Visszatért Csepelre a Kolonics, a sportlegenda vándorkiállítás

Shares

A csepeli Kozma István Magyar Birkózó Akadémián (KIMBA) nyílt meg a jubileumi, 25. Kolonics, a sportlegenda című kiállítás, amely méltó emléket kíván állítani a 2008-ban tragikus hirtelenséggel elhunyt legendás kenusnak, Kolonics Györgynek.

Kolonics György emlékkiállítás Csepelen, a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián 2022. március 3-án. Fotó: MTI/Bruzák Noémi

 A sportember közvetlenül a pekingi ötkarikás játékok előtt vesztette életét, miután edzés közben rosszul lett. Az első, rá emlékező kiállítás 2009 őszén nyílt meg Csepelen, majd 24 magyarországi tárlat után, a kétszeres olimpiai bajnok születésének 50. évfordulója alkalmából visszatért Csepelre, a sportoló egykori sikereinek helyszínére. A gyűjtemény, amely eredeti relikviákkal, archív fotókkal és korabeli tévéközvetítésekkel idézi fel pályafutásának legfontosabb pillanatait, péntektől április 3-áig látogatható. 

Csabai Edvin, a Kolonics György Alapítvány elnöke a csütörtöki megnyitón felidézte azt a délelőttöt, amikor egykori sporttársa, barátja meghalt. Ahogy fogalmazott, az idő megmutatta, hogy „Koló” története nem fejeződött be ott a stégen, tovább folytatódik, az ő feladatuk pedig az, hogy ezt koordinálják.

„Ez ad értelmet az értelmetlennek, a felfoghatatlannak” – mondta, majd köszöntet mondott a Magyar Kajak-Kenu Szövetségnek (MKKSZ), a Magyar Olimpiai Bizottságnak (MOB) és a birkózóakadémiának, „a birkózósport szentélyének”, amely szerinte méltó helyszíne a kiállításnak.

Csabai Edvin, a Kolonics György Alapítvány kuratóriumi elnöke beszél a Kolonics György emlékkiállítás megnyitóján Csepelen, a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián. Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Gyulay Zsolt, a MOB elnöke, kétszeres olimpiai bajnok kajakos arról beszélt, hogy még mindig nagyon nehéz megemészteni, ami Kolonics Györggyel történt. Fiatal, állandóan kérdező fiatalemberként emlékezett a válogatottba az ő idejükben bekerült „Kolóra”, akinek a gondolatai állandóan a kenuzás körül forogtak. Felidézte, hogy Kolonics György az 1992-es barcelonai olimpia után, a koppenhágai világbajnokságon berobbant a nemzetközi élmezőnybe Horváth Csabával, akivel aztán 1996-ban, Atlantában aranyérmet nyertek párosban, majd Kolonics négy évvel később, Sydneyben „teljesen megérdemelt sikert aratott” egyesben.

„A hozzáállása, a mentalitása elképesztő volt. Ez a 25. kiállítás szimbolikus, hiszen itt, Csepelen indult a karrierje, és itt is ért véget. A MOB kiemelt feladata a hagyományok ápolása, az olyan egyéniségek bemutatása, mint Kolonics György”

– fogalmazott a MOB elnöke, aki dicsérte a Kolonics Alapítvány példaértékű munkáját és köszönetet mondott a birkózóknak, hogy befogadták a kiállítást, amelyet reményei szerint sokan meg fognak tekinteni.

„A magyar sport a nemzeti kultúránk egyik legsikeresebb és az egész földön ismert és elismert része. Az Orbán Viktor vezette kormány többek közt ezért tekinti a magyar sportot nemzeti ügynek, stratégiai ágazatnak, amelyet erkölcsileg és pénzügyileg is kiemelten kell kezelnünk – mondta Németh Szilárd, a KIMBA alapítója. – Az óvodai, iskolai testnevelés, a diák-, az egyetemi, a szabadidősport és a versenysport, az egészséges és a sérült emberek testkultúrája, a hozzájuk kapcsolódó létesítmények fejlesztése, a sportegyesületek, szakszövetségek fenntartása, a Testnevelési Egyetem mint az egésznek a zászlóshajója, mind-mind az egészéges és életképes magyar nemzet jövőjét megalapozó alapvetés.”

Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke beszél a Kolonics György emlékkiállítás megnyitóján Csepelen, a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián. Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Németh Szilárd kiemelte a rengeteg munkát, amely a tehetség kibontakoztatója – ennek szerinte tökéletesen megfelelt Kolonics György pályafutása. 

„Idén lesz 14 éve, hogy nincs velünk a sportlegenda, az olimpiai bajnok, Csepel díszpolgára, Kolonics György. Korai halála máig felfoghatatlan tragédia. Egészen fiatalon került a Csepel SC kajak-kenu szakosztályához, amelyhez, illetve utódegyesületéhez élete végéig hű maradt. Itt érte a halál is, de bármennyi év is telik el, a csepeliek szívében mindig különleges helyet foglal el Koló. Ezt jelzi az is, hogy 2017 óta a Kis-Duna parti sétány az ő nevét viseli és szobra is emlékezteti rá az arra járókat”

– mondta, hangsúlyozva, hogy a KIMBA és a Csepel SC Alapítvány elkötelezett KolonicsGyörgy emlékének életben tartása mellett.

Hozzátette: a Kozma István Magyar Birkózó Akadémiával olyan meghatározó helyszín jött létre, ahol a csepeli sport új otthonra talált, és amely szívesen befogad más sportágakat is. Hangsúlyozta: a kajak-kenu telep felújítása folyamatban van, a közelmúltban adták át a tanuszodát, de a terv a teljes felújítás. 

„Ma ott tartunk, hogy az Ukrajnából, a háború elől menekülő három családnak, 12 embernek fogunk tudni szállást biztosítani ezen a telepen, ez néhány hónappal ezelőtt még nem lett volna lehetséges” – mondta. 

Felidézte, hogy a csepeli sport húsz olimpiai bajnoki címéből hatot a kajak-kenusok, kettőt Kolonics György szerzett. 

A csütörtöki megnyitón részt vett Kolonics György édesanyja, volt edzője, Ludasi Róbert özvegye, illetve lánya, valamint több olimpiai bajnok, köztük Kőbán Rita, Storcz Botond, Szabó Gabriella és Lőrincz Tamás is.

(MTI)