A mikrobiom kutatások hasznosítása a sportban a sporttudomány egyik friss hajtása. Dr. Schwab Richárd gasztroenterológus széleskörű irodalmi hivatkozásokra és gyakorlati példákra épített előadása abból indult ki, hogy az aktív élsportot abbahagyó sportolók az aktív éveik után nagy százalékban elhíznak, ami további megbetegedéseket -ízületi bántalmak, magas vérnyomás stb. – okozhat.

Ennek oka az aktív időszakban fogyasztott túl sok szénhidrátban, kalóriában keresendő, ami az aktív évek után feleslegessé válik a mindennapi életben. Az emésztőrendszer egy zárt rendszer és amennyiben sérül a rendszer záró gátja a bélfal, a baktériumok a bélrendszerből kiszivárognak és a szervezetben gyulladásokat okoznak. Ezért a sportteljesítmény szempontjából nagyon fontos az egészséges emésztőrendszer, amelynek egészségét elsősorban a megfelelő táplálkozással lehet segíteni.

Haris Éva egészségügyi szaktanár előadása a sportolói életmódról szólt. Aki az élete egy szakaszát gyermekkortól az élsportolóvá válásnak szánja, annak a nap 24 óráját ennek a célnak kell alárendelni. Érinti ez a táplálkozást, az aktív és passzív pihenést, az alvást, a regenerációt. Külön kiemelte a rendszeresség jelenlétét a sportoló napirendjében, valamint jó alvás jelentőségét, különösen a fiatal sportolók esetében. Hasznos táplálkozási tanácsokkal látta el az edzőket. Olyan ismereteket közvetített, amelyek alapján az edzők a dietetikus közreműködése nélkül is ellenőrizni tudják a sportolók helyes táplálkozását.

A konferenciát élénk érdeklődés kísérte, amit a hallgatóságtól beérkező jelentős számú kérdés és megjegyzés is alátámaszt.

(MET / Köpf Károly)