UEFA Youth League: először avattak holland bajnokot

Hétfő este a Genf melletti Lancy-ban rendezték az UEFA Youth League fináléját. Meglepetés volt, hogy a Bajnokok Ligája nagy csapatainak U19-es együttesei helyett egy holland és egy horvát csapat vívta a döntőt.

Alkmaar

Az Alkmaar a legjobb 16 között a Barcelonát idegenben győzte le 3-0-ra, majd a holland fiatalok a negyeddöntőben hazai pályán a Real Madrid ellen nyertek 4-0-ra. A két mérkőzésen Mexx Merdink három gólt szerzett.

Pénteken a Svájcban rendezett elődöntőben Diogos Cabral szerezte meg a vezetést a Sporting CP-nek, ám a hollandok még az első játékrészben fordítottak. A Real Madrid ellen is eredményes Ernest Poku kiegyenlített, majd gólpasszt adott a 18 éves Ro-Zangelo Daalnak.

A Sporting a második félidő elején Chico Lamba büntetőjével egyenlített ki (2-2). A rendes játékidőben nem esett újabb találat. A 96. percben Finn Stam kiállítása után az Alkmaar emberhátrányban fejezte be a mérkőzést.

A tizenegyespárbajt 4-3-ra nyerte meg a holland gárda, pedig az első hibázó Fedde de Jong volt. Az őt követő Chico Lamba is kihagyta a tizenegyest, majd Rodrigo Ribeiro is hibázott.

A másik ágon a Hajduk Split előbb a Manchester City-t 2-1-re győzte le, majd a dortmundi negyeddöntőben 1-1-es végeredmény után egy maratoni tizenegyespárbajban 9-8-ra nyertek a horvátok. A kilencedik sorozatban az olasz Filippo Mané volt az első, aki kihagyta a tizenegyest.

Az elődöntőben az AC Milan ellen 3-1-re nyert Marijan Budimir csapata, a mindössze 17 éves Roko Brajković előbb Jere Vrcić-nek, majd az amerikai Rokas Pukštas-nak adott gólpasszt. (Ő az egykori litván maratonfutó Mindaugas Pukštas fia)

A 76. percben Šimun Hrgović is bevette Lapo Nava kapuját. Az AC Milan szépítőt találatát Kevin Zeroli szerezte a 83. percben.

A hétfő esti fináléban lényegében az első perctől kezdve az történt a pályán, amit a hollandok akartak. Az első gól csak az első játékrész utolsó percében esett, egy buta horvát szabálytalanság után jutott büntetőhöz az Alkmaar, amit Jayden Addai értékesített.

A 70. percben Ernest Poku is betalált, a szünetben beállt Mexx Meerdink előbb Pokunak adott egy gólpasszt, majd kétszer már ő maga volt az „ítéletvégrehajtó”.

Az UEFA Youth League történetében a Chelsea négyszer játszott döntőt, az angol kétszer nyertek, kétszer veszítettek. Az FC Barcelona mindkét fináléját megnyerte. A Benfica négy döntőjéből hármat elveszített.

Ám a tavalyi fináléban a portugálok 6-0-ra nyertek a 2017-ben bajnok Red Bull Salzburg ellen, Henrique Araújo mesterhármast jegyzett.

A 2019-es döntőben az FC Porto 3-1-re nyert a Chelsea ellen, a horvát Karlo Žiger kapuját Fábio Vieira, Diogo Queirós és Afonso Sousa is bevette.

A 2020-as fináléban a Portugal Gonçalo Ramos (Benfica) duplázott a Real Madrid ellen, ám a spanyolok 3-2-re nyertek. A győztes gólt a balszélső Miguel Gutiérrez szerezte.