Thaiföld nélkül nem lehet úszni?

Shares

Phuket sziget Thaiföld délnyugati részén. Az Andamán-tengerben, Thaiföld nyugati partjai előtt. A szárazfölddel két híd köti össze. Hazánkkal pedig légihíd. Az elmúlt teleken többet tartózkodtak úszóink – nemcsak a világ- és olimpiai bajnokok, hanem még ifjúsági reménységek is, akik egy EYOF-bronzéremnél többet eddig nem tettek le az asztalra – a kies déltengeri szigeten, mint a Komjádiban, a Tüskecsarnok Uszodában vagy, hogy teljesen naprakészek legyünk, a Duna Arénában.

Cseh Lászlónak a BVSC uszodája is megteszi (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

Phuket hovatovább a rendszerváltás zavaros időszakának legendás úti célja, Mauritius helyébe lépett – nem elhanyagolható különbség, hogy annak idején a Zemplényi György által elsikkasztott milliókból utaztak és ettek januárban is földi epret kilószámra Darnyiék, Egerszegiék, Rózsáék, manapság pedig a gáláns állami sportágfejlesztési támogatás teszi lehetővé a phuketi kiruccanásokat.

Nincs ezzel semmi baj, úszóink derekasan szállítják az eredményeket, ha valaki, akkor Hosszú Katinka, Milák Kristóf, Verrasztó Dávid, Késely Ajna, Kapás Boglárka, Kenderesi Tamás, Cseh László megérdemli a trópusi edzőtáborozásokat. (Florida is kedvelt desztináció.)

Illetve… Mintha úgy rémlene, hogy Cseh Laci, az elmúlt másfél évtized – eredményességét és integritását, emberi tartását, erkölcsiségét tekintve is – legkiemelkedőbb magyar úszója inkább a szintén kies, bár klimatikusan inkább a mérsékelt égövbe tartozó Szőnyi úton edz a közeljövőben. Laci ezt a mezociklust (három hét) a BVSC-uszodában dolgozza végig Plagányi Zsolt edzéstervei alapján, nulla fokban, nem pedig az Andamán-tenger partján, harmincötben… Laci azt mondja, kifogástalanul fel tud készülni a márciusi ob-ra, s ha ott sikeres lesz, a kvangdzsui világbajnokságra a zuglói locspocsban, a nyálkás-nyúlós hazai februárban.

Eközben akadnak olyanok, akik ezen a télen kétszer is ellátogatnak a thai turistaparadicsomba, például a komplett Kőbánya SC, de más klubokat is említhetek. Az unalmas itthoni menüt cifrázhatják némi homárral, királyrákkal, lepényhallal, és egzotikus gyümölcsök – papaja, kivi, ananász, mangó – is kerülnek a vacsoraasztalra.

Apropó, vacsora. Az egyik jeles úszóedzőnk magyar sportoló számára értelmezhetetlen jelenségről számolt be minapi phuketi kalandjait felidézve. Egy szállodában laktak az ausztrál válogatottal, s amikor a vacsora befejeztével honfitársaink felálltak az asztaltól, és felmentek lakosztályukba, az ausztrál olimpiai és világbajnokok – Kyle Chalmers, Mack Horton, Cate és Bronte Campbell, Emily Seebohm – belenyúltak a zsebükbe, és rendezték a számlát az asztalukhoz lépő pincérnél. Hazájuk szövetsége csak a repülőjegyet és a szállást fizette ki, az étkezés már Seebohmék kontójára ment.

Hiába, az ausztrálok lehetőségei – érthetően – behatároltak…

(magyarnemzet.hu / Ch. Gáll András)