Újabb magyar döntős egységek, további nyolc érem a paraversenyben

Shares

Szinte hibátlanul sikerült a délutáni középfutamos program a házigazda magyar csapatnak, a paradöntőkben pedig újabb érmeket gyűjtöttek a hazai versenyzők a szegedi kajak-kenu világkupa pénteki nyitónapján.

KL1 200 méteren a világbajnok és már paralimpiai kvótát is megszerző Kiss Péter szerezte a magyar csapat első aranyérmét az idei szegedi világkupán. Fotó: MKKSZ

A verseny második szakaszában minden futamban az első három hely ért döntős folytatást.

Kezdésként, a női C-1 500 méter első középdöntőjében kettős magyar sikert láthatott a Maty-ér közönsége, Bragato Giada nyert Kisbán Zsófia előtt, majd a kajak kettesek hasonló távú versenyében Bodonyi Dóra és Kőhalmi Emese másodikként, Szellák Szabina és Zupkó Vanda pedig harmadikként ért célba.

A férfi kajakosoknál, ugyancsak 500-on Kopasz Bálint szinte végighajrázta a távot, hatalmas tempót diktálva akkora előnyt szedett össze, hogy a végén már ki is engedhetett, így is nyert, míg a másik középfutamban Birkás Balázs nagyot küzdve lett harmadik.

„Talán az 1000 méter nehezebb volt, mint az 500 a szembeszél miatt– kezdte Kopasz Bálint. – Egy kicsit fáradtabb vagyok most, mint tavalyi világbajnokságon, hiszen október óta szinte végig keményen edzettem. A világkupa után biztos, hogy pihenni fogok, de most nagyon örülök, hogy itt lehetek” –  mondta a világbajnok, aki arra is kitért, zavarja-e, hogy az utóbbi időben folyamatosan Varga Ádámmal hasonlítják össze. – Örülök neki, hogy szoros csatákat vívunk Ádámmal, aki jelenleg kicsivel jobb formában van, mint én. Várom a holnapi 1000 méteres döntőt, egyáltalán nincs negatív hatással a hangulatomra, hogy sokan arra kíváncsiak, én vagy Ádám lesz-e a jobb. Holnap minden kiderül.”

Férfi C-1 1000 méteren hazai részről csak Kiss Balázsnak sikerült beverekednie magát a legjobb kilenc közé, harmadikként célba érve 15 századmásodperccel előzte meg honfitársát, az így B döntőbe kényszerülő Bodonyi Andrást.

Másik hat számban most kezdődtek meg a küzdelmek

Női C-2 500 méteren a Gönczöl Laura, Opavszky Réka duón – amelynek tagjai mindössze 17 évesek és a koronavírusos Balla Virág, valamint az ugyancsak visszaléptetett Devecseriné Takács Kincső helyére ugrottak be – egyáltalán nem látszódott megilletődöttség. A páros szép előfutam-győzelemmel egyből továbblépett a döntőbe, ahogy a második előfutamban vízre szálló Bragato, Kisbán kettős is, amely másodikként ért célba.

A férfi 1000 méteres párosoknál ugyanakkor egyedül az Adolf Balázs, Fejes Dániel kenus egységnek sikerült egyből a fináléba verekednie magát a magyarok közül. Az idei év felfedezettjei, akik az összes nyári edzésversenyt megnyerték Szolnokon, immár a nemzetközi mezőnyben is letették a névjegyüket.

Annak ellenére, hogy a megszokottól eltérően mindketten a jobb oldalon eveznek, magabiztosan utasították maguk mögé riválisaikat, s legközelebb már a döntőben bizonyíthatnak.

„A második 500 szerintem nekünk a legerősebb a mezőnyben és igazából a szembeszél sem zavart, mert ilyenkor sokkal hosszabbnak tűnik a táv és az állóképességünk nagyon jó a többiekhez képest” – mondta Adolf Balázs a futam után.

A Sáfrán Mátyás, Bakó Tamás duó és a kajakosoknál a Noé Zsombor, Dombvári Bence kettős egyformán negyedikként zárt, Kammerer Zoltán és Kulifai Tamás pedig ötödik lett első pályáján – ezek az egységek a középfutamba kerültek.

Női K-1 500-on nem lehetett egyenes ágon továbbjutni, az előfutamok során Bodonyi Dóra egy első, Kőhalmi pedig egy harmadik hellyel „melegített” a középdöntőre.

Az új szám, a 200 méteres vegyes páros most debütál a nemzetközi porondon

Kezdésként, az előfutamban a kenusoknál Molnár Csenge és Hajdu Jonatán második, míg Kisbán Zsófia és Fekete Ádám harmadik, a kajakosoknál Lucz Anna és Csizmadia Kolos első, Kiss Blanka és Apagyi Levente pedig harmadik hellyel lépett tovább a vasárnapi döntőbe.

Lucz Anna és Csizmadia Kolos. Fotó MKKSZ

A para szakágban már a nyitónapon is rendeztek finálékat, s a délelőtti egy-egy ezüst- és bronz után délután további nyolc érmet, közte egy aranyat is szereztek a magyarok. A tavaly ugyanitt világbajnoki címet szerzett Kiss Pétert ezúttal sem lehetett megelőzni a KL1-es kategória fináléjában, amelyben Suba Róbert a harmadik helyen végzett.

„Most sem a rajtommal nyertem meg a versenyt az biztos, kicsit megzavart a nagy szél, de aztán fel tudtam venni a tempót.” – kezdte a friss világkupa győztes. – 52 másodperc alatt teljesítettem a távot, ami ekkora szembeszélben jónak mondható – mondta Kiss Péter, aki még mindig csak 17 éves, de tavaly óta a paralimpiai aranyra is az esélyesek között tartják számon. – Azt érzem, hogy tudok még ennél többet is. Az, hogy a paralimpiát elhalasztották, kettős érzéseket vet fel bennem, hiszen egyrészt van még időm fejlődni, másrészt viszont az iskolát sem hanyagolhatom el, muszáj lesz ott is a maximumot teljesítenem” – zárta mondandóját.

Pulai Erika (KL1), Varga Katalin és Rozbora András (KL2), valamint Molnár Nikoletta (KL3) ezüstérmet szerzett, Rescsik Csaba (KL2) és Kiss Erik (KL3) pedig harmadik lett.

„Hosszú szezon volt ez és félúton elveszni látszott minden, nagyon nehezen tartottuk magunkat, de szerencsére sikerült ezt a világkupát megrendezni. Sok mindenben kell még fejlődni Tokióig. Az időjárás sem volt a legjobb, így nem tudom megmondani igazán, hogy mire vagy képes, de úgy érzem sok van még bennem – nyilatkozta Varga Katalin, aki kitért arra is, hogyan várja szombaton a sportág történetének első 500 méteres versenyét. – Nem nagyon edzettünk erre a távra, de tetszik. Meglátjuk, hogy bírom majd, akár azt is elképzelhetőnek tartom, hogy jobb lehetek rajta, mint 200-on, de edzéstávnak se rossz a sprintre” – tekintett előre a szegedi klasszis.

A gyorsasági és a para szakágban idén ez az egyetlen felnőtt nemzetközi verseny, 33 ország több mint 400 sportolója vesz részt rajta.

A járványügyi szabályok és korlátozások ellenére, illetve azok szigorú betartása mellett szurkolók is lehetnek a Maty-éren, de akik nem tudnak a helyszínen drukkolni, azok minden futamot követhetnek a rendezvény hivatalos honlapján.

Szombaton és vasárnap délelőtt a döntőket az M4 Sport is élőben közvetíti

Szombat:
középfutamok 9.15
döntők 11.33
középfutamok 14.30
előfutamok 15.25
paraverseny, döntők 9.55, 11.00, 15.45 és 16.50

Vasárnap:
középfutamok 9.30
döntők 10.33

Forrás: MTI/MKKSZ

Kajak-kenu vk: két hazai érem a paradöntőkben