Világcsúcs női 400 gyorson és férfi 400 vegyesen

Már a második döntőben megszületett az első világcsúcs a fukuokai vizes világbajnokság medencés úszóversenyei során

Titmus
Fukuoka, 2023. július 23. Az ausztrál Ariarne Titmus megnyeri a női 400 méteres gyorsúszás döntőjét a fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Az ausztrál Ariarne Titmus női 400 méter gyorson 3:55.38 perces idővel csapott célba, ezzel a kanadai Summer McIntosh márciusban felállított 3:56.08-as idejét adta át a múltnak.

A második helyen a hétszeres olimpiai és 19-szeres világbajnok amerikai Katie Ledecky végzett, míg a harmadik az új-zélandi Erika Fairweather lett, McIntosh még a dobogóra sem fért fel.

Holló Balázs a nyolcadik helyen végzett 400 méter vegyesen

A számot a címvédő Léon Marchand nyerte elképesztő, 4:02.50 perces világcsúccsal. A francia sztár a legendás Michael Phelps utolsó, még élő egyéni világrekordját adta át a múltnak. Az amerikai klasszis 4:03.84 perces ideje még a pekingi olimpián született cáparuhában, mostanáig a leghosszabb ideig érvényben lévő világcsúcs volt.

Minden idők legeredményesebb olimpikonja, a 23-szoros aranyérmes Phelps a helyszínen nézte végig a történelmi úszást, ugyanis az NBC stábjának szakkommentátora.

A 24 éves Holló a hetedik idővel (4:12.77) került be a fináléba, előzetesen azt mondta, megpróbálja majd tartani a lépést a középmezőnnyel.

A rajt után pillangón szinte ugyanolyan erősen kezdett Holló, mint délelőtt, mindössze nyolc századdal volt lassabb. Háton kissé lelassult, délelőtti ideje ekkor már közel egy másodperccel jobb volt. Ezt követően is nagyjából ilyen különbséggel tempózott és végül a selejtezőben úszott idején nem tudott javítani, 4:13.36 perces idővel csapott célba.

Marchand
Léon Marchand

Mindeközben a 21 esztendős Marchand az első tempótól az utolsóig a világcsúccsal versenyzett és a telt házas tömeg ünneplése közepette végül simán meg is döntötte Phelps csúcsát.

„Kell még a tapasztalat, de mindezek ellenére sikerült előre lépnem, a tavalyi vb-hez képest összeszedettebben tudtam odaállni és leúszni a döntőt. Helyezésben nem sikerült javulni, de az idő elfogadható és lassan közeledünk oda, hogy helyezésben is előrébb tudjak lépni”

– nyilatkozta az MTI-nek Holló Balázs, aki elmondta, biztos volt abban, hogy Marchand világcsúcsot úszik majd, sőt, néhány versenytársával együtt a 4:01 perces időt sem tartották kizártnak.

„Nem mondom, hogy testközelből láttam, mert messze volt, de elmondhatom, hogy egy medencében voltam vele, ez is egy jó élmény”

– tette hozzá a magyar úszó.

Szabó Szebasztián nem jutott döntőbe 50 méter pillangón

A 26 éves magyar versenyző, a szám 2021-es Európa-bajnoka a délelőtti előfutamból 23.27 másodperces idővel, holtversenyben a kilencedik helyen került az elődöntőbe.

A győriek kiválósága a második futamban kapott helyet, átlagos rajtját követően a táv feléig még jól állt, de a hajrában kissé leszakadt az élmezőnytől és 23.17 másodperces idővel összesítésben holtversenyben a tizedik lett.

Szabó Szebasztián
Szabó Szebastián a férfi 50 pillangóúszás középfutamában a fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

„Ugyan már egy ideje nem az ötven pillangó van a fókuszban, hiszen nem olimpiai szám, de azért bevallom őszintén, egy kissé csalódott vagyok, hogy ennyi munka után is csak ilyen időre vagyok képes. Ugyanakkor tavaly a budapesti világbajnokságon hasonlóan kezdtem, és akkor jó lett a vége”

– nyilatkozta az MTI-nek Szabó Szebasztián, aki fő számára, az 50 méter gyorsra koncentrál.

Forrás: World Aquatics / MTI

Holló Balázs döntős 400 méter vegyesen, Szabó Szebasztián továbbjutott 50 méter pillangón