Sportlövő Eb: legalább egy újabb olimpiai kvótát vár a kapitány

Shares

Rendhagyó és kiemelt jelentőségű sportlövő Európa-bajnokságot rendeznek szombattól Eszéken, ahol minden számban utoljára lesz alkalmuk tokiói indulási jogot szerezni a kontinens versenyzőinek. A magyar csapattól legalább egy újabb kvótát vár Győrik Csaba szövetségi kapitány.

Győrik Csaba

A juniorokkal már a horvát városban tartózkodó szakvezető az MTI-nek elmondta, nem volt könnyű a csapat tagjainak az elmúlt időszak, a Sidi Pétert és Péni Istvánt érintő doppingbotrány ugyanis nem volt jó hatással a versenyzőkre.

„Megviselte a csapatot. Különösen az első napokban, ám úgy látom, javult a helyzet, legalább annyiban, hogy a hét elején véget ért edzőtábor második felében már nem erről volt szó állandóan”

– érzékeltette a válogatott lövők lelki állapotát Győrik Csaba, aki ugyanakkor megjegyezte: még mindig vannak olyanok, akik nem tették túl magukat az eseményeken.

A kapitány azt is elmondta, hogy a légpuskában címvédő, mindkét olimpiai számban világranglista-vezető Pénit – aki az indiai világkupán pozitív doppingmintát adott, de a gyanú szerint Sidi manipulált a vitaminjaival – különösen rosszul érintette a botrány, ám az Eb-n indulni fog, és a szakember bízik benne, hogy függetleníteni tudja magát a nehézségektől. A világ- és Európa-bajnok Sidi Péter ellen a szállodai videófelvételek alapján eljárást indított a magyar szövetség és felfüggesztette, így ő nem vehet részt a kontinensviadalon. A komáromi versenyző a héten közleményben utasította vissza a vádakat.

Győrik Csaba a botrány ellenére jó szereplést vár a magyar csapattól, úgy véli reális az esély arra, hogy a már megszerzett négyhez további kvótát, kvótákat gyűjtsenek versenyzői.

„Kifejezetten sok olyan lövőnk van, akinek összejöhet a kvalifikáció, és a legjobb az egészben, hogy ehhez nem is kellene nagy bravúrt bemutatni, elég lenne csak azt meglőni, amit tudnak” – vélekedett.

A szövetségi kapitány úgy véli, hogy női puskában mindkét számban lehet magyar siker, légpuskában elsősorban Dénes Eszter, az 50 méteres összetettben pedig Horváth Lea lőtt kiválóan idén.

Férfi puskára is igaz ugyanez, 10 méteren Hammerl Soma, 50 méteren Pekler Zalán is nemzetközi szintű eredményekre volt képes.

Pisztolyban pedig elsősorban a nőknél van esély a kvótára, a sportpisztolyban 2015-ben Eb-győztes Csonka Zsófia már bizonyította idén, hogy képes kiugró teljesítményre 25 méteren, míg a riói kvótás, Eb- és vb-harmadik Sike Renáta sport- és légpisztolyban is harcba száll a kvalifikációért. A korong szakágban kevés az esély a magyar kvótaszerzésre.

Az eszéki Eb-n eredetileg csak 25, 50 és 300 méteres számokat, illetve koronglövő versenyeket rendeztek volna, de a február végére kiírt finnországi 10 méteres kontinenstorna törlése miatt a horvátok vállalták, hogy mindkét Eb-t megrendezik, igaz, 10 méteren csak olimpiai számokban és azok csapatküzdelmeiben lehet versenyezni a felnőtteknek és a junioroknak is.

A viadalon férfi és női légpuskában, illetve férfi és női skeetben két-két tokiói hely talál gazdára, minden más számban pedig egy-egy.

Természetesen az olimpiai kvalifikáció áll most a fókuszban, de azért vannak egyéb elvárások is. A felnőttektől egy-két érmet, a junioroktól három-négy dobogós helyet várok. Ennél akár több is lehet, de a sűrű programban lesz olyan szám, amiben nem indulunk. Így például az olimpiai számok felnőtt csapatversenyeiben nem lesz magyar trió, kivételt a női sportpisztoly jelent majd” – mondta el a kapitány.

A magyar sportlövők közül Major Veronika (pisztoly), Mészáros Eszter (puska), Péni István (puska) és Sidi Péter (puska) szerzett eddig kvótát. Az indulási jogok viszont nem személynek, hanem az országnak szólnak.

10 méteres Eb, a magyar csapat, felnőttek

Férfiak
    
    pisztoly:
Tátrai Miklós (egyéni, vegyescsapat), Tóth Gábor (egyéni, vegyes), Hegedűs László (egyéni)
puska:
Péni István (egyéni, vegyes), Hammerl Soma (egyéni, vegyes), Pekler Zalán (egyéni)

Nők
    
    pisztoly:
Major Veronika (egyéni, vegyes), Sike Renáta (egyéni, vegyes), Jákó Miriam (egyéni)
puska:
Dénes Eszter (egyéni, vegyes), Szijj Katinka (egyéni, vegyes), Zwickl Veres Kata (egyéni)

25, 50, 300 méter, korong Eb

Férfiak
    
    pisztoly:
Takács Tibor (gyorstüzelő, standard), Pálinkás Lajos (gyorstüzelő, standard), Boros György (központi gyújtású), Orbán Zsolt (központi gyújtású), Bérces Béla (központi gyújtású), Szűcs Gergely (szabadpisztoly)
puska:
Péni István (50 méter 3×40), Pekler Zalán (50 méter 3×40), Vas Péter (50 méter 3×40, fekvő), Szabián Norbert (50 méter fekvő, 300 méter 3×40, fekvő, standard)
korong:
Hegyi Norbert (trap), Moldován Marcell (trap), Palkovics András (trap), Kardos Zsolt (dupla trap), Szakács Zoltán (dupla trap), Somogyi Árpád (skeet), Domokos Gábor (skeet), Fodor Dávid (skeet)

Nők
   
    pisztoly:
Major Veronika (sportpisztoly, standard), Sike Renáta (sportpisztoly, standard), Csonka Zsófia (sportpisztoly, standard)
puska:
Horváth Lea (50 méter 3×40, fekvő), Zwickl-Veres Kata (50 méter 3×40), Toma Dorina (50 méter 3×40), Hanák Gabriella (50 méter fekvő), Lovász Dorina (50 méter fekvő)
korong:
Tömör-Tones Petra (trap, dupla trap), Jóna Bernadett (trap), Pongrátz Bianka (skeet), Molnár Diána (skeet)

(MTI)