Sterbencz Tamás a Testnevelési Egyetem új rektora

Shares

Hétfőn Áder János köztársasági elnök átadta a Testnevelési Egyetem új rektorának a kinevezését, amely 2021. október 1-jétől lép életbe és öt évre szól. De milyen változást hozhat Sterbenz Tamás rektori, egyúttal Mocsai Lajos kuratóriumi elnöki kinevezése az egyetemen, illetve a magyar sportban? Villáminterjú az új rektorral.

Sterbencz Tamás átveszi a megbízólevelet Áder János köztársasági elnöktől (Máthé Zoltán, MTI)

Miután Mocsai Lajos elfogadta a modellváltó Testnevelési Egyetemet (TE) 2021. augusztus 1-jétől fenntartó vagyonkezelő alapítvány kuratóriumi elnöki felkérését, az egyetem tagjai a szenátusi ülésen önt, mint korábbi általános rektorhelyettest javasolták a rektori székbe. Milyen változást hoz az alapítványi modellváltás?

Jelentőset. Eddig mintha egy biztonsági autó mögött cammogtunk volna, most szabad a pálya, a verseny az egyetemek között. Hiszen amikor húsz egyetemet gardíroz egy minisztérium, óhatatlan, hogy a leglassabbhoz szabja a tempót. Az átalakítással, a kuratórium felállításával mindenki saját üzemanyagot, saját felelősséget kapott, és kiment a pályáról a haladás sebességét meghatározó autó is. Mostantól nem várunk senkire, legjobb tudásunk szerint haladhatunk.

Konkrétan mennyiben más az alapítványi működési struktúra?

Az eddigi bürokratikusabb hivatali rendszer helyett egy öttagú testület dönt a stratégiai kérdésekben. Sokkal könnyebb és hatékonyabb azokkal megvitatni a döntéshozatal miértjét, akik csak egy egyetemért felelősek. Ráadásul a kuratóriumban javarészt sportemberek ülnek. Mocsai Lajos sportkötődését tán nem kell bemutatni. Mellette Kovács Antal (1992, Barcelona olimpiai bajnok cselgáncsozója), Vári Attila (2000, 2004 olimpiai bajnok vízilabdázója), Schmidt Ádám (a miniszterelnök főtanácsadója, a Magyar Olimpiai Bizottság korábbi jogi igazgatója, az MKOSZ jogásza, a háromszoros olimpiai bajnok kajakos, Kovács Katalin férje) és Vida József, három bank és a TV2-csoport vezérigazgatója alkotja az ötfős tagságot.

Lelkesen beszél minderről.

Rettentően ránk fért ez az új impulzus. Ezért nem csak én vagyok lelkes, hanem a munkatársak és a hallgatók is. Mocsai Lajossal eddig is jól dolgoztunk együtt, ezután is tudunk majd, csak más felállásban.

Rektorként tervez-e bármiféle módosítást, vagy viszi tovább elődje filozófiáját, vezetési stílusát?

A megkezdett projektek haladnak tovább, de jó néhány területen más lesz a hangsúly.

Például?

A korábbi kettős, a rektor és a kancellár egymás mellé rendeltségén alapuló egyetemvezetést átalakítottuk. A pénteki hivatalos kinevezésemtől kezdve már teljes jogkörrel a rektor felelőssége az egyetem működése. Eddig a kancellárnak mindenben vétójoga volt, mostantól ez a felállás úgy módosult, hogy a rektornak van egyetértési vagy vétójoga mindenben.

(A teljes interjú a 24.hu oldalain olvasható)