Szoros együttműködés a MET és az MKKSZ között

Shares

Május 1-től együttműködik az edzők képzésében a Magyar Edzők Társasága(MET) és a Magyar Kajak-Kenu Szövetség(MKKSZ), amely hazánkban úttörőnek számít a sportági edzőképzés és minősítés területén. A múltról és a jövőről beszélgettünk Schmidt Gábor elnökkel.

Schmidt Gábor

A szövetség mikor hozta létre a saját edzői minősítő rendszerét és miért tartotta fontosnak bevezetni?

Azért, mert az edzőket meg kell becsülni. Szeretnénk a szakmának magas presztízst biztosítani, és egy egész életen át tartó pálya lehetőségét felmutatni, ami vonzóvá teszi a fiatalok számára is, hogy ezt a hivatást válasszák. 2011-ben ezért egy hosszú távú stratégia mellett döntöttünk, amelynek része volt a hazai edzők helyzetének javítása is a sportágban. Elég csak arra gondolni, ha szeretnénk, hogy a kajak-kenu minél több gyermeket vonzzon, akkor több edzőre is lesz szükségünk, akik számára biztosítani kell a képzés és a továbbképzés lehetőségét, hiszen a szakma folyamatosan változik és megújul.

Csabai Edvin. Fotó: JochaPress

Volt önök előtt valamilyen példa?

A saját megfogalmazott céljainkon kívül a rendszer létrehozásában inspirált az is, hogy láttunk már hasonló és jól működő rendszereket Magyarországon, elsősorban a látvány-csapatsportágakban, egészen konkrétan a jégkorong és a labdarúgó szövetségeknél. Ugyanakkor konkrét minta nem volt előttünk, az egyéni, olimpiai sportok közül tudomásom szerint az elsők voltunk itthon. A rendszert hárman dolgoztuk ki és raktuk össze a nulláról Csabai Edvinnel, a szövetség akkori szakmai igazgatójával és a szaktanácsadóként közreműködő Parti Zoltánnal, aki korábban iskolaigazgatóként egyébként a saját területén már létrehozott és működtetett minősítési rendszereket.

A kajak-kenu szövetség mikor vezette be a sajátját?

A döntés után két évvel, 2013-ban jutottunk el oda, hogy be tudtuk vezetni az említett regisztrációs és minősítési rendszerünket, amely az évek alatt szépen kinőtte magát. Biztosítja a lehetőséget az edzőink számára, hogy bizonyos idő után magasabb minősítésbe lépjenek. Szerettük volna azt is, hogy ez szintlépést jelentsen a jövedelmükben is, valamint védettséget biztosítson azoknak a kollégáknak, akiknek a tanítványai korábban már értek el szép nemzetközi sikereket. A rendszert minden évben megújítjuk, az elnökség dönt a minősítésekről a minősítési bizottság javaslatai alapján, amelyet Vaskuti István vezet.

Hogyan működik?

Több kategória van, A-tól H-ig, ezeknek pedig kisebb alkategóriái, és három fő szempont alapján lehet feljebb lépni. Az első a rendszerben eltöltött idő, azaz a szakmai évek, a második az eredmények, a harmadik pedig a megfelelő edzői végzettség. Fontos, hogy mindhárom feltételnek meg kell felelni az előrelépéshez.

Május elsejétől együttműködnek a Magyar Edzők Társaságával. Ennek mi az oka?

Úgy látjuk, hogy a MET képzési platformjai tökéletesen alkalmasak arra, hogy a saját céljainkat is megvalósítsuk, ezért mostantól szorosan együtt szeretnénk működni a szervezettel.

(MET / Vincze Szabolcs)