Római Teniszakadémia: Az idei WTA-torna rendben van, de mi lesz jövőre?

Shares

Másfél hónap múlva kezdődik Hungarian Grand Prix WTA tenisztorna a Rómain. Július közepén nyolc napon át szurkolhatunk – remélhetőleg sok magyar játékosért. A Totaltenisz.hu a tornaigazgatót kérdezte az előkészületekről.

Márky Jenő

Márky Jenő

A július 15-23. közötti eseményen a nevezésektől függően a saját jogon vagy szabadkártyával való részvétel, rendezői támogatás jóvoltából akár tizenhárom hazai játékos is szerepelhet. Ritka lehetőség a világranglista-pontok gyarapítására, a tapasztalatszerzésre.

Az aktuális WTA-ranglista magyarjai: Bondár Anna (93.), Udvardy Panna (92.), Gálfi Dalma (91.), Jani Réka Luca (147.), Szabanin Natália (259.), Babos Tímea (271.), Stollár Fanny (401.), Nagy Adrienn (531.), Tóth Amarissa (575.), Stolmár Rebeka (665.), Lukács Vanda (870.), Bartha Panna (971.), Udvardy Luca (1189.)

A rangos női nemzetközi viadal magyarországi rendezése sportszakmai szempontból épp úgy indokolt, mint sportpolitikai megfontolásból, hiszen a televíziók jóvoltából a világ ötvennél több országába jut el egy héten át minden nap több órás közvetítéssel Budapest és Magyarország neve, így különleges reklámhordozó a tenisztorna, mely esztendőről esztendőre, visszatérően hazánk egyik legrangosabb világversenye.

A viadal rendezésével, jövőjével kapcsolatban a közelmúltban az nso.hu hasábjain jelent meg egy írás:

„Az elnökség úgy látja, a jelenlegi gazdasági környezetben, az infláció és az energiaválság árnyékában jelentős költségeket vállalna magára ezzel a kormány. Erről Lázár János, a Magyar Teniszszövetség (MTSZ) elnöke tájékoztatta a Nemzeti Sportot titkárságán keresztül. A szervezet vezetősége vizsgálja, miként lehetne mégis megoldani a problémát, lehetséges-e valamilyen módon Magyarországon tartani a rangos eseményt.”

A tenisz-palya.hu megkereste a Honvédelmi Minisztérium Sportállamtitkárságát, hogy dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár számára tegyünk fel néhány kérdést a hazai rendezésű nemzetközi felnőtt tenisztornákkal kapcsolatban.

Levélben eljuttatott kérdéseik a következők voltak

* Mi az oka annak, hogy a magasabb kategóriájú verseny iránt nem érdeklődött a sportvezetés? A sportkoncepcióba nem fért bele esetleg egy az eddiginél is drágább verseny rendezése? Vagy egyszerűen anyagi okai vannak?
* A 2023-as nyári WTA-versenyt biztosan támogatja a magyar állam a sportvezetésen keresztül?
* Vajon a 2024-es kap-e támogatást?
* Mi lesz a férfi ITF Future, illetve Challenger-tornák sorsa idén, illetve jövőre?
* Milyen típusú tornákat látna szívesen hazánkban a jelenlegi állami sportvezetés?
* Kik mondják ki a nemzetközi tornarendezéssel kapcsolatban a végső szót? Milyen elvek szerint?

Dr. Schmidt Ádám

Dr. Schmidt Ádám

A Honvédelmi Minisztérium Sport Államtitkárságához küldött e-mail levelünkre válaszként az alábbi tájékoztatást kaptuk:
A WTA 250 torna állami támogatása 2023-ban lejár, a 2023. évi tornára a forrás biztosított. A jövőre nézve az említett tornának mind sportszakmai, mind sportpolitikai szempontból indokolt lehet a megrendezése. Azért, hogy a Magyar Tenisz Szövetség sportszakmai közreműködése megfelelően érvényesülhessen, indokolt a Magyar Tenisz Szövetség rendezőként és közvetlen támogatottként történő bevonása.

