Tatami és baba a garázsban

Shares

A koronavírus-járvány miatt a közösségtől eltanácsolt sportolók között is sajátságos a küzdősportolók helyzete, hiszen nekik edzőpartnerekre is szükségük lenne, hogy készülhessenek a to­kiói olimpiá­ra vagy a kvalifikációs verse­nyeikre. Két Európa-bajnokunkat, a birkózó Barka Emesét és a cselgáncsozó Csernoviczki Évát kérdeztük, hogyan élik meg ezt az időszakot.

Barka Emese. Fotó: JochaPress

A fővárosi BOK-csarnokban csütörtökön kellett volna megkezdődnie a birkózók európai olimpiai kvalifikációs tornájának, ahol a női 57 kilogrammban Barka Emese jó eséllyel tusakodhatna a tokiói kvótáért, ám az élet átírta a forgatókönyvet. Az biztos, hogy ha normalizálódik a helyzet, a versenyt Budapesten rendezik meg, és a világkvalifikációs tornát is az eredeti helyszínen, Szófiában, de egyelőre megtippelni sem lehet, hogy ezekre mikor kerül sor.

– Nem a megszokott üzemmódban vagyunk, és az a legnehezebb, hogy fenntartsuk a motivációnkat – fogalmazott a Csepeli BC versenyzője, a tavalyi bukaresti Európa-bajnokság aranyérmese. – Egyik pillanatról a másikra fújták le a versenyeket, ami sokként ért bennünket. Nincs időpont, hogy mikor kerül vissza minden a megszokott kerékvágásba, és így most konkrét célokat sem tűzhetünk ki magunk elé. De minden idegszálammal azon vagyok, hogy ha majd lesz verseny, akkor a legjobbat nyújtsam.

Barka Emese elmondta, hogy a válogatottak felkészülésével kapcsolatban csak a Magyar Birkózószövetség ügyvezető alelnöke, Bacsa Péter nyilatkozhat, így erről őt kérdeztük.

Bacsa Péter (fotó: Róth Tamás)

– Gőzerővel dolgozunk azon, miként vészeljük át ezt az átmeneti állapotot, és nem engedhetjük meg, hogy szétszéledjen a válogatott. Múlt pénteken ért véget a felkészülés, és most tizennégy napig gyakorlatilag mindenki önkéntes karanténban van, ahol egyéni edzéseket végez. Utána viszont tervezünk egy egy hónapos, bentlakásos, karanténos edzőtábort. Ide csak negatív koronavírus-teszttel jöhetnek versenyzők. Az olimpiai kvótások és a kvalifikációs versenyekre készülők ezt vállalni fogják, és igyekszünk edzőpartnereket is biztosítani. Reményeink szerint április elején harminc-negyven fővel megkezdhetjük az edzőtábort – mondta el Bacsa Péter.

A kétszeres Európa-bajnok, olim­piai bronzérmes cselgáncsozó Csernoviczki Éva gyakorlatilag már kijutott Tokióba

A 48 kilogrammban a kvalifikációs rangsor 15. helyén áll, és borítékolhatjuk, hogy súlycsoportjában ott lesz a 24-26 fős mezőnyben. Így ő már-már az olimpiára hangolhat, de nem úgy, ahogy akár még egy hónappal ezelőtt is tervezte.

– Március 6-án versenyeztem volna Marokkóban, a rabati Grand Prix-n, és az utazás előtt egy nappal derült ki, hogy ez elmarad – kezdte az Ippon Judo Tatabánya dzsúdósa. – Átjelentkeztem a Tbilisziben jövő héten esedékes GP-re, de ezt is törölték, miként aztán április 30-ig valamennyi versenyt és nemzetközi edzőtábort. A múlt héten legalább még itthon tudtunk rendesen edzeni, de hétfőtől ez a lehetőség is megszűnt.

Csernoviczki Évának hiányzanak az ellenfelek (fotó: Mirkó István)

Csernoviczki Éva különleges helyzetben van, hiszen édesapja, Csernoviczki Csaba az edzője, és most az előnyükre fordíthatják, hogy Tatabányától kőhajításnyira, egy kis községben, Tarjánban laknak.

– Az erdőben tudok kerékpározni, ahol senkivel sem találkozom, van kertünk, itt is lehet mozogni, a garázst pedig átalakítottuk edzőteremnek – árulta el versenyzőnk. – Sok mindent elhoztunk a dzsúdóteremből, de eleve is volt rengeteg hasznos eszközöm. Van futópadom, teljes súlyzókészletem, gumiszalagom, medicinlabdám, az erőnléti edzéseket itt is el tudom végezni. Szereztünk tatamit, és hazahoztuk azt a nagy babát is, amit lehet dobálni. Persze a küzdelmet ez nem pótolja, és így azért mégiscsak nagyon nehéz olimpiára készülni.

(mno.hu / Fábik Tibor)