Toncs Péter: aki ellógta a karantén időszakot, annak nehéz volt felkészülnie!

Shares

Karakas Hedvig idén pályafutása negyedik Európa-bajnoki érmét szerezte Prágában, köztük az első aranyát. Edzőjével, Toncs Péterrel beszélgettünk a szokatlan 2020-as évről.

Karakas Hedvig és Toncs Péter egy könyvbemutatón. Fotó: jochapress

Mióta dolgozik együtt Karakas Hedviggel?

Kettőezer-tizenkettőben, a londoni olimpia után igazolt a Budapesti Honvédhoz, azóta dolgozunk együtt. Különösebb oka nem volt a klubváltásának, mint ahogy korábban Szolnokon és Miskolcon, lejárt a szerződése az Újpesttel is, és a Honvédot választotta.

A közös munka most egy Európa-bajnoki aranyat hozott. Ön szerint miért működik ilyen jól az edző – tanítvány kapcsolat?

Erre nehéz válaszolni, mert az elmúlt húsz évben sok sikeres versenyzőm volt. Az viszont kiderült ennyi idő alatt, hogy azokkal tudok a legjobban együtt dolgozni, akik munkamániásak, akiket inkább vissza kell fogni, mintsem hajtani. Az ilyen tanítványoknál érzem, hogy igazán van mozgásterem. És számomra fontos az összhang: nemcsak a fizikai munkát végeztetem el a versenyzőimmel, hanem igyekszem jó, partneri viszonyt ápolni velük. Én ilyen vagyok, így működöm jól, és könnyen lehet, hogy vannak olyan nagy versenyzők, akikkel sosem értem volna el kimagasló eredményt, mert nem olyan típusú emberek, akikkel jól tudnék együtt dolgozni.

Miben volt más az idei Európa-bajnoki felkészülés Karakas Hedviggel, mint máskor?

Gyakorlatilag mindenben, soha, egy világverseny előtt sem tartottunk ilyen típusú felkészülést. Itt jön a képbe, hogy Hédi milyen típus, mert amikor márciusban karanténba került mindenki, a versenyeket pedig törölték, akkor ő nem dőlt hátra, hogy ezek után lesz, ami lesz, hanem a hiányosságokra fókuszálva nagyon kemény munkába kezdett. Ráadásul ezek kilencven százalékát egyedül végezte otthon, és végig ott volt benne a motiváció, pedig fogalmunk sem volt, mikor lesz ennek az időszaknak vége.

Mikor derült ki, hogy mennyit ér az otthon elvégzett munka?

Amikor egyszer csak, a derült égből, októberben berakták a naptárba a budapesti Grand Slam-tornát. Ez vízválasztó volt, hiszen aki „ellógta” a karantén-időszakot, annak nehéz volt felkészülnie a versenyre. A mi esetünkben a kemény munka ellenére sem tudtam, mit várjak, de végül meghozta a gyümölcsét, mert parádésra sikerült a hazai verseny. Hédi bronzérmet szerzett, és a forma kitartott a prágai Európa-bajnokságig is.

Karakas Hedvig kékben. MTI Fotó: Kovács Tamás

Akkor valamennyire azért számítani lehetett a jó szereplésre a kontinensviadalon is?

Az Európa-bajnokságokról Hédinek már volt három érme, 2009-ben Tbilisziből és 2010-ben Bécsből egy bronzot, 2015-ben Bakuból pedig egy ezüstérmet hozott el. Bevallom, én az elmúlt két Eb előtt is úgy voltam vele, hogy a tudása és az elvégzett munka alapján biztos éremesélyes. Ezért tűzbe tettem volna a kezem, de hogy aztán mégsem így lett, annak elsősorban lelki okai lehetnek, talán elgörcsölte. De ezen a téren is előre léptünk, az idei budapesti versenyen már látszott rajta, mennyire összeszedett, ezért a prágai torna előtt ugyancsak biztos voltam az éremben. Viszont inkább nem foglalkoztam ezzel, tanulva az előző két esetből. Idénre összeállt minden, a felkészülés alatt figyeltük a külföldi riválisokat, akik sokan összedolgoztak, együtt edzőtáboroztak. Így nagyon erős volt a mezőny Prágában, semmivel nem volt gyengébb az Európa-bajnokság, mint tavaly, vagy tavalyelőtt.

A döntőben a portugál Telma Monteiróval találkozott, akivel már sokszor meggyűlt a baja. Készültek rá?

Monteiro mindig is a lehető legkellemetlenebb ellenfél volt Hédi számára, de a legutóbbi találkozásukkor sikerült legyőznie Japánban, még 2017-ben. Tudtuk, mivel lehet megverni, az Eb-re tűpontos taktikával készültünk ellene, és minden be is jött. Egy hibája volt Hédinek, kapott egy büntetést rossz indításért, amiből veszélyes helyzetbe került, mert így két büntetése volt, és a harmadiknál vége lett volna a meccsnek.

Jövőre olimpia Tokióban. Hogyan alakul addig a program?

A budapesti Grand Slam előtt már tudni lehetett, hogy ha a rendezés sikeres lesz, akkor onnantól folyamatosan jönnek majd versenyek. Aminek az is lehet a vége, hogy átesünk a ló túlsó oldalára, és minden hétvégén verseny lesz. De azt mondom, amit betettek a jövő évi programba, az alapján tervezhető a 2021-es versenynaptár. Az idei Európa-bajnokság után Hédi kapott egy hét pihenőt, de azóta újra dolgozunk, jövőre az első versenye a januári Doha Masters lesz, amelyen jó mezőny várható, mert sok olimpiai kvalifikációs pontot lehet szerezni. Mondjuk Hédi már biztos olimpiai résztvevő, így optimálisan tudom alakítani a programot, mert határozott terveim vannak az olimpiáig. A felkészülést már összeraktam a fejemben, amit tulajdonképpen nem befolyásolnak a versenyek. Doha után még tervezünk egy viadalt, ami vagy a februári, tel-avivi, vagy a májusi párizsi Grand Slam lesz, a világbajnokságot pedig hat héttel az olimpia elé helyezték. Ennek az okát mondjuk nem értem, de elfogadjuk, ez van.

(MET / Vincze Szabolcs)