Történelmi kézilabda siker Oroszországban

Császár Gábor öt gólt lőtt Csehovban. MTI Fotó: Vajda János (archiv)

A továbbjutás szempontjából fontos mérkőzésen a magyar férfi kézilabda-válogatott 27-23-ra győzött az orosz csapat csehovi otthonában Európa-bajnoki selejtezőn.

Különösebben nem csigázta fel a hazai nézőket az Eb-selejtező, alig pár száz néző lézengett a csehovi Olimpiai Csarnokban. a magyar válogatott a Mikler, Harsányi, Nagy L., Császár, Bodó, Bánhidi, Iváncsik G. felállású csapattal kezdett, és bár Naszirov kiállítása miatt már az első percben emberelőnybe került, Siskarjev révén a házigazdák szereztek vezetést.

Nagy László, Bánhidi góljaival és Iváncsik duplájával hamar fordítottunk, teljes létszám mellett is gyorsabban támadtunk, mint az oroszok (1-4). A magyar védekezés is rendben volt, Harsányi egy hétméteres elhibázása után, Iváncsik Gergő pedig egy újabb gyors támadásból növelte az előnyünket (1-6). Orosz időkérést követően változtattak a hazaiak, Kalaras hét perc után dobot ismét gólt, de Nagy László és Ancsin Gábor ismét kihasználta a hazaiak összeszedetlen visszarendeződését (2-8). Bodó is elemében volt, így öt-hat góllal továbbra is vezetett a magyar csapat a fiatalokra alapozó oroszok ellen.

Dujshebaev kapitány szokása szerint negyedóra után „sort cserélt”, Nagy Kornél, Ilyés és Balogh is pályán volt, utóbbi büntetőt értékesített (6-11). Ennek ellenére „megállt” a támadójátékunk, hiába vétett az orosz csapat kétszer annyi technikai hibát, mint a magyar, majd Gazdag góljaival húztunk el ismét hattal (8-14), ezt növelte tovább Zubai emberelőnyből.

A második félidőre átvitt létszámfórt Nagy Kornél használta ki, majd orosz szépítés után Zubai kiállításával először kerültünk mi hátrányba. Ez nem érződött mivel Mikler Roland is jó formában kezdte a második játékrészt, sőt, Lékai Máté frissen beszállva bevette Bogdanov kapuját (9-17).

Schuch két perces büntetésével kettős emberhátrányba kerültünk, de ezt kapott gól nélkül megúsztuk –a mérkőzés 40. percéig a védekezésünk magas színvonalon működött. Igaz, az oroszok nem állították megoldhatatlan feladat elé a mieinket, Nagy Kornél újabb góljával 18-9-re vezettünk. De mielőtt hátradőlhettünk volna, Dmitrij Torgovanov időkérése után Siskarjev három gyors gólt lőtt, amihez Soroka és Dibirov is hozzátette a magáét.

Nagy László kiállításával 18-15-re jöttek fel a hazaiak, sorozatban hat orosz gól után időt kért Talant Dujshebaev, mert kapkodóvá váltak a támadásaink. Visszajött a kezdőcsapatunk Zubaival kiegészülve, Császár hosszú szünet után törte meg a magyar gólcsendet, de a vérszemet kapott orosz csapatot nem sikerült leszakítani úgy sem, hogy Dujshebaev sokat forgatta együttesét (16-19). Még Zsedik kiállítása idején sem, sőt, amikor ő visszaállt, feljött két gólra a házigazda (18-20).

Ezt követően Császár Gábor vállalt többet társainál, a hajrában öt gólt szerzett, amivel rögzítettük vezetésünket, és ez kitartott a lefújásig. Négygólos sikerével a Dujshebaev-csapat megerősítette helyét az 5. selejtező-csoportban, ráadásul történelmi eredményt ért el, tétmérkőzésen ugyanis korábban sem a Szovjetunió, sem a FÁK, sem Oroszország ellen nem győztünk még soha, sőt, csak egyetlen döntetlenünk volt (a 2012-es 31-31-re végződő újvidéki Eb-csoportmeccsről).

Férfi Európa-bajnoki selejtező, 5. csoport, 3. forduló:

OROSZORSZÁG-MAGYARORSZÁG 23-27 (8-15)

OROSZORSZÁG: Bogdanov, Pavlenko (kapus), Buzmakov, Csipurin 1, Dibirov 3, Driapocsko 1, Kalaras 1, Komogorov, Naszirov 2, Rasztvorcev, Selmenko 2, Siskarjev 6, Szoroka 2, Tcelisev, Voronyin, Zsedik 5. Szövetségi kapitány: Dmitrij Torgovanov.
MAGYARORSZÁG: Mikler, Székely (kapusok), Ancsin 1, Balogh 3 (2), Bánhidi 2, Bodó 3, Császár 5 (1), Gazdag 2, Harsányi 1, Ilyés, Iváncsik G. 3, Lékai 1, Nagy K. 2, Nagy L. 3, Schuch, Zubai 1. Szövetségi kapitány: Talant Dujshebaev.

Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek: 0/0, ill. 4/3.