Versenyrekordok sorát hozta a Gyulai Memorial

Több számban is megdőltek a versenyrekordok szerdán a XI. Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíjon.

Az amerikai Taliyah Brooks a női távolugrás döntőjében a székesfehérvári Gyulai István Memorial nemzetközi atlétikai versenyen. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

A nemzetközi szövetség (WA) Continental Tour versenyei közé tartozó viadal történetének legjobb idejét hozták a 100 méteres futószámok, a nőknél a jamaikai Elaine Thompson-Herah (10.71 mp), míg a férfiaknál a dél-afrikai Akani Simbine (9.84 mp) jóvoltából.

A nők versenyében második lett a kétszeres olimpiai és kilencszeres világbajnok jamaikai Shelly-Ann Fraser-Pryce (10.82 mp), harmadik helyen az elefántcsontparti Marie-Josée Ta Lou (10.86 mp) zárt. A férfiaknál az amerikai Michael Rodgers (10.00 mp) és Marvin Bracy (10.02 mp) fért fel a dobogóra.

A férfiak 400 méteres gátfutóversenye sima volt a török Yasmani Copellónak köszönhetően, aki 48.35 másodperces idejével nagyot javított saját versenyrekordján. Mögötte az amerikai Amere Lattin (49.06 mp) és a német Constantin Preis (49.19 mp) ért célba a második és a harmadik helyen.

Nagy versenyt hozott a férfi hármasugrás, ahol a világ idei legjobbját – egyúttal a versenyrekordot – ketten is megdöntötték: első helyen a portugál Pedro Pichardo (17,92 m) zárt, második lett a burkina faso-i Hugues Fabrice Zango (17,82 m), harmadik helyen pedig az algériai Yasser Mohamed Triki (17,33 m) végzett.

Hármas etióp siker és versenycsúcs született a férfi 3000 méteren, a befutó Muktar Edris (7:30.96), Tadese Worku (7:34.75), Addisu Yihune (7:39.27) sorrendet hozott.

Férfi magasugrásban a fehérorosz Makszim Nedaszekau 237 centiméterrel, a világ idei legjobbjával megegyező eredménnyel győzött, mögötte két orosz, Ilja Ivanjuk és Mihail Akimenko végzett 233 centivel.

Kétszáz méteren a nők versengését a jamaikai Shericka Jackson (21.96) nyerte a bahamai Shaunae Miller-Uibo (22.15) és a holland Dafne Schippers (22.70) előtt, Csóti Jusztina (23.92) nyolcadik helyen zárt. A férfiak ugyanezen távján az olimpiai ezüstérmes, kanadai André De Grasse (19.97) végzett az első helyen, megelőzve az amerikai Kenneth Bednareket (19.99) és a nagy esélyesnek tartott amerikai Erriyon Knightont (20.03).

Női 100 gáton a Puerto Ricó-i Jasmine Camacho-Quinn (12.34) nyert a fehérorosz Elvira Herman (12.67) és az amerikai Gabriele Cunningham (12.75) előtt. Az olimpiai résztvevő Kozák Luca 12.85-ös idővel hetedik lett.

A későbbi győztes amerikai Grant Holloway a 110 méteres férfi gátfutás 2. futamában. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Férfi 110 gáton a nagy esélyes, amerikai Grant Holloway (13.08) nem talált legyőzőre, csak megszorítani tudta őt a spanyol Orlando Ortega (13.15) és az orosz Szergej Subenkov (13.19). A szintén olimpikon Szűcs Valdó (13.47) ötödik helyen ért célba.

Egyetlen századdal 50 másodperc alatt ért célba a nők 400 méteres versenyében a jamaikai Stephenie Ann McPherson. Második lett az amerikai Jonathas Wadeline (50.70), harmadik a holland Lieke Klaver (51.23), Nádházy Evelin (53.09) a nyolcadik helyen zárt.

A későbbi győztes jamaikai Stephenie Ann McPherson (k) a 400 méteres női síkfutás döntőjében. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Szoros versenyt hozott a női 400 gát, ahol végül a nagy esélyes, holland Femke Bol (52.81) végzett az élen az amerikai Shamier Little (52.85) és a jamaikai Janieve Russell (53.68) előtt.

A férfiak 400-as versenye Steven Gardiner (44.47), Bryce Deadmon (44.58), Michael Norman (44.65) bahamai, amerikai, amerikai sorrendet hozott. Férfi 800-on a brit Elliot Giles (1:44.89) és honfitársa, Jamie Webb (1:45.12) is megelőzte az amerikai bajnok Clayton Murphyt (1:45.20).

A nők távolugrását az ukrán Marina Bekh-Romancsuk (6,79 méter) nyerte a brit Abigail Irozurut (6,64) és a fehérorosz Nasztaszja Mironcsuk-Ivanovát (6,60) megelőzve. A magyarok közül a tokiói induló Nguyen Anasztázia (6,53) negyedik, Lesti Diána (6,50) ötödik, Ekler Luca (5,64) tizedik helyen zárt.

A versenyprogramba először bekerülő férfi súlylökésben kiváló eredménnyel, 22,22 méterrel nyert az új-zélandi Tomas Walsh. A dobogóra a horvát Filip Mihaljevic (21,77) és az amerikai Josh Awotunde (21,70) fért még fel.

Férfi diszkoszvetésben a nagy esélyes, svéd Daniel Stahl (67,71 méter) magabiztosan, egyméteres különbséggel végzett az élen. A litván Andrius Gudzius (66,71) második, a jamaikai Fedrick Dacres (65,08) harmadik, míg Huszák János (61,35) nyolcadik helyen zárt.

A női gerelyhajítást utolsó dobásával a litván Liveta Jasiunaite (62,73 m) nyerte a cseh Nikola Ogrodníková (62,56) és a kanadai Elizabeth Gleadle (61,90) előtt. A legjobb magyar a tokiói résztvevő Szilágyi Réka lett, aki 57,55 méterrel negyedik helyen végzett.

Idén a verseny legjobbjának járó Spiriev Bojidar-díjat Elaine Thompson-Herah kapta.