Sumózó is kaphat Fair play-díjat?

Shares

A sumózást az esetek döntő többségében második, talán mondhatni kiegészítő sportként űzik. Nem kivétel ez alól a pécsi illetőségű Pap Arnold sem, aki birkózónak sem akármilyen volt, de több okból is már évek óta csak a sumóra koncentrál.

Pap Arnold szemben (fotó: jochapress)

– 2017-ben volt egy térdműtétem, amelyet követően úgy alakult, hogy nem birkózom tovább. Az is közrejátszott ebben a döntésben, hogy egyre nehezebben fogytam le 130 kilóra. Sumóban viszont nincs felső súlyhatár, így nem kell ezzel a kérdéssel állandóan foglalkoznom – mesélte a 205 centiméter magasra nőtt, 140 kilós sportember.

– Amióta csak sumózik, jobbak az eredményei?

– Mindig igyekeztem dolgozni. Több szakképesítésem van, szociális munkásként diplomáztam, birkózásban és sumóban is szakedző vagyok. Jelenleg Pécsen, a Zsolnay Kulturális Negyed üzemeltetési koordinátoraként dolgozom. Családos ember vagyok, a kislányom hathetes – a sportot így is sikerül beépítenem a mindennapjaimba.

– Annál azért az Ön esetében többről van szó, nem egyszerű sportolgatásról.

– Igen, elmondhatom, hogy számos nemzetközi sikert elértem az évek során, tehát a 2022-ben, Lengyelországban kiharcolt Európa-bajnoki ezüstérmem nem egyszeri, „kicsúszott” eredmény volt. Ez az év pedig komoly, nemzetközi megmérettetési lehetőségeket kínál. Jelenleg az európai ranglista 3. helyén állok a legnehezebbek között.

– Októberben akár két világversenyen is szerepelhetne…

– Éppen ez az alaphelyzet állított komoly dilemma elé. Az Eb után volt egy kézműtétem, ami négyhónapos kényszerpihenővel járt, miközben mások versenyezhettek és ranglista pontokat szerezhettek.

– Beszéljünk konkrétabban.

– A szövetség vezetői felvetették: vívjak két győzelemig menő párosmeccset a világbajnoki csapat még egyetlen, kiadó helyéért Szilágyi Erikkel. Aki győz, az indul Japánban, a vb-n, az open (nyílt) kategóriában.

– Ha Ön nyer, akkor előbb Japánban szerepelhetne világbajnokságon, majd tíz nappal később a „Küzdősportok Világjátéka” kínálna Önnek egy másik, ugyancsak kitűnő versenyalkalmat.

– A Küzdősportok Világjátéka nagyon fontos verseny számomra, hiszen nagyon szigorú válogatási elv szerint lehet csak kvalifikálni, és én ott lehetek a világ legjobb 16 nehézsúlyúja között ezen a multisporteseményen. Való igaz, a latolgatások alapján a párosmeccsen én állnék közelebb a győzelemhez, de én nem akarom ezt megvívni. Eriknek több pontja van, mint nekem, ráadásul vele évtizede kiváló, baráti kapcsolatban állok. Ezért arra jutottam, hogy lemondok a Japánban sorrakerülő világbajnokságon-n való szereplés lehetőségéről. Ezt írásban közöltem is a szövetség elnökségével.

E sorok elkövetője ezt a gesztust a „Fair play” díjra javasolhatónak tartja. A csattanó viszont ezután következett.

– A szövetség döntésemet első fokon tudomásul vette, majd később számomra is kedvező döntést hozott. Mivel a csapatversenyen a magyar válogatottnak esélye lehet egy magasabb helyezésre, engem – lemondásom ellenére is – kivisznek Japánba abban bízva, hogy a csapatversenyek során többet tehetek egy esetleges magyar sikerét, mint a jóval kisebb testsúlyú Szilágyi Erik, aki egyéniben próbálkozhat majd a világbajnokságon.

(jochapress / Jocha Károly)