Az MTSZ elnökségének ülésén is foglalkoztak e témával, mintegy válaszként a sportállamtitkárság azon felvetésére, hogy közvetlen támogatottként a szövetség kapna a rendezéshez szükséges pénzt:

„Az elnökség megerősíti azon álláspontját, amely szerint a Szövetség WTA és ATP tornák versenyrendezési stratégiája során érvényre kívánja juttatni azt az elvet, hogy a Szövetség bérelt, illetve nem a Szövetség tulajdonában lévő versenyek tekintetében nem kíván a versenyek megrendezésében szerződő partner lenni, azokat kizárólag sportszakmai szempontból tudja támogatni. Az elnökség egyúttal rögzíti, hogy sportszakmai szempontból támogatja a Hungarian Grand Prix WTA 250 és Budapest Ladies Open WTA 125 versenyeket.”

A minisztériumi közlemény és az arra „hajazó” elnökségi határozat sorai közül az olvasható ki, hogy a WTA nyári nagy versenyét a korábbi állami szerződés, kormánygarancia alapján megrendezi Márky Jenő, s az őszi 125 ezres női tornát is.

Szávay Ágnes

Szávay Ágnes

A tenisz-palya.hu megkérdezte Márky Jenőt, mi a helyzet most tradicionális versenyének jövőjével kapcsolatban?

Az RTA tulajdonos-vezetője így vélekedik:

„Azt látni kell, hogy a 2020-ban kialakult gazdasági helyzet miatt úgy tudom Magyarországon tartani a versenyt, ha a 2024-28 közötti rendezés időszakára sporttámogatási megállapodást kötök. Az MTSZ-nek a határozata rendkívül nagy segítséget adott számomra a rendezéshez, mert így közvetlenül tudok megállapodást kötni a Nemzeti Sport Ügynökséggel. Ez egyszerűbbé és kedvezőbbé teszi a rendezési feltételeket. Egyértelmű a hozzáállás, hogy az állammal kössem meg a szerződést a versenyek rendezésével kapcsolatban. Hosszú távú megállapodás nélkül a torna véglegesen elkerül Magyarországról. Úgy gondolom, ez nagy veszteség lenne, hiszen a helyszín adott, a tradíció, a gyakorlat rendelkezésre áll, így a leggazdaságosabb a működtetés, s a Hungarian Grand Prix WTA Tour a legrangosabb hazai kiemelt nemzetközi versenyek közé tartozik, a nemzetközi média-megjelenés szempontjából is. Nagyon bízok a sport államtitkárság kedvező döntésében, hogy újabb öt évre biztosítva legyen a verseny rendezés   i lehetősége. Ha a 250 és 125 ezer dolláros női tornák évenkénti támogatása létrejön, természetesen mindent megteszek annak érdekében, hogy 2024-től ATP verseny is legyen férfi teniszezőinknek, hogy tudjuk segíteni az előrejutásukat. Meggyőződésem, hogy a legjobb játékosaink és a feltörekvő tehetségek hazai nemzetközi kiemelt versenyek nélkül nehezen tudnak fejlődést elérni, s e rendezvényeken keresztül a sportág komoly népszerűsítésével a klubok tagságának fiatalítását is előre tudjuk vinni. Ezért kell mindannyiunknak dolgozni.”

A jövő nemzedékének olyan inspirációt kell nyújtanunk, hogy a sportághoz kötődő fiatalok a versenyteniszt válasszák. Ezért az MTSZ-szel szakmai egyeztetést folytatva támogatást kértünk ahhoz, hogy a teniszt érintő nagy nemzetközi versenyek rendezése 2024-től kizárólag csak egy hosszú távú kormánystratégia alapján jöhessen létre.

(totaltenisz.hu)