Dévay Márk Abu-Dhabi Forma-1-es pályáján futott és bringázott

Shares

Dévay Márk második legeredményesebb magyarként a 17.helyen zárta az évet a triatlon világranglistán. Az Ázsiában elért 14. és Karlowy Vary 9. helyezését követően mégsem maradéktalanul elégedett az eredményeivel. A maga mögött hagyott szezonról és terveiről beszélgettünk a 26 éves sportolóval.

– Alapjában véve sikeres volt az elmúlt szezon, de volt két verseny, ami jobb is lehetett volna – emlékszik vissza Dévay Márk. – A világbajnoki futamok közül a hamburgi és a leeds-i rosszra sikeredtek. A német sprint futamban huszonkilencedik, Leeds-ben az olimpiai távon rendezett versenyben tizenkilencedik lettem, az utóbbin több, mint három perccel lemaradva a győztes mögött.

– Abu Dhabiban viszont jó eredményt ért el. Hogyan képzeljünk el idehaza a sivatagi országban rendezett triatlonversenyt?

– Abu Dhabiban 2021-ben és 2022-ben is rendeztek futamot. Mindkét alkalommal a Yas-szigeten, ott, ahol a forma-1-es pálya is épült, rendezték a versenyt. Korábban a pálya melletti öbölben volt az úszás, a másik két versenyszám pedig a Forma-1-es pályán zajlott. Tavaly a szezon végi autótesztelések miatt már nem lehetett bejutni a Yas Marina Circuit-ra, ezért a sziget egy másik csücskében, a meglévő sétányon jelölték ki a futó-, illetve kerékpáros pályát. Az úszás egy kiépített partszakaszon volt, betonból készült a beugró. A levegő hőmérséklete napközben 30-32 fok körül, a víz 30 fok alatt volt.

– Létezik kedvenc pályája, ami leginkább fekszik Önnek?

A Szardínia-szigeti pályát nagyon szeretem. Itt az egész kerékpárpálya arról szól, hogy elindulunk fölfelé, föltekerünk, utána a másik oldalán le a partra. Igen kemény emelkedő, eléggé meg szokta viselni a versenyzőtársaim lábát. Én viszont jól bírom ezt a hegyet, ami előnyt jelent nekem a kerékpározásban, sőt a futásban is.

– Az elmúlt szezonban Mix versenyekben is indult. Miként látja: a sajátos kvalifikációs szabályok szerint lehet, hogy a vegyesváltó eredményei alapján könnyebb kijutni az olimpiára, mint az egyéniben?

– Népszerű versenyszám, ebből is rendeznek világbajnoki sorozatot, valamint az Európa-bajnokság programjában is szerepel. Az új felállás szerint egy férfi, egy nő, egy férfi egy nő sorrendben váltjuk egymást, idén két ilyen viadalon is ott lehettem. Nemzeti csapatokból áll a váltó. Faldum Gábor, Bragmayer Zsanett, jómagam sorrendben rajtoltunk és Horváth Karol volt a befutó. Érdemes jól szerepelni, mert ha egy nemzet kvalifikál egy mix csapatot, akkor máris van két férfi és két női kvótája az olimpiára. Amelyik országnak ez sikerül, annak innen kezdve „ki van lőve” az egyéni ranglista.

– Pillanatnyilag a holtidény közepén járunk. Magaslati edzőtáborban, vagy inkább meleg égövön tervezi a felkészülést a következő szezonra?

– Meleg égövi edzőtáborban fogok készülni, nem szoktam magaslatra járni, utoljára hét éve választottam az alapozásnak ezt a módját. Ilyenkor itthon is elég hideg van. Azért pénzt adni és utazni, hogy még hidegebben legyek, az nem kedvező számomra.

– A 2023-as versenyidénye hogyan formálódik?

– A világbajnoki helyszínek sorrendjét megváltoztatták, most Abu Dhabival indul az idény. Ez márciusban esedékes, ezért csak rövid alapozásra jut időm. A májusi, Japánban esedékes világbajnoki versenyen és a párizsi olimpiai tesztversenyen is elindulok, amennyiben beneveznek. A hagyományoknak megfelelően a sűrű program május-júniusban indul be, akkor már heti rendszerességgel tudok versenyezni. Ennek részleteit még nem ismerem.

– Jelenleg tizenhetedik a világranglistán. Mivel lenne elégedett a következő év végén?

– Természetesen jó lenne előbbre jutni. De ezt a ranglistát nem úgy kell elképzelni, hogy az év elején nulláról elindul. Ez egy folyamatosan mozgó rangsor, ami több év eredményeiből tevődik össze. Ebben a tizenhetedik helyezésemben benne vannak a 2022-es és a 2021-es versenyeken elért eredményeim. Sőt, a Koronavírus miatt kimaradt idény pótlására a 2019-es eredmények is beleszámítanak, ezek majd csak idén fognak kiesni.

– Milyen esélyt lát a párizsi Olimpiai Játékokon való indulására?

– A világranglistával párhuzamosan olimpiai ranglista is létezik. Amennyiben azon az első hatvan között van valaki, akkor az kvótát jelent a nemzetének. Tovább növeli az esélyeimet, hogy azok az országok, ahol legalább hárman szerepelnek az egyéni olimpiai ranglista első 30 helyezettje között azok három versenyzőt kvalifikálhatnak. Ezek alapján úgy érzem, nagy esélyem van az olimpiai indulásra.

(Kassai János)