Ürge László Mr. Soccer lett Ausztráliában

Shares
foci_Ürge László, 440

Ürge László a Les Murray nevet vette fel

„Ma, október 23-án van az 1956-os, szovjet uralom elleni magyar forradalom hatvanadik évfordulója. Üdvözletem minden magyar barátomnak” – posztolta Les Murray a Facebook-profiljára néhány órája.

A férfi Ürge Lászlóként látta meg a napvilágot Budapesten 1945-ben. Átlagos magyar kisfiú volt, szerette a focit és a verseket – kedvence Petőfitől a János vitéz volt –, szavalóversenyeken is részt vett. Ám az 1956-os forradalmat követően – kétszázezer honfitársával egyetemben – ő is elhagyta az országot. 2014-ben volt szerencsém e-mail-interjút készíteni vele, itt mondta el, hogy „a szüleim elvesztették hitüket a forradalom leverését követően, jobb életre és nagyobb szabadságra vágytak. Ráadásul édesapám aktív résztvevője volt a forradalomnak, így valószínűleg megtorlás várt volna rá”.

A menekülés

A család 1956 decembere elején menekült át Ausztriába – ekkor Ürge 11 éves volt. A The Guardian ausztrál kiadásának Dear Australia című videósorozatában arról is mesélt az idén augusztusban, hogyan jutottak át a határon: egy embercsempész segítette őket, aki sokat kockáztatott, hiszen ezért akkoriban halálbüntetés járt idehaza – magyarázta.

„Olyan időkben vezetett át minket a zöldhatáron, amikor mindannyiunkat lelőhettek volna. A szabadságommal tartozom a férfinak” – jelentette ki Les Murray. Az embercsempész szerinte nagyon jól ismerte a terepet, éjfél előtt kézen fogta Lászlót és öccsét. „Csak arra emlékszem, ahogy csendben gyalogoltunk, és ropogott a hó a bakancsaink alatt” – folytatta Ürge. Aztán elértek egy pontig, ahol az embercsempész azt mondta, addig tarthat velük, innen már menjenek tovább egyenesen, ott egy osztrák falu lesz. Majd sarkon fordult és elment.

Ürge pár éve visszatért Magyarországra, megpróbálta megtalálni azt, aki segített neki, de csak annyit tudott róla, hogy Gyula volt a keresztneve. Hosszas keresgélés után kiderült, Orbán Gyula volt az illető, ám mire Ürge visszatért, a férfi elhunyt. „Túl későn érkeztem, de megköszöntem a fiának és az unokájának, majd elhelyeztem egy csokor virágot a sírján” – mesélte a Dear Australia videójában.

Ausztriából nem sokkal később Ausztráliába állt tovább a család, ahol le is telepedett. Ürge László a foci révén tudott integrálódni az ausztrál társadalomba. „Amikor 12 évesen beválogattak az iskolai csapatba, úgy éreztem, hogy minden karácsonyom egyszerre jött el, egy pillanat alatt asszimilálódtam. A futball volt ausztrállá válásom útja” – írta még 2013 nyarán a blogján. Ugyanitt mesélt arról is, hogy a bevándorlók milyen fontos szerepet játszottak az európai foci ausztráliai elterjedésében – kiemelte a szintén ötvenhatos menekült Abonyi Attilát, valamint a horvát származásúakat.

2014-ben így nyilatkozott nekem a fociról: „Egy focimeccs közben annyi mindent érzékelhetsz: a csapat etikáját, lojalitást, vezetői képességet, diadalérzést, szenvedést, bosszút, önzőséget, önzetlenséget és így tovább. Rengeteget tanultam az emberről csak azzal, hogy játszottam és figyeltem a futballt.” Kedvenc focistája természetesen Puskás Ferenc volt, akit személyesen is ismert, sőt egy ausztráliai gálameccsen focizott is vele egy csapatban. Erről két éve így vallott: „Az volt életem legérzelmesebb pillanata, amikor a tízes mezben játszó Puskás mellett nyolcasban focizhattam.”

Ő maga az iskolai foci mellett arról álmodozott, hogy orvos lesz, de szülei nem tudták megengedni maguknak a tandíjat, így Ürge orvostechnológiát tanult négy évig, míg le nem morzsolódott. 1972-ben kezdett újságírói karrierbe, ekkor már anyanyelvi szinten beszélte az angolt. „A nyolcvanas évek közepén már Mr. Footballként kezdtek emlegetni, és az évtized végén kezdtem televíziós sportújságírói karrieremet” – mesélte 2014-ben Ürge, aki azt követően lett egyeduralkodó az európai foci kommentálásában, hogy John Warren – alias Mr. Soccer (az európai foci amerikai elnevezése) – 2004-ben elhunyt. Tévés munkavállalásakor felettesei kérésére lett belőle Les Murray: „[Apám javaslatára] a Murray vezetéknevet választottam, mert az magyar névként is megállja a helyét. Amint egy kicsit ismertebb lettem, jogi úton is megváltoztattam a nevemet”. 2006-ban a sportújságírásért és a futballért tett szolgálataiért megkapta az ország legmagasabb kitüntetését: Ausztrália Rendjének tagja lett.

Ürge László nem felejtett el magyarul, néha visszajár Magyarországra is. „Minden szerdán együtt ebédelek két bátyámmal, akikkel magyarul beszélgetünk” – mesélt arról két éve, hogyan tartja karban nyelvtudását, de álmodni már angolul szokott. Lengyel nőt vett feleségül, két lánya született – egyikük újságíró lett –, nem beszélnek tökéletesen magyarul, de állampolgárságuk van.

Ürge László 2014-ben ment nyugdíjba, de meghívott vendégként fel-feltűnik még ausztrál sportműsorokban. November 5-én lesz hetvenegy éves.

(mno.hu / Földi Bence)