső sarokba csavart (2-1).

A lengyelek ásza a hajrában kiegyenlített, ám a slusszpoén a svédeké lett a 94. percben, akik ezzel megnyerték a csoportot, míg a lengyelek egy ponttal, utolsóként búcsúztak.

84. perc: egy beadást több svéd védő is elnézett, Lewandowski pedig senkitől sem zavartatva, közelől a hálóba lőtt (2-2).

94. perc: Viktor Claesson (Krasznodar) kapott kiváló átadást a 16-oson belül, és a kapus mellett a jobb alsó sarokba passzolt (3-2).

Labdarúgó Európa-bajnokság

E csoport, 3. forduló:

Spanyolország-Szlovákia 5-0 (2-0)
Sevilla, La Cartuja Stadion, 11 204 néző, v.: Björn Kuipers (holland)
Gól: Dubravka (30. – öngól), Laporte (45+3.), Sarabia (56.), F. Torres (67.), Kucka (71. – öngól)
Spanyolország: Unai Simón – Azpilicueta (Oyarzabal, 77.), Garcia (Pau Torres, 71.), Laporte, Jordi Alba – Koke, Busquets (Thiago Alcántara, 71.), Pedri – Sarabia, Morata (F. Torres, 66.), Gerard Moreno (Traoré, 77.)
Szlovákia: Dubravka – Pekarik, Satka, Skriniar, Hubocan – Haraslin (Suslov, 69.), Kucka, Hromada (Lobotka, 46.), Mak (Weiss, 69.) – Hamsik (Bénes, 90.), Duda (Duris, 46.)

Svédország-Lengyelország 3-2 (1-0)
Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 14 700 néző, v.: Michael Oliver (angol)
Gól: Forsberg (2., 59.), Claesson (94.), illetve Lewandowski (61., 84.)
Svédország: Olsen – Lustig (Krafth, 68.), Lindelöf, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg (Claesson, 77.) – Isak (Ber, 68.), Quaison (Kulusevski, 55.)
Lengyelország: Szczesny – Bereszynski, Bednarek, Glik – Jozwiak (Swierczok, 61.), Klich (Kozlowski, 73.), Krychowiak (Placheta, 78.), Zielinski, Puchacz (Frankowski, 46.) – Lewandowski, Swiderski.

A csoport végeredménye: 1. (és továbbjutott) Svédország 7 pont, 2. (és továbbjutott) Spanyolország 5, 3. Szlovákia 3, 4. Lengyelország 1