Varga Ádám és Adolf Balázs is futamgyőzelemmel tette le a névjegyét

A kajakos Varga Ádám és a kenus Adolf Balázs is magabiztos győzelemmel tette le a névjegyét szerdán 1000 méter egyes előfutamában a duisburgi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon.

Adolf Balázs
Adolf Balázs a férfi kenu egyesek 1000 méteres előfutamában az olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon Duisburgban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Mindkét versenyben mamutmezőny gyűlt össze, a kenusoknál öt, a kajakosok királyszámában pedig hét előfutamot rendeztek, ezért egyenes ágon nem lehetett továbblépni a döntőbe.

Az Óbudai Ganz 23 éves sportolója, Adolf Balázs már a táv elején ellépett riválisaitól és végül több mint három másodpercet vert a második helyen célba érő moldovai Szergej Tarnovszkira.

„Szerencsére nem kellett maxos pályát mennem, 800 és 900 között kiengedhettem, de azért kiégett a rendszer rendesen” – mondta a parton Adolf Balázs.

„Az elmúlt hetekben gyakoroltam a rajtot és a végsebesség elérését. Most is úgy álltam oda az elején, hogy széttépem a vizet. Ha ezt meg tudom ismételni a középfutamban, akkor nem lesz baj.”

A magyar kenusnak az első öt között kell zárnia a párizsi kvóta megszerzéséhez, szerinte ez egyáltalán nem lehetetlen, de sok függ a sorsolástól.

„Így, hogy győztem, kisebb az esélye, hogy összesorsolnak egy románnal vagy brazillal, ez a két versenyző, akitől tartok. A többiek, úgy érzem, foghatók” – tette hozzá utalva a címvédő Catalin Chirilára és az olimpiai bajnok Isaquias Santosra.

Varga Ádám
Varga Ádám a férfi kajak egyesek 1000 méteres előfutamában az olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon Duisburgban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Honfitársához hasonlóan fölényes sikert aratott a Tokióban ezüstérmes Varga Ádám is, aki szintén több mint három másodpercet vert a mezőnyre. A KSI 23 éves kajakosa, aki most először szerepel felnőtt vb-n ebben a számban, idén még veretlen.

„Szerencsére egész könnyű előfutamba kerültem, sokan vagyunk, sok előfutam van, így a jó versenyzők szét vannak szórva. Az viszont fontos volt, hogy futamgyőzelemmel jussak tovább, hiszen akkor könnyebb sorsolást kapok a középfutamra” – nyilatkozott Varga, akinek az első hat között kell végeznie a párizsi indulási jog begyűjtéséhez.

„Úgy érzem, az első hat között ott vagyok, még úgy is, ha esetleg nem jön ki a lépés. Úgy vagyok vele, hogy elindulok, lehajtom a fejemet, nyomok egy nagy pályát és a végén kinézek, hogy hányadik lettem. Ha jól tudok menni, akkor ez egy nagyon szép helyezés lesz”.

A többi 1000 méteres szám előfutamában a kajakos Vajda Bence és Szántói-Szabó Tamás, valamint a kenus Kisbán Zsófia egyaránt győzelemmel biztosította helyét a fináléban, míg a kajakos Rendessy Eszter – akárcsak tavaly, a vb döntőjében – második lett az ausztrál Alyssa Bull mögött, így középfutamra kényszerül. Utóbbi számok nem szerepelnek az ötkarikás játékok műsorán.

A szerda délután elkezdődött számokban csütörtökön rendezik a középfutamokat, szombaton pedig a döntőt.