Világkupa: győzelemmel kezdett a férfi vízilabda-válogatott

A magyar férfi vízilabda-válogatott győzelemmel kezdte szereplését a zágrábi világkupa-selejtezőben: Varga Zsolt együttese a szerdai nyitónapon négy gól különbséggel nyert a francia csapat ellen.

Vanpeperstraete és Vámos
Pierre Vanpeperstraete és Vámos Márton. Fotó: Kovács Anikó

Távoli lövésekkel és látványos védésekkel kezdődött a mérkőzés, majd a franciák kerültek előnybe fórból. Csakhamar Vigvári Vendel egyenlített szintén emberelőnyből, de aztán létszámfölényes helyzetben megint a franciák voltak eredményesek. Vámos Márton ötméteresből alakította 2-2-re az állást, végül az ellenfél ismét pontosan fejezett be egy emberelőnyt (2-3).

A második nyolc perc elején gyorsan jött az újabb magyar egyenlítés Burián Gergely pontos kapáslövésével. Nem sokkal később Vigvári talált a jobb alsóba, szintén kapásból, ezzel először vezettek a magyarok. Mindkét oldalon akadtak eredménytelenül zárult létszámfölényes támadások, aztán Manhercz Krisztián növelte az előnyt. Ebben a szakaszban az utolsó percben kapott először gólt a magyar együttes, Ugo Crousillat távolról bombázott az újonc Szakonyi Dániel kapujába. A végén viszont Német Toni húzta be közelről a labdát, így visszaállította kétgólos különbséget (6-4).

A harmadik negyed negyedik percében a magyar kapuban kötött ki a labda, a lövés azonban a támadóidő lejártának pillanatában történt, így videózást követően visszavonták a találatot, majd a következő akció lezárásaként Vámos lőtt nagy gólt távolról. Aztán az újabb szünet előtt 16 másodperccel szépítettek a franciák (7-5).

A negyedik szakasz közepén egy szép bejátszás után Angyal Dániel lőtt közelről gólt, majd Pohl Zoltán távoli lövése talált utat a kapuba. A franciák ötmétereshez jutottak, de Mehdi Marzouki löketét Szakonyi kivédte. Tizenhat másodperccel a vége előtt jött még egy francia gól, a meccset viszont Vámos zárta le, aki emberelőnyben lőtt a bal alsó sarokba, amikor már csak három másodperc volt hátra.

Varga Zsolt szövetségi kapitány

„Azért azt nem mondanám, hogy jól játszottunk, a védekezés valóban stabil maradt végig, talán a góllövés működött kevésbé. Lassúnak láttam a játékunkat, lehet, ebben szerepet játszik az új labda, még meg kell szokni, de ez napról napra jobb lesz. Kicsit számítottam arra, hogy az első mérkőzés nem lesz annyira színvonalas – nyilván, vissza kell nézni a meccset videóról, milyen elemeken kell tovább dolgozni. Így is láttam már több dolgot, de a videó mutatja meg az igazán széles spektrumot, azaz most elemzünk, és haladunk tovább.”

Vámos Márton, akit a meccs legjobbjának választottak

„Nagyon jó visszatérni a válogatottba, őszintén mondom, volt egy kis drukk is bennem. Örülök, hogy győzelemmel tudtunk hangolódni, de látni kell, hogy azért elég sok hibát vétettünk, mind védekezésben, mind emberelőnyben. Viszont megbeszéltük, hogy ezt a tornát az építkezésre használjuk, azaz meccsről meccsre tudunk fejlődni, és szerintem fogunk is épülni napról napra. Persze az a célunk, hogy kijussunk a Szuperdöntőre, mindemellett szeretnénk fejlődni is, és úgy kvalifikálni. Boldog vagyok, hogy nyerni tudtunk, mégis, mondjuk úgy, ez a bemelegítés volt a következő mérkőzésre, mert az olaszok sokkal komolyabb szintet képviselnek, oda sokkal jobb játék kell, hogy győzni tudjunk.”

Szakonyi
Szakonyi Dániel. Fotó: Kovács Anikó

Szakonyi Dániel, az első válogatott meccsét játszó kapus

„Ha valaki azt mondja, hogy kapus, és első válogatott meccs, azt én úgy képzelem el, hogyha nem is védek, akkor is nyer a csapat – szerencsére, ez egy picit jobb forgatókönyv volt, védtem egynél többet, azaz többször találtak el, mint gondoltam… Nagyon örülök a négygólos különbségnek, hogy a csapat száz százalékosan odatette magát. Természetesen voltak kisebb-nagyobb hibák, szerintem ez mindig benne van a játékban, de azon vagyunk, hogy kiküszöböljük ezeket. Hogy mit éreztem a himnusz alatt? Teljes libabőr… Nyilván énekeltem a többiekkel együtt, szívre tett kézzel, kicsit el is érzékenyültem, viszont ez kellemesebb habitussal dobott be a meccsbe. Arra konkrétan nem emlékszem, hogy miként indult, védéssel vagy sem, de ez is segített abban, hogy ilyen jól sikerült az egész.”

A zágrábi tornán a magyarok legközelebb a vb-ezüstérmes olaszokkal, majd sorrendben a japánokkal, az amerikaiakkal és az Európa-bajnok horvátokkal találkoznak. Mivel a sorozat döntőjének Los Angeles ad otthont, így az amerikaiak automatikusan továbbjutók, mellettük a két legjobb csapat szerepelhet a végjátékban.

Férfi vízilabda világkupa-selejtező

A csoport, 1. forduló:

Magyarország – Franciaország 10-6 (2-3, 4-1, 1-1, 3-1)
Vámos 3, Vigvári Ve. 2, Burián, Manhercz, Német, Angyal, Pohl 1-1, ill. Crousillat 2, Bouet, Zivkovic, Bjorch, Marzouki.

Olaszország-Japán 13-7
Horvátország-Egyesült Államok 16-14