A sumózók kimásztak az adósságból

Shares

Mozgalmas és biztató eredményekben gazdag évet hagynak maguk mögött a nem olimpiai sportágak közé tartozó sumó hazai képviselői. A szakszövetség vezetésére 2012 decemberében megbízást kapott elnökkel, Ancsin Lászlóval érthetően jó hangulatban beszélgettünk.

– Elnöki megbízatásom óta az első és legfontosabb feladatomnak a szövetség anyagi dolgainak egyértelmű rendbetételét tartottam – hangsúlyozta Ancsin László. – Nem kevesebb, mint tizenkét milliós adósságot örököltem és ez az összeg még jócskán tovább „hízott” a menet közben rárakódott kamatokkal és egyéb büntetésekkel. Ha pedig azt is hozzáteszem, hogy ezt a „bűvészmutatványt” mindössze évi nyolcmilliós állami támogatás mellett kellett véghez vinnem, akkor azt hiszem, nagyon örülhet sportágunk minden tagja, hogy végre szabadon lélegezhetünk.

Szerencsére az anyagi függőségektől volt megszabadulással párhuzamosan a sportág egyre jobb eredményekkel igazolja életképességét…

– Ez a legfőbb örömforrásunk, hiszen a nemzetközi erőpróbák jelentős részére szponzori támogatással, illetve a versenyzők családi áldozatvállalásaival tudtunk csak eljutni. Ami pedig az eredményességet illeti, számos versenyzőnk figyelemre és elismerésre méltó sikereket ért el, amelyek a továbbiakat illetően a többiekre is ösztönzőleg kell hassanak. Most, az év végi összesítéskor a legeredményesebbek megérdemlik, hogy felsoroljuk őket. A felnőttek pontszerző helyei és csapat bronzérme után az elmaradt egyéni érmes sikereiért bőven kárpótoltak az U23 és U21-es korosztályokban versenyzők. Így Molnár Tamás, Délceg József, Végh Richárd, Szilágyi Erik, Búzás Patrik, akik egyéniben és csapatban is több érmes helyezést harcoltak ki. Az U18-as korosztályban Végh Richárd világ- és Európa-bajnoki címe mellett, Szilágyi Erik, Tamás Patrik, Délceg Eduárd, Berta Mike, a lányoknál pedig Ferenc Brigitta és Berregi Bernadett éves teljesítménye érdemel elsősorban kiemelést, s nem utolsó sorban Európa-bajnok férfi csapatunk.

Milyen a sportág általános helyzete és mire számíthatunk a 2019-es esztendőben?

– Mintegy negyven szakosztályunk működik, amelyek közül tizenöt különösen aktív – jelezte Ancsin László. – Két zászlóshajónkat – Érdi Spartacus, Kőbánya SC – külön is kiemelném. A következő évben egyébként itthon két nemzetközi versenyt rendezünk, az elsőt mindjárt január elején a szokásos helyen, Érden, amely a felnőttek részére kvalifikációs verseny. Szeptember végén, Szigetszentmiklóson rendezzük meg az U14-, U16 és U18-as korosztályos Európa-bajnokságot. Nagy örömünkre ez évben először kaptunk külön érdemi támogatást az EMMI Sport Államtitkárságától, amit a jövőben tovább javuló eredményességünkkel igyekszünk megszolgálni. Elsősorban az áprilisi, észtországi, majd a szigetszentmiklósi Európa-bajnokságokon, valamint az amerikai világbajnokságon. Bár még messzinek tűnik, de egyre nagyobb betűkkel jelenik meg naptárunkban a következő Világjátékok ideje és helye: 2021-ben, az Egyesül Államokban lévő Birmingham városa. Szeretnénk, ha minél több versenyzőnk – már Érden is –  megszerezné a kvalifikációt és így részt is vehetnének a nem olimpiai sportágak legjelentősebb világeseményén.

(jochapress / Jocha Károly)