Szabó Szebasztiánt honosította a Magyar Úszó Szövetség

Shares

Kedden délután Cornel Marculescu, a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) ügyvezető igazgatója hivatalosan értesítette a Magyar Úszó Szövetséget, hogy a FINA mindent rendben talált Szabó Szebasztián honosítási kérelmével kapcsolatban, így a vajdasági születésű versenyző mostantól bármikor szerepelhet a magyar válogatottban.

Alig három héttel azután, hogy a MÚSZ elküldte Lausanne-be a honosításhoz szükséges valamennyi dokumentumot, a nemzetközi szövetség központjából máris megérkezett a zöld jelzés: a debreceni országos bajnokságon remeklő Szabó Szebasztián immáron „sportállampolgárként” is magyarnak számít.

„Nem tudom, létezik-e honosítási világrekord, de az biztos, hogy a FINA és a MÚSZ között meglévő egészen kiváló kapcsolat sokat segített abban, hogy ilyen gyorsasággal elintéződjék ez az ügy – már persze azon túl, hogy a győri klubbal karöltve profi módon, hiánytalanul beadtuk a szükséges dokumentációt” – kommentálta a döntést Wladár Sándor elnök.

Mindez azt jelenti, hogy a 2017 decemberéig szerb színekben induló, vajdasági születésű sprinter már az idén nyáron magyarként állhat rajtkőre a gwangjui világbajnokságon. Szabó a debreceni országos bajnokságon úszott magyar csúcsával (22.99) a negyedik helyen áll az aktuális világranglistán (amelynek vezetője, a brazil Nicholas Santos hazája válogatási elvei miatt valószínűleg lemarad a vb-ről).

A 23 esztendős versenyzőt Koreában ezen a távon fogja nevezni Sós Csaba szövetségi kapitány, illetve az aktuális forma alapján a váltókban is helyet kaphat.

„Tudom, hogy ez egy nagyon érzékeny kérdés, mégis úgy érzem, jó döntést hoztam, amikor a szívemre hallgattam. És most nagyon boldog vagyok” – közölte az örömhír hallattán Szabó Szebasztián, a délutáni, győri edzését megelőzően.

Az úszók tavasszal Debrecenben megrendezett országos bajnokságán a 23 esztendős, Győrben készülő Szebasztián a nála tíz évvel idősebb Cseh Lászlót, illetve a még csak a tizenkilencedikben járó Milák Kristóf is megelőzve lett aranyérmes az 50 és a 100 pillangón, a rövidebb távon magyar csúccsal, ami ma a negyedik legjobb idő a világranglistán.

„Erre nem voltunk felkészülve”

„Nincs mese, ez egy új kihívás a számunkra, illetve más magyar úszóknak is – jelentette ki Selmeci Attila, a VB ezüstérmes és Európa-bajnok Milák Kristóf mestere. – Az igazat megvallva számítottunk erre a fordulatra, mégsem mondhatom azt, hogy fel voltunk készülve az új helyzetre. A dolognak van egy jó és egy rossz oldala. A jó az, hogy Szabó csatasorba állításával csak ütőképesebb lehet a magyar válogatott, ugyanakkor az erősítés éppen azoknak a magyar úszóknak – gondolok Cseh Lacira és Kristófra – a dolgát nehezítheti meg, akik a jövőben érmeket szeretnének szerezni. Még érzékenyebb lesz a helyzet a jövő évben, hiszen a tokiói olimpián egy-egy számban nemzetenként csak két versenyző állhat rajthoz. Ne tűnjön aggályoskodásnak, de merem remélni, hogy a tehetséges Szabó honosítása nem indít el egy folyamatot, mert a magyar úszósport eddig elsősorban „saját erőből” termelte ki a nagyságait, olimpiai- világ és Európa-bajnokokat” – hangsúlyozta a háromszoros ifjúsági olimpiai bajnok Milák mestere.

Hasonló a véleménye Plagányi Zsoltnak, a Cseh László felkészülését irányító szakembernek, aki ugyan nem félti a tanítványát Szabótól, de nem is lelkesedett a keddi bejelentés hallatán.
„Attól, hogy Szabó zöld jelzést kapott a FINA döntéshozóitól, még nem állt fejére a világ, de kaptunk egy jelzést, ami gondolatokat ébreszt, és aminek a következményeit nem lesz egyszerű kezelni – nyilatkozta Plagányi. – A júliusi világbajnokságon induló válogatottunk összeállítását adottnak lehet tekinteni, a gondok inkább jövőre jelentkezhetnek, például az Európa-bajnokságon, amikor az is előfordulhat, hogy a döntő felé vezető úton éppen az új rivális keresztezi annak a versenyzőnek az útját, aki eddig a hazai éllovas volt. Nekem az a véleményem, hogy a magyar úszósportnak nem kizárólag, de elsősorban a hazai utánpótlásra kell támaszkodnia, kész versenyzők importja sem rossz dolog, egészen addig, amig nem válik szokássá, és nem alakul ki olyan, vagy ahhoz hasonló helyzet, mint a profi kézilabda csapatokban. Ami Szebasztiánt illeti, ő a sprintszámok embere, nem hinném, hogy a 200 pillangón kihívást jelentene a legjobb magyarok számára, ami pedig az 50 méteres távot illeti, az nem olimpiai versenyszám.” – hangsúlyozta Plagányi.

(MÚSZ/SzPress Hírszolgálat)