Szűcs Valdó: Csalódott vagyok, nem ezért jöttem

Szűcs Valdó az elődöntőben fejezte be szereplését 110 méteres gátfutásban a tokiói olimpia szerdai versenynapján. A hétpróbázó Krizsán Xénia a 100 m gát után magasugrásban sem szerepelt jól. A gerelyhajító Rivasz-Tóth Norbert nem jutott döntőbe.

Szűcs Valdó a férfi 110 méteres gátfutás elődöntőjében az Olimpiai Stadionban. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A magyar sprinter 13.50 másodperces időeredménnyel jutott be az elődöntőbe, ahol egy futamba került a világranglistát 12.81 mp-cel, minden idők második legjobb eredményével vezető, világbajnok amerikai Grant Hollowayjel. A fináléba az első két helyezett mellett további két futó idővel léphetett tovább.

Az Egyesült Államokban készülő Szűcs – akárcsak az előfutamban – a szélső, kilences pályát kapta. Jól rajtolt, az első gátaknál tartotta a lépést a mezőny elejével, és a hajrában is csak Holloway, a jamaicai Hanse Parchment és a japán Izumija Sunsuke előzte meg. Szűcs Valdó 13.40 mp-cel, egyéni csúcsától két századdal elmaradva, negyedikként ért célba, ezzel a 13. helyen végzett az olimpián. A fináléhoz 13.32 mp-re volt szükség.

„Csalódott vagyok. Nem ezért jöttem” – nyilatkozta az M4 Sportnak a magyar gátas. – „Ezt a 13.40 körüli időt futottam egész évben, ami elég jó, de sajnos nem elég. A döntőért jöttem,  sajnos nem sikerült, ezért kicsit csalódottan távozom.”

Szűcs Valdó a férfi 110 méteres gátfutás elődöntője után. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Krizsán Xénia magasugrásban nem tudott javítani

A hétpróbázó Krizsán Xénia visszafogottan kezdett 100 m gáton szerdán a tokiói olimpián. A 19 fős magyar csapatból az MTK versenyzőjétől volt várható a legjobb szereplés, idén nagyszerű formát mutatott. Bronzérmet szerzett a fedett pályás Európa-bajnokságon, majd májusban, a rangos götzisi versenyen 6651 pontos országos csúccsal győzött.

A 28 éves atléta az első számban, 100 m gáton nem rajtolt jól, bár igyekezett felzárkózni, végül futamában 13.58 mp-cel az utolsó lett, elmaradva idén elért, 13.31 mp-es egyéni csúcsától.

Krizsán Xénia a női hétpróba magasugrás számában. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Magasugrásban Az MTK versenyzője már 1,65 méteren bemutatkozott, amit biztosan teljesített. Az 1,68 métert kihagyta, az 1,71-et másodikra, az 1,74-et pedig elsőre vitte. Az 1,77 méteres magasságon viszont már nem jutott át, így elmaradt 1,83-es egyéni csúcsától és 1,80-as idei legjobbjától is.

„A gátnál a meleg vagy nem tudom, mi miatt erőtlennek éreztem magam” – nyilatkozott az MTI-nek Krizsán Xénia. – „Magasugrásban három hete nem edzettem, mert fáj a bokám, de nem akarom erre fogni. Nem szeretném feladni, csinálom tovább, még ki tudja, mit hoz a holnap.”

A fedett Eb-n bronzérmes atléta két szám után 1942 ponttal a 20. helyen áll. A hétpróbázókra délután a súlylökés és a 200 méter vár.

A gerelyhajító Rivasz-Tóth Norbert nem jutott döntőbe

Az országos csúcstartó (83,42 m) magyar versenyző idei legjobbja 79,29 méter, a fináléhoz ennél jobb kellett, a szintet 83,50 méterben határozták meg, vagy a legjobb 12 jutott tovább.
A Szolnoki MÁV SE világbajnoki kilencedik atlétája a selejtezőben 77,76 méterrel kezdett, másodikra pedig 77,11 métert dobott. A 25 éves, ifjúsági vb-ezüstérmes (2013) és U23-as Európa-bajnok (2017) Rivasz-Tóth harmadikra sem tudott javítani – ez a kísérlete érvénytelen volt -, csoportjában a 12. helyen végzett, majd a következő csoport második dobója után eldőlt, hogy kiesett.

„Vegyesek az érzelmeim. A bemelegítés jól sikerült, az első dobás biztonságinak nevezhető, erre akartam még rátenni, de nem sikerült” – nyilatkozott az MTI-nek Rivasz-Tóth Norbert. – „Ez az év sokszor az újratervezésről szólt a vállfájdalmam miatt, hogy formába kerüljek az olimpiára. Egyéni csúcsom környékén szerettem volna dobni, úgy nézem, az elég lett volna a döntőhöz.”

A fájdalomról elmondta, gyulladás van a vállában, ami visszafogja a teljesítményét, nem tudja hosszú távon kivezetni a gerelyt.

Megjegyezte, egyrészt csalódott, másrészt örül, hogy első olimpiáján helyt állt.

„Gerelyhajítónak még fiatal vagyok” – tette hozzá.