Tokiói olimpikonjaink remekeltek a judósok zalaegerszegi bajnokságán

Szombaton Zalaegerszegen rendezték meg a hetvenedik országos bajnokságot, amelyen tokiói olimpikonjaink közül Tóth Krisztián, Pupp Réka, Karakas Hedvig és Özbas Szofi is magyar bajnoki címet ünnepelhetett.

Középen Pupp Réka, a paksiak kitűnősége

Megtelt a zalaegerszegi sportcsarnok a jubileumi, hetvenedik országos bajnokságra, amelyen az elmúlt években megszokottnál népesebb mezőny, összesen százhatvannégy versenyző lépett tatamira. A létszámemelkedés oka egyszerű: ebben az évben – hosszú idő után először – a nemzetközi versenyeken szereplő válogatottak számára kötelező volt az indulás.

Így aztán néhány izgalmas különleges összecsapásnak is szemtanúi lehettek a nézők – ebből a szempontból is „különleges” volt az egerszegi bajnokság, hiszen a koronavírus-járvány miatt csaknem két esztendős szünet után térhettek vissza a lelátókra a szurkolók.

Válogatottaink legjobbjai közül Pupp Réka (52 kg, Atomerőmű SE) és Karakas Hedvig (63 kg, BHSE) magától értetődően húzta be a bajnoki elsőséget (Réka hatodik, Hédi nyolcadik alkalommal lett Magyarország felnőtt egyéni judobajnoka), ahogyan a hatszoros utánpótlás kontinensbajnok Sipőcz Richárdot (+100 kg, Széchenyi Egyetem SE) vagy az U23-as Európa-bajnok Gőz Rolandot (90 kg, MTK Budapest) sem tudták ezen a napon feltartóztatni.

A tavalyi győztesek közül Pupp Réka mellett csak Kovács Kitti (57 kg, BHSE) és Salánki Evelin (78 kg, BHSE) tudta megvédeni bajnoki címét, már ha kizárólag a súlycsoportokat tekintjük. A nap egyik legizgalmasabbnak ígérkező fináléja ugyanis a női 70 kilogrammosok döntője volt, amelyben két ifjúsági olimpiai bajnokunk, a címvédő Gercsák Szabina (DVTK) és a tavaly a 63 kilósok között aranyérmes Özbas Szofi (BHSE) nézett farkasszemet. Igazi presztízscsata volt, amelyben csak a hosszabbítás hozott döntést: a világbajnoki hetedik helyezett Özbas Szofi dobásával megszerezte harmadik felnőtt bajnoki címét.

A nap másik „csúcsrangadója” a 100 kilogrammosok döntőjében az olimpiai bronzérmes, a mázsások közé csak az ob-ra „kiránduló” Tóth Krisztián (MTK Budapest) és az ifjúsági olimpiai bronzérmes Vég Zsombor (Ceglédi VSE) között zajlott. A ceglédiek fiatal reménysége megdolgoztatta Tóth Krisztiánt, de az MTK hatalmas rutinnal rendelkező klasszisa végül látványos dobással döntötte le az aranyérem sorsát – a maga javára.

A magyar bajnoki érmeken huszonöt egyesület osztozott, a legtöbbet, összesen tizenegy darabot az MTK Budapest gyűjtötte össze, de az éremtábla élére igen nagy fölénnyel a Budapesti Honvéd csapata került: Toncs Péter vezetőedző és stábja hat arany- és egy ezüstérmet zsebelt be tanítványaival! Az aranyak közül az MTK hármat, az Ippon Judo Tatabánya, a Mogyi-Bajai JC, a Szatymaz, az Atomerőmű SE és a Széchenyi Egyetem SE egyet-egyet vihetett haza.