Újabb öt tag a Magyar Úszó Hírességek Csarnokában

Shares

Az olimpiai bajnok Gyenge Valériát és Risztov Évát, a paralimpiai aranyérmes Pásztory Dórát, valamint Sós Csaba szövetségi kapitányt és Média-díjasként, posztumusz idősebb Knézy Jenőt iktatták be szombaton a Magyar Úszó Hírességek Csarnokának tagjai közé.

Gyenge Valéria adta át az aranyérmeket a 4X100 méteren új országos csúcsot felállító BVSC-Zugló csapat tagjainak (Bohus Richárd, Kozma Dominik, Bernek Péter és Kovács Gábor)

A magyar sportági szövetség tájékoztatása szerint Százhalombattán, a szombaton zárult rövidpályás országos bajnokság helyszínén rendezett ünnepségen Wladár Sándor elnök arról beszélt, hogy ezen a napon „a jelen és a jövő a múltat ünnepli”. Mint mondta, különleges érzés „családi körben” átélni újra a régi sikereket.

„A család szeretete más, jobban megérint, és újra rendkívüli erővel képes előhívni azt a nagyszerű érzést – amit pedig jó régen eltemettünk már -, hogy igen, megérte az a rengeteg fájdalom, áldozat, amelynek árán odakerültünk a dobogó tetejére, aztán később ide, a Magyar Úszó Hírességek Csarnokának beiktató ünnepségére” – hangsúlyozta a MÚSZ vezetője, aki 2014 óta tagja az „elit klubnak”.

Az ünnepségen elsőként az 1952-es olimpián 400 méter gyorson győztes Gyenge Valériát hívták ki a színpadra.

„A legnagyobb élmény az volt, amikor hazaértünk Budapestre, és emberek tömkelege várt minket a Nyugatiban, én akkor értettem meg igazán, mit jelent olimpiai bajnoknak lenni” – emlékezett vissza a 66 éve történtekre Gyenge Valéria. Még hozzátette: „Most is ugyanaz az a meleg érzés fog el, köszönöm, hogy ennyi idő után emlékeznek még rám, és megbecsülik az eredményeimet.”

Pásztory Dóra beiktatása történelminek nevezhető, mivel ő az első paralimpikon tagja a Hírességek Csarnokának.

A kétszeres paralimpiai bajnok – 2000-ben és 2004-ben 200 vegyesen győzött – évek óta Londonban él, és mint videóüzenetében elmondta, talán először választotta az uszodát egy szép bálterem helyett, hiszen szeptember óta – egy hosszas kitérőt követően – visszatért a medence partjára, ahol 10-11 éves gyerekekkel foglalkozik. Dóri szerint „fontos, hogy köszönetet mondjunk mindazoknak, akik eljuttattak minket idáig, és felhívjuk a figyelmet arra, mennyire fontosak az úttörők, akikre nagy szükség van. Hiszen úttörők voltak azok, akik annak nyitottak a parasport felé, befogadtak engem, minket, mint Petrov Tolja bácsi, az edzőm.” Az egykori kiválóság azzal búcsúzott, „sokat jelent ez az elismerés nekem, remélem, sok parasportolónak és edzőnek ad erőt a jövőben.”

Risztov Évát, a 2012-es londoni játékok nyíltvízi számának aranyérmesét egyik korábbi edzője, Kovácshegyi Ferenc méltatta, míg az Európa-bajnoki bronzérmes Sós Csabát, a válogatott jelenlegi szövetségi kapitányát Verrasztó Zoltán.

Risztov Éva elsősorban edzőinek köszönte azt, hogy most a színpadon állhatott, bár azt elismerte, abban is rekorder, ahány szakembert elfogyasztott regényes pályafutása során. Londonnal kapcsolatban megjegyezte, „valóban nem várta senki, hogy nyerjek, hiszen a sportvezetés tagjai közül senki sem volt jelen – igaz, ahogy az lenni szokott, amikor a siker híre megérkezett, öt percen belül mindenki ott termett. Persze, aki a legfontosabb volt számomra, az édesanyám, ő ott volt végig – neki köszönhetem, hogy elkezdtem, és hogy kitartottam a végéig.”

Végül azzal köszönte meg az elismerést, hogy „ez is egy üzenet a fiataloknak, akik úgy gondolják, vidékről nem lehet a csúcsra jutni, hogy igenis lehet – sőt, a mai úszósport pont arról szól, hogy minden lehetséges.”

A 2003-ban elhunyt Knézy Jenőt Gulyás László méltatta, a halhatatlanok szobrát pedig fia, ifjabb Knézy Jenő vette át.

(MTI